Skocz do zawartości

Ile udźwignie EQ6?


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie - jak to pytajnik... Ile tak naprawdę udźwignie EQ6? Ja chcę na nim powiesić Newtona 8" z kamerą Canon 350D, SW 600-tka z DSI - na barana doczepione do Newtona. To razem waży około 14 kg i 70 - 80 dek. Aby jednak wyważyć zestaw solinie - muszę dołożyć przeciwwagę o wadze 3 kg. (Ten pręt taki cieniastyg.gif ). Jak myślicie - utrzyma?

 

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jak to pytajnik... Ile tak naprawdę udźwignie EQ6? Ja chcę na nim powiesić Newtona 8" z kamerą Canon 350D, SW 600-tka z DSI - na barana doczepione do Newtona. To razem waży około 14 kg i 70 - 80 dek. Aby jednak wyważyć zestaw solinie - muszę dołożyć przeciwwagę o wadze 3 kg. (Ten pręt taki cieniastyg.gif ). Jak myślicie - utrzyma?

 

SJ

Producent zakłada 18...20 kg. Przy takim obciążeniu i przy 3x większym montaż się nie połamie, ale inna zupełnie sprawa czy nada sie do astrofotgrafii (chyba to masz na myśli). W takim przypadku 14kg jest tuż za granicą określającą rejon kiedy jest OK. Będzie trudno, bedziesz musiał sporo wyćwiczyć, nauczyć sie, kilka rzeczy poprawić po fabryce, ale za 2 lata napiszesz że juz masz to opanowane. Co nie jest zniechęcaniem, to po prostu tak działa. No chyba że chcesz uprawiać wizual, to wtedy 2 miesiące i masz to opanowane (od strony sprzętowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś fociłem takim samym zestawem i coś tam wychodziło,

nie obawiaj się, że pręt przeciwwagi jest za cieńki, martw się dovetailem, wyciągiem i generalnie sztywnością rury, o ile jest to np. synta czy celestron, a przy nośności zestawu ważny jest nie tylko ciężar, ale a może i przede wszystkim moment obrotowy jaki ten ciężar powoduje, czyli długość rurki jak i samo rozłożenie tego ciężaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent zakłada 18...20 kg. Przy takim obciążeniu i przy 3x większym montaż się nie połamie, ale inna zupełnie sprawa czy nada sie do astrofotgrafii (chyba to masz na myśli). W takim przypadku 14kg jest tuż za granicą określającą rejon kiedy jest OK. Będzie trudno, bedziesz musiał sporo wyćwiczyć, nauczyć sie, kilka rzeczy poprawić po fabryce, ale za 2 lata napiszesz że juz masz to opanowane. Co nie jest zniechęcaniem, to po prostu tak działa. No chyba że chcesz uprawiać wizual, to wtedy 2 miesiące i masz to opanowane (od strony sprzętowej).

 

 

Wizual uprawiam od roku. I jakoś sobie daję radę. Z astrofoto jest gorzej. Ale już parę prób wykonałem. Martwi mnie to porawianie po fabryce. Montaż przyzwoicie wygląda. Nie ma specjalnych luzów. Na razie więc spróbuję tak jak jest. Byłem na przykład pozytywne zaskoczony, że lunetka biegunowa nie była ot tak sobie wkręcona. Ktoś w fabryce ją wyrażnie wyjustował bo wymagała tylko minimalnej korekty. Zajrzałem do środka i nawet rodzaj chinskiego smaru nie jest jakiś z dolnej półki. W EQ3 to był jakiś "szuwaks" wstrętny. Jestem dośc uparty i mam nadzieję, że już w lato będę mógł pokazać jakieś akceptowalne forki.

 

Problem w tm, że nie chcę zaczynać od małego refraktorka jak radzi np. Hans. Interesują mnie głownie obiekty mniej rozległe. Do których potrzeba większej ogniskowej i większej apertury. Może w tym moim zestawie troszkę za "ciężkie" szkło do guidowania kupiłem. Ale chciałem mieć zbliżoną do szkła głównego ogniskową. 800 do 600 jest ok.

 

Spróbuję coś zrobić na tych 15 kg. I mam nadzieję, że zajmie mi to mniej niż 2 lata. Chociarz przy takiej pogodzie jak w Polsce to może i ze 3 lata zająć. yes.gif .

 

A poza tym sama ta dłubanina fo fajna zabawa. W zasadzie nie kończąca się... Bo w końcu chodzi o to by "gonić króliczka"....

 

Pozdrawiam

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje EQ6 było chyba pierwszym w Polsce. Kupiłem je pod rafraktor TMB. Wieszam na nim do dzisiaj tą rurę 152/1200 z 2" osprzętem. Dodam, że ten refraktor jest bardziej pancerny niż Syncie i Celestrony 6" f8. Do wizuala radzi sobie nieźle, a refraktor to dłuższa rura niż Newton. Jak sobie poradzisz z astrofoto to już inna sprawa, chociaż sporo pojawiło się tych montaży i ludzie sobie radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.