Skocz do zawartości

Obserwacje a wysokość n.p.m.


tas

Rekomendowane odpowiedzi

Czy różnica np 600m miedzy obserwacjami daje zauważalną poprawę widzianego obrazu? Chodzi i mi szczególnie o zniekształcenia atmosferyczne.

Zakładając, że niebo na obu wysokościach jest tak samo czarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy różnica np 600m miedzy obserwacjami daje zauważalną poprawę widzianego obrazu? Chodzi i mi szczególnie o zniekształcenia atmosferyczne.

Zakładając, że niebo na obu wysokościach jest tak samo czarne.

Jest gigantyczna różnica. W dolinach poniżej pozostaje mgła, dym i kurz. Przy pozornie dobrej widoczności wchodzisz wyżej i widzisz, jak to się wszystko kłębi w dolinie. Będąc w podgórskiej wiosce zimą zastanawiałem się, co to za jasne światło widać wysoko na zboczu. To była Wenus. Na Hali Gąsienicowej widziałem dawno temu o wczesnym zmierzchu Księżyc w pełni wychodzący znad grani Koziego Wierchu. Kolega zażartował, że to przecież balon, który miał startować z Pięciu Stawów, a ja przez chwilę wierzyłem. To było coś niesamowitego. Dlatego mam mocne postanowienie wybrać się w któryś pogodny nów możliwie wysoko ze sprzętem. Znam takie miejsca na słowackiej Orawie. Musi się kiedyś udać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600 m to sporo, a czy takie np. 100 m już coś zmieni?

Może sporo zmienić. Wszelkie zamglenia i dymy utrzymują się na ogół całkiem nisko. Oczywiście pamiętać trzeba, że nie musi to być uniwersalna prawda - możesz znaleźć zakątek czy moment, gdy wyżej będzie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale generalnie trend jest taki: im wyżej tym czyściej ;)

 

Ja niestety nie mam żadnego wzgórza w okolicy, na którym mógłbym sobie spokojnie obserwować :mellow:

 

A jeśli chodzi o wysokość, to wchodząc jeszcze wyżej ( ta gdzieś >1000m) możnaby czasem wyjść nad niskie chmury :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wchodząc jeszcze wyżej ( ta gdzieś >1000m) możnaby czasem wyjść nad niskie chmury szczerbaty.gif

Taaak, Łomnicka Przełęcz w słońcu, zjazdy do granicy chmur nad Łomnicki Staw, a niżej ponuro, jeden z takich najciemniejszych zimowych dni. Także niżej, na orawskiej Kubinskiej Holi, ca. 1400 m n.p.m, z dala błyszczące Tatry a w dolinach półprzezroczyste powietrze. I to w tych dolinach, gdzie 700 m poniżej widać gołym okiem Chichoty spod wioskowej latarni. Eeech, łza się kręci.

PS

Do schroniska Chata Kubinska Hola, 1100 m n.p.m, dobre 500 m ponad miastem Dolny Kubin, dojazd samochodem. Co Wy na to? Marne 460 km z Wawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to mój pierwszy post to witam wszystkich serdecznie.

 

Rozumiem że górskie obserwacje nie są wam obce jak znajdujecie ciekawe miejsca, czy są w necie może jakieś stronki z mapkami LP naszych gór etc. Czy jest to raczej organoleptyczne doświadczanie nieba.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyżej tym mniej zanieczyszczeń, więc im wyżej tym lepiej...:-)

 

No tak ale raczej nie wyobrażam sobie że będę wbijał się ze statywem w jednej ręce tubą w drugiej i z montażem w plecaku ( powiedzmy taki celestron 150/750 na eq3-2 25 kilo ) na Rysy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh nie musimy od razu wybierać się z "motyką na Słońce"...np ja mam koło domu małe wzniesienie tak z 10m wyżej niż dom i bardzo ładnie widać z niego jak koło domu poniżej snuje się mgła lub dym z komina sąsiada...czym on do ch@1y pali w tym piecu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że górskie obserwacje nie są wam obce jak znajdujecie ciekawe miejsca, czy są w necie może jakieś stronki z mapkami LP naszych gór etc.

Miejsca do oglądania ciemnego nieba - tu są miejsca dodane przez użytkowników naszego forum.

Co do mapki z LP, to jest chyba taka na Celestii, ale jej rozdzielczość pozwala określić jedynie ciemny obszar, z konkretną miejscówką już gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.