Jump to content

Obserwacje a wysokość n.p.m.


tas
 Share

Recommended Posts

Czy różnica np 600m miedzy obserwacjami daje zauważalną poprawę widzianego obrazu? Chodzi i mi szczególnie o zniekształcenia atmosferyczne.

Zakładając, że niebo na obu wysokościach jest tak samo czarne.

Link to comment
Share on other sites

Czy różnica np 600m miedzy obserwacjami daje zauważalną poprawę widzianego obrazu? Chodzi i mi szczególnie o zniekształcenia atmosferyczne.

Zakładając, że niebo na obu wysokościach jest tak samo czarne.

Jest gigantyczna różnica. W dolinach poniżej pozostaje mgła, dym i kurz. Przy pozornie dobrej widoczności wchodzisz wyżej i widzisz, jak to się wszystko kłębi w dolinie. Będąc w podgórskiej wiosce zimą zastanawiałem się, co to za jasne światło widać wysoko na zboczu. To była Wenus. Na Hali Gąsienicowej widziałem dawno temu o wczesnym zmierzchu Księżyc w pełni wychodzący znad grani Koziego Wierchu. Kolega zażartował, że to przecież balon, który miał startować z Pięciu Stawów, a ja przez chwilę wierzyłem. To było coś niesamowitego. Dlatego mam mocne postanowienie wybrać się w któryś pogodny nów możliwie wysoko ze sprzętem. Znam takie miejsca na słowackiej Orawie. Musi się kiedyś udać!

Link to comment
Share on other sites

600 m to sporo, a czy takie np. 100 m już coś zmieni?

Może sporo zmienić. Wszelkie zamglenia i dymy utrzymują się na ogół całkiem nisko. Oczywiście pamiętać trzeba, że nie musi to być uniwersalna prawda - możesz znaleźć zakątek czy moment, gdy wyżej będzie gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Ale generalnie trend jest taki: im wyżej tym czyściej ;)

 

Ja niestety nie mam żadnego wzgórza w okolicy, na którym mógłbym sobie spokojnie obserwować :mellow:

 

A jeśli chodzi o wysokość, to wchodząc jeszcze wyżej ( ta gdzieś >1000m) możnaby czasem wyjść nad niskie chmury :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

... wchodząc jeszcze wyżej ( ta gdzieś >1000m) możnaby czasem wyjść nad niskie chmury szczerbaty.gif

Taaak, Łomnicka Przełęcz w słońcu, zjazdy do granicy chmur nad Łomnicki Staw, a niżej ponuro, jeden z takich najciemniejszych zimowych dni. Także niżej, na orawskiej Kubinskiej Holi, ca. 1400 m n.p.m, z dala błyszczące Tatry a w dolinach półprzezroczyste powietrze. I to w tych dolinach, gdzie 700 m poniżej widać gołym okiem Chichoty spod wioskowej latarni. Eeech, łza się kręci.

PS

Do schroniska Chata Kubinska Hola, 1100 m n.p.m, dobre 500 m ponad miastem Dolny Kubin, dojazd samochodem. Co Wy na to? Marne 460 km z Wawy.

Link to comment
Share on other sites

Skoro to mój pierwszy post to witam wszystkich serdecznie.

 

Rozumiem że górskie obserwacje nie są wam obce jak znajdujecie ciekawe miejsca, czy są w necie może jakieś stronki z mapkami LP naszych gór etc. Czy jest to raczej organoleptyczne doświadczanie nieba.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Im wyżej tym mniej zanieczyszczeń, więc im wyżej tym lepiej...:-)

 

No tak ale raczej nie wyobrażam sobie że będę wbijał się ze statywem w jednej ręce tubą w drugiej i z montażem w plecaku ( powiedzmy taki celestron 150/750 na eq3-2 25 kilo ) na Rysy :)

Link to comment
Share on other sites

Heh nie musimy od razu wybierać się z "motyką na Słońce"...np ja mam koło domu małe wzniesienie tak z 10m wyżej niż dom i bardzo ładnie widać z niego jak koło domu poniżej snuje się mgła lub dym z komina sąsiada...czym on do ch@1y pali w tym piecu!

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem że górskie obserwacje nie są wam obce jak znajdujecie ciekawe miejsca, czy są w necie może jakieś stronki z mapkami LP naszych gór etc.

Miejsca do oglądania ciemnego nieba - tu są miejsca dodane przez użytkowników naszego forum.

Co do mapki z LP, to jest chyba taka na Celestii, ale jej rozdzielczość pozwala określić jedynie ciemny obszar, z konkretną miejscówką już gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.