Skocz do zawartości

O Boże, widzisz i nie grzmisz!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Marek_Substyk wrote:

 

" A gdyby tak wpisać, że dokładność jest mniejsza od lambda/10"

 

Znaj moje dobre serce. Dokładność wykonania lustra do lambda/10.

I tak nie wierzę aby to specjalnie w czymkolwiek pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mało doświadczenia, ale jeśli Marek weźmie do Jachranki jakiś model Optisana, powiedzmy  z lustrem 150 to obok stawiamy inny teleskop z podobnym lustrem stosujemy okular o podobnej ogniskowej i patrzymy na Jowisza i bliską m44 (to tylko przykład) przez jeden drugi i powiedzmy trzeci teleskop to przynajmniej będziemy widzieli jakość sprzętu w wypadku odserwacji wizualnych. To było by chyba w mairę uczciwe. Wtedy można by powiedzieć ... Optisan rzeczywiście poprawił jakość albo Optisan jest za drogi jak na swoje możliwości..

Myślę że własnie Markowi powino zależeć aby zaprezentować w Jachrance nowego optisana, bo nie wiem kiedy indziej na tak małej powierzchni stanie tyle sprzętu do obserwacji.

Nie polemizuję wogóle z tym L/10 ale gdy by można było przez niego spojrzeć to Marek mógłby powiedzieć " ....I co panowie taki obraz to musi być l/10" lub Mirek "...... to ma być L/10 buuhhaaaaaaaa...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SQ9SX wrote:

 

Sprawa wcale nie jest aż taka prosta. W produkcjach wieloseryjnych problemem jest powtarzalność. jeden egzemplarz może mieć L/8, a pięć L/4, a trzy L/2. Sprzedawca do testów może wyselekcjonowac egzemlarz (nie mówię tu o Marku bo nie wydaje mi się aby miał na magazynie 10szt), ogromne znaczenie ma poprawne skolimowanie układu optycznego (przekonałem się o tym ostatnio bardzo mocno). Rozwiązaniem jest metoda cierpliwego zwracania otrzymanych egzemplarzy jeżeli nam jakość nie odpowiada i być moze za 10 razem trafimy na odpowiedni egzemplarz. Sprzedaż przez internet w pewnym sensie to ułatwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze krótko mówiąc i po chłopsku jest to dokładność wykonania lustra. Lambda (L) to długość fali świetlnej. Lustro, które ma odchyłkę L/2 jest mniej dokładne niż L/4 i tak dalej.

 

Poczytaj także fundamentalne dzieło Jerzego Poruczki "Wstęp do Optyki"  w Faq-u na http://www.teleskopy.pl/faq.php?art=13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

od razu przepraszam ze odswiezylem ponad dwutygodniowy watek ale nie moglem sie powstrzymac...

 

Najprostszym sposobem byloby chyba prownanie tego szmelcu z czyms co ma pewne wnikliwie przebadane lustro?  ???

 

Niedawno bylem na SP i tam pewien gosc mial podobne do Optisana badziewie - 114/900, a inny postawil Meade DS-114EC newtona o identycznych parametrach.

 

Obraz w tych dwoch wymienionych instrumentach byl podobny do takiego jak w dziale z telewizorami stoi np. 100Hz Phillips lub Sony, a zaraz obok leci ten sam program na bezmarkowym sprzecie. Widac bylo cos przez obydwa ale jakosc to niebo a ... pieklo.  ;D

 

Co do teleskopow typu Optisan... strata pieniedzy!

Co do interesow takimi teleskopami... tak jak ktos slusznie zauwazyl - ktos to napewno kupi a dealer zarobi, a jak nie zarobi to nie bedzie tym handlowal.

 

Trzeba jednak przyznac ze slowa uznania za odwage panu Markowi sie naleza...

 

serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

 

ten 8" newton Optisana kosztuje mniej wiecej tyle samo co moj G8N Celestrona  ??? wychodziloby na to ze obrazy uzyskiwane przez te teleskopy powinny byc mniej wiecej podobne pod wzgledem jakosciowym? (o jakosci finish'u raczej nie ma co wspominac?)

 

pisze o tym bo ta ósemka to chyba jedyna w miare godna pisania oferta tej firmy - na DS instrument o jakotakich gabarytach, mi wystarcza bynajmniej..

 

p.s.

Optisan nie robi jakichs refraktorow?

 

p.s.

jak to jest w Polsce z gwarancja? w UE gwarancja jest na 2 lata ???

 

serd. pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno bylem na SP i tam pewien gosc mial podobne do Optisana badziewie - 114/900, a inny postawil Meade DS-114EC newtona o identycznych parametrach.

 

Niechciałbym się powtarzac, ale porównywanie Meade do Optisana, to raczej nie jest dobry pomysł. Jeżeli Robercie porównujesz już je to podaj również różnice w cenie. Zapewne DS-114EC nie mieści się w tej samej półce cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.