Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie z dzisiejszego poranka, okolice Salomina-widok na południe. Niestety kiepska widzialność, mimo że było bezchmurnie. Narazie nie mam dobrej ogniskowej pod takie fotki,nie będę wlekł 20" :szczerbaty:

Przy dzisiejszej pogodzie (temp i wilgotność) to horyzont kończy się na 20 km w najlepszym wypadku. Musisz tam wpaść pewnego pięknego dnia, jak będą warunki. A stawka jest ogromna, bo to ostatni trzymający się bastion dalekich Tatr w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę byłem ponownie (tym razem z bratem) na Kamiennej Górze pod Gościeradowem zaopatrzony w MTO-500, przy nieco lepszej widzialności niż za pierwszym razem, choć przy całkowitym zachmurzeniu. Złożyłem niedbale panoramkę najwyższych pasm jakie widać z tej strony wisły.

góry-świętokrzyskie-z-pod-gościeradowa2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem fociłem tylko najwyższe pasma i nic poza tym przez MTO-500. Natomiast wizualnie było widać na lewo od nich inne niższe pasmo w postaci serii wzniesień położonych bardziej na południe od Jeleniowskiego. Nie mam obecnie możliwości umieszczenia fotek w większej rozdzielczości na serwerze, ale następnym razem przyłożę się bardziej do składania. <_<

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góry Świętokrzyskie z Wzniesień Urzędowskich, dokładnie do Łysicy wychodzi jakieś 90km, tylko czy ją widać? Miejsce obserwacji znajduje się jakieś 15km na wschód od wspomianej wyżej Kamiennej góry. Niestety obserwacja na zachód więc słoneczko skutecznie przeszkadza. Zamierzam się wybrać w to miejsce o zachodzie może będzie lepiej.

ŚW.jpg

swn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dzisiejszy widok z Salomina. Widać było doskonale Tarnobrzeg i okolice. To właśnie w tym kierunku jest szansa na Tatry Wysokie.

Pierwsze światło z Salomina jest, że to tak powiem, topologicznie obiecujące, bo po drodze nic wysokiego nie sterczy. Dalej mamy po drodze już tylko Pasmo Radziejowej, ale Wysokie świetnie komponują się na prawo od niego. Czyli nic, poza wilgocią i pyłem zawieszonym na długości 230 km, nie stoi Ci na przeszkodzie do dokonania historycznego dzieła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Roztoczu lubelskim jest jedna świetna miejscówka do obserwacji Bieszczad (odl.140km) i ew. Tatr z odl ok.250km. To łyse wzniesienie w miejscowości Huta Różaniecka: N50* 23'8.18" / E23* 12'12.9". o wys.305m.npm. skąd roztacza się niesamowita panorama w kierunku południowym i południowozachodnim. Byłem tam wczoraj i wrzucam fragment panoramy.

hutarozaniecka-miejscowka2.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Roztoczu lubelskim jest jedna świetna miejscówka do obserwacji Bieszczad (odl.140km) i ew. Tatr z odl ok.250km.

Mógłbyś powiedzieć skąd wziąłeś informacje o tych Tatrach ? Hey pokazuje że Bieszczady owszem, choć i to będzie graniczyło z cudem, ale na Tatry nie ma najmniejszych szans niestety :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w kierunku południowo-wschodnim zrobiło się ładne okienko widzialnościowe, dzięki czemu udało się zaobserwować całkiem wyraźne Bieszczady z Czudca.

Bieszczady-z-Czudca-900.jpg

Będąc przypadkiem na wieży obserwacyjnej w Głobikowej zrobiłem także panoramę w kierunku Gorców, ale co na niej jest, jeszcze nie odgadłem. Teoretyczna widzialność stamtąd rozciąga się od Bieszczadów po Babią Górę. Oczywiście, wczoraj się tak daleko nie rozciągała...

Gorce-900.jpg

Edytowane przez Andis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andis Udane zdjęcia. Te Bieszczady z tamtej okolicy robią wrażenie :).

 

8.08.2010 byłem w Bieszczadach właśnie, widoczność była znakomita i... i mam zdjęcie Suchej Góry z Połoniny Caryńskiej. Pokazywałem kiedyś na forum zdjęcia z punktu widokowego z Korczyny na Bieszczady a teraz zrobiłem zdjęcie teko punktu z Bieszczad. Fajne uczucie :).

img7444o.jpg

 

18003348.jpg

 

 

Mam też zdjęcia karpat wschodnich, ale to musiałbym wysłać komuś do analizy ;), bo moja wiedza na ich temat jest znikoma, a wg. moich obliczeń widać wzniesienia odległe o ponad 100km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie! Szukałem kiedyś u siebie Suchej Góry na zdjęciach z Bieszczadów, ale akurat kadru w tamtą dokładnie stronę mi zabrakło :( Tym większe gratulacje dla Ciebie. Daj te zdjęcia na Wschodnie Karpaty na forum. Może damy radę wspólnymi siłami coś rozpracować. O ile Luki będzie miał wolne moce przerobowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :). Ok wrzucam kilka moich wypocin. Zdjęcia robione z połoniny Caryńskiej. Pierwsze zdjęcie to Tarnica i na prawo od niej..no właśnie nie wiem:

img7451n.jpg

 

 

Panorama na Karpaty, uwaga ponad 5MB. Najdalszy obiekt to chyba ta ledwo widoczna góra zaraz obok Tarnicy po prawej stronie z poprzedniego zdjęcia.

PANORAMA

 

I druga panorama na Słowację. Proszę o podpowiedź Co to za góra po lewej taka szeroka. I jakie szczyty są najbardziej oddalone na tej panoramie.

PANORAMA

 

 

Być może moje ponad 100km jest za bardzo optymistyczne ale bardzo proszę o opisy tych panoram :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie! Szukałem kiedyś u siebie Suchej Góry na zdjęciach z Bieszczadów, ale akurat kadru w tamtą dokładnie stronę mi zabrakło :( Tym większe gratulacje dla Ciebie. Daj te zdjęcia na Wschodnie Karpaty na forum. Może damy radę wspólnymi siłami coś rozpracować. O ile Luki będzie miał wolne moce przerobowe...

W razie czego luki ma wolne moce przerobowe, ale niestety tylko do piątku, bo w sobotę wyjeżdzam wreszcie na upragniony urlop do Rumunii, a konkretnie w Góry Marmaroskie i Rodniańskie, więc może przy sprzyjających wiatrach uda mi się coś ciekawego przywieźć na DO. Nie mogę się już doczekać... :helo:

Ale wracając do zdjęcia Piotrka to w pierwszej chwili nie mogłem uwierzyć, ale wygląda na to, że to pasamo na prawo od Tarnicy to są Gorgany zakarpackie - konkretnie pasma Kamionki (z lewej) i Negrowca (z prawej), tyle,że optycznie zlane w jeden grzbiet.

Jeśli jest tak jak myślę, to masz Piotrku zaliczone 108 km (Negrowiec 1709 m npm) - co ciekawe, to jest to chyba najdalsza taka obserwacja letnia na DO (panorama Andisa w z Wlk. Rawki w tamtym kierunku to już chyba obserwacja jesienna była...).

Co jeszcze ciekawsze na pierwszej zalinkowanej przez Piotrka panoramie na prawo od Negrowca za obniżeniem terenu majaczy jakby (niestety zlewa się z chmurzastym tłem) na ostatnim planie jakieś kolejne pasmo - wg. mnie w tym miejscu powinno wystawać nieco z Poł. Krasnej (a więc jak dobrze liczę ok. 120 km!). Niestety to tylko domysły, bo z całą pewnością, jak już napisałem, nie da się tych wzniesień odróżnić od tła.

Co do reszty panoramy - dalej na prawo na bliższym planie jest pasmo Pikuja, potem kryjący się w chmurach wierzchołek Stoja, jeszcze dalej na prawo znów na bliższym planie Ostra Hora i potężna Poł. Równa.

Co do drugiej - słowackiej jak sądzę panoramy, to jeszcze nie przyjrzałem się jej dokładnie, ale zapewne jest tam coś z Wyhorlatu, a więc odległości nie przekraczające 50 km.

P.S. Spojrzałem teraz dokładniej na drugą panoramę i, jeżeli to, co fotografowałeś było na prawo od Wlk. Rawki to będzie to Wyhorlat (z lewej), a z prawej na ostatnim tle długi grzbiet Slanskich Vrchów, tak więc odległości pod 90 km.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki odwaliłeś kawał dobrej roboty :). Teraz będac w tamtej okolicy będę wiedział na co mniejwięcej patrze. Nawet nie przypuszczałem, że uda się zaobserwować tak dalekie szczyty. Z drugiej strony widząc te góry, człowiek uświadamia sobie, że nasze Bieszczady to tylko malutki "skrawek" tego co czeka nas po przekroczeniu granicy ;). Moje marzenie to być zimą na Tarnicy, bądź na Wielkiej Rawce o wschodzie w czasie inwersji, może kiedyś się uda ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki odwaliłeś kawał dobrej roboty :). Teraz będac w tamtej okolicy będę wiedział na co mniejwięcej patrze. Nawet nie przypuszczałem, że uda się zaobserwować tak dalekie szczyty. Z drugiej strony widząc te góry, człowiek uświadamia sobie, że nasze Bieszczady to tylko malutki "skrawek" tego co czeka nas po przekroczeniu granicy ;). Moje marzenie to być zimą na Tarnicy, bądź na Wielkiej Rawce o wschodzie w czasie inwersji, może kiedyś się uda ;).

Dokładny opis rzeczonych wyżej szczytów znajdziesz na tej panoramie: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5999 by Andis - co prawda jest z Wlk. Rawki, ale Pikuja, Ostrą Horę, Stoja czy Poł. Równą łatwo tu rozpoznać na drodze analogii...

Co do wschodu słońca zimą w czasie inwersji - to zdecydowanie polecam bardziej Tarnicę - symulacja na Hey-u wskazuje, że dało by radę ustrzelić coś nawet z Rumuńskich Karpat, a to było by pionierskie osiągnięcie na DO: http://www.heywhatsthat.com/?view=M8E0711L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.