Skocz do zawartości

diafragmy


startbm

Rekomendowane odpowiedzi

Średnica: najlepiej rozwiąż to graficznie. Wyrysuj sobie zewnętrzne promienie światła od obiektywu do ogniska. Brzegi diafragmy powinny być styczne do tych promieni. Im więcej diafragm tym efekt lepszy (oczywiście bez przesady). Dodatkowo jedna diafragma przy wlocie do wyciągu (eliminuje rozbłyski wyciągu).

Ja tak zrobiłem i jest OK! Dla ogniskowej 550 dałem dwie diafragmy plus jedna w wyciagu 8)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ale wyjaśniłeś to dość ogulnie :? Może mógłbyś podać konkretne liczby? Ile Diafragm? W jakiej odlegołości? I jaka średnica wewnętrzna? Średnica obiektywu do lunety o którą pytał startbm to 60 mm a ogniskowa 500 mm. Ogniskowa okularu 15 mm. Wiem bo startbm to mój nauczyciel od informatyki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OgÓlnie, dlatego że nie pamiętam w tej chwili konkretnych wartości, nadaję z pracy :)

Wezmę to zadanko do domciu, wrzucę w AutoCADa i przeliczę dla dwóch i dla trzech diafragm w tubusie. Więcej nie ma sensu. Średnicy diafragmy w wyciągu niestety nie podam, bo zależy ona ściśle od konstrukcji (głównie długości) wyciągu i jego umiejscowienia w tubusie.

Wyniki podam dopiero w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja heja, nie tak szybko bo zrobiłeś błędne założenia dla punktu na osi obiektywu, przyjmij choć 12mm w ognisku dla okularu 15mm bo inaczej te diafragmy spowodują winietowanie na brzegu pola widzenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

Jeżeli chodzi o diafragmy, przepraszam za banalne pytanie

chodzi mnie o średnice wewnętrzne może zle interpretuje rysunek

cz na rysunku podałeś średnice zewnętrzne.

Mówiąc krótko chodzi mnie o śerenice wewnętrzne i wewnętrzne.

 

Przepraszam za kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Chciałbym dowiedzieć się trochę więcej, w jaki sposób obliczasz,

średnice wewnętrzne, i wjakich odległościach umieszcza się je od obiektywu. (dla dowolnych ogniskowych i średnic obiektywu)

np. jeżeli chcę obliczyć, powiększenie lunety to dzielę oginskową obiektywu przez ogniskową okularu, dla okularu dzielę ogniskową obiektywu przez powiększenie, średnicę wyjściową obliczam dzieląc

średnicę obiektywu przez powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Chciałbym dowiedzieć się trochę więcej, w jaki sposób obliczasz,

średnice wewnętrzne, i wjakich odległościach umieszcza się je od obiektywu. (dla dowolnych ogniskowych i średnic obiektywu)

np. jeżeli chcę obliczyć, powiększenie lunety to dzielę oginskową obiektywu przez ogniskową okularu, dla okularu dzielę ogniskową obiektywu przez powiększenie, średnicę wyjściową obliczam dzieląc  

średnicę obiektywu przez powiększenie.

Oczywiście obliczasz źrenicę wyjściową a poza tym wszystko O.K.

Diafragmy się tak projektuje i rozmieszcza aby od strony okularu nie móc dojrzeć ani kawałka wewnętrznej ścianki tubusa, to wtedy jest optymalnie, to w końcu chyba zwykła trygonometria :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.