Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj było pięknie Bieszczady widać z podkarpacia. Biły po oczach.

Potwierdzam 1szo listopadowa widoczność na wschód była mega , szkoda ze nie miałem czasu na odwiedzenie cmentarza w Bierówce i podziwiania z niego panoramy od Biesów do Tatr . Piotrekk Tatry w " widłach " bombowe , dla takich chwil taszcze ze sobą często ciężki aparat z nawiniętą rolką slajdu ... tyle ze ostatnio takie widoki mnie omijają ;)

W sobotę 3.11. powłoczyłem się z rana po okolicy i za Szebniami spotkałem autora zdjec do tego wpisu http://www.dalekieob...ry-z-moderowki/

Tatry były pieknie podświetlane od wschodu , migała biel od Slvkovskiego na zachód , widoki piekne tyle ze zdjeciowo marnie bo wszystko powyzej 90-100 km rozmyte jakby pedzlem pociągnął . Do szerokich ujęć jeszcze się nadawało więc pstryknąłem ;)

th_IMGP2808-IMGP2814-KJ.jpg

 

81549199.jpg

Z okolic Bratkówki Tatry juz przykryły chmury ale nad Bieszczadami przewiało , choc Tarnica pod pierzyną , a Bukowe Berdo widoczne tylko w małym stopniu .

81642013.jpg

Symulacja http://www.udeuschle...creenheight:742

 

Kilka jesienno zimowych z 10.11.

 

Z Szebni

81951130.jpg

 

Z Zimnej Wody

81951771.jpg

 

Z Jasła - ul. Bieszczadzka ( obok stacji Grossar )

 

81952066.jpg 81951907.jpg

 

Z Kowalów

81952197.jpg 81952527.jpg

 

Wczorajsze 11.11 z ul.Rolniczej

81971243.jpg 81971236.jpg

Edytowane przez gezeb
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdjęcia ze świtu na Tokarni 778m n.p.m.:

 

Bieszczady z dedykacją dla Gezeba ;):

005.jpg

 

Beskidy Skolskie (ponad 100km):

012.jpg

 

I to dlaczego lubię wschody słońca:

037.jpg

 

Co ciekawe dla mnie to różnorodność warunków jakie zaistniały w ten poranek. Gezeb miał świetną widoczność na Tatry z Liwocza, kiepską na wschód. Ja miałem dobrą na wschód, na zachód widoczność nie istniała. Można też zobaczyć jak gęstą mgłę miał Gezeb na zdjęciach z tego poranka, a ja nie mam jej prawie w ogóle. Dwa wydawało by się bliskie do siebie szczyty, jednak zupełnie inne warunki atmosferyczne.

 

Więcej zdjęć na mojej stronie.

Edytowane przez Piotrekk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach obiecanej wymiany , Tatry z Liwocza w dwóch odcieniach (dzięki pierwszemu przegapiłem początek wschodu nad Ukrainą bo się zaczarowałem z drugiej strony balkonu )

82164293.jpg

 

82164736.jpg

 

Ale cel był inny- własciwa strona czyli wschód ;) Panorama od Suchej Góry do Chrysztatej

82202645.jpg

Przed wschodem Słońca, Wenus pokazywała gdzie mam kierować obiektyw by dostrzec Bieszczady

82202879.jpg

i wyciagniete z tego Sucha Góra i ledwo widoczne kontury Poł. Caryńskiej Roha Osadzek i Smereka (między Smerekiem a Skibicami w sumie zlana z jego stokami Tokarnia - ciekawe czy w dobrych warunkach mozna by sobie strzelić zdjęcie ;))

82203020.jpg 82203024.jpg

Chwilę potem polazłem na Tatry a gdy wróciłem słońce juz uciekało z Magury Łomnianskiej

82203186.jpg

Gdy wyszlo ponad szczyty pociągneło za soba mgły w górę i było po widokach , ale i tak w porownaniu z dzisiejszy wschodem było dobrze , bo dzis juz nie tylko mgły ale i niskie chmury pokryły i Bieszczady i Tatry .

Piotrekk widok w strone Bukowska jak z innej bajki ;) dla mnie tym bardziej dziwny bo chyba nigdy z Tokarni tak go nie zobaczyłem , zawsze mgła albo chmura , inna sprawa że po drugiej stronie widywałem najpiękniejsze mgły nad Moszczańcem cz Wisłokiem Wielkim .

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gezeb czarujesz tymi zdjęciami. Tatry mistrzostwo świata. W ogóle Twoje panoramy są bardzo dobre (w czym je składasz?). Piękne mgły miałeś na Liwoczu. Marze o takich i chyba już wiem gdzie muszę się po nie udać ;). Ciekawe jest to, że Ty Tokarnie widziałeś, ja Liwocza niestety nie. Ale Tobie pomagało słońce trochę a mi.....nic. Nastepnym razem daj znać to zrobię Ci zdjęcie jak focisz Tatry z Liwocza ;). Bieszczady u Ciebie są nawet nawet, bo biorąc pod uwagę, że masz do nich "trochę" km to dobre i to.

 

 

Wschód słońca z tamtego dnia, po lewej Beskidy Skolskie po prawej Bieszczady hi-res.

023.jpg

 

 

I moje "Tatry" a raczej co by było gdyby:

066.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak na razie muszę zadać kilka pytań bo ciekawią mnie te szczyty - zwłaszcza te niewielkie "ząbki"

 

W tym miejscu powinna być Połonina Kuk ale jakoś to co jest na symulacji z tym co na zdjęciach mi się nie zgadza.

Pytanie:

 

- czy są to szczyty zniekształcone przez inwersję?

- czy nastąpiło podniesienie horyzontu i widać coś, czego symulacja nie uwzględnia.

 

500mm

unknown.jpg

270mm

unknown2.jpg

270 mm - robione trochę później. I tych szczytów już nie widać.

unknown3.jpg

 

Pełna panorama E i SE horyzontu:

pano1_800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to miraż Negrowca, czyli 203km, wow!!!!!

 

symulacja 1 podniesienie terenu:

 

negrowiec.jpg

 

symulacja2:

 

negrowiec2.jpg

 

symulacja3 zbliżenie i podniesienie horyzontu o 600m!:

 

negrowiec3.jpg

 

udeuschle podniesienie horyzontu 200m:

 

negrowiec4.jpg

 

Zarówno Kashmir jak i .udeuschle pokazują to samo. Na mirażu nie mogło wyjść co innego. Wyraźnie majaczy się Negrowiec, oczywiście bardzo zdeformowany, ale nic innego nie mogło sie pojawić. Brawo!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edytowane przez Piotrekk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, takiego odkrycia się nie spodziewałem. A myślałem jeszcze że uchwyciliśmy znacznie bliższe góry. Ale że tak horyzont się podniósł? Tego nie pamiętam żeby ktoś tu wspominał żeby podnosić go o 200m.

Zdjęcie Kornuta przedstawia dokładnie ten sam kadr co mój i jest kolejnym "dowodem w sprawie"

 

EDIT - nałożyłem 3 zdjęcia (2 moje i 1 Kornuta) na siebie. Negrowiec jest zaznaczony.

Dodatkowo 1 moje zdjęcie obejmuje jeszcze troche więcej kadru po prawej

negrowiec.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten grzbiet na tle Słońca jest odległy o 220km.

 

Wrzucam też szerszy kadr na 500mm z Połoniną Kuk i Negrowcem. Niestety nie chce go złożyć w panoramę, a mam tego sporo - większość ukraińskiej części Karpat.

I tuż na prawo od łączenia też widać jakiś "ząbek"

No i u mnie Negrowiec wygląda zupełnie inaczej - nie jest zniekształcony!

panorgh.jpg

 

A tak narzekaliśmy że widoczność do d***. Niestety gdyby nie wiatr byłoby lepiej, bo jednak pojawiły się chmury i trochę syfu w powietrzu.

 

Mogę też pzesłać RAW-y obejmujące Karpaty Wschodnie. Niestety Rumunii, poza tym zdjęciem ze Słońcem się z nich raczej nie wyciągnie.

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po kilkunastu miesiącach czytania i podglądania forum odważyłem się tu ujawnić. :icon_wink: To mój pierwszy post, więc jak coś popsuję to proszę mnie potraktować z wyrozumiałością :icon_wink: . Tyle się tu dziś dzieje, że dorzucę jeszcze swoje "trzy grosze". Oglądając zdjęcia sprzed kliku tygodni odkryłem wczoraj, że mam Rumunię z Halicza. Zdjęcie wykonane 20.10.2012. Ogniskowa taka jak zawsze.

post-22462-0-91459800-1353247378_thumb.jpg

a tu symulacja:

post-22462-0-17024000-1353247816_thumb.jpg

Odległość ok 150km

No i oczywiście gratulację dla kolegów ze "ściany wschodniej". Bardzo fajnie to wygląda.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, fantastyczny widok! Jeszcze tak wyraźnej Rumunii z Bieszczad chyba tutaj nie było.

 

Porobiłem trochę symulacji dot. tego "ząbka" na moim zdjęciu Negrowca i wychodzi że to jakiś bezimienny szczyt o wys. ok. 1200m, odległy o 173km. Tylko że on wychodzi dopiero po podwyższeniu obserwatora o... 650m (przy 700m wystaje go już za dużo).

Przy takim podniesieniu horyzontu powinna być też widoczna Perednya (212,5km!) ale albo jej nie widać, albo się zlała.

Przy podniesieniu obserwatora o 200m żeby Negrowiec wyglądał tak jak wygląda tuż obok na lewo od Połoniny Kuk powinna pokazać się Strymba. Tylko że też albo jej nie widać, albo się zlała z bliższymi szczytami.

 

Symulacja

 

Opis

opis.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nic tu po mnie. Kornut, wybacz ale jak robię w weekend to nie mam za bardzo czasu na kompa ale po powrocie pobawięsię rawami ;)

 

Z tego co mi wiadomo miraże nie powstają nad obiektami tylko gdzieś pomiędzy nimi a widzem więc nie może być mowy że mamy złapanego Negrowca w odległości 203 km tylko poprawnie: miraż oddalonego o 203 km Negrowca ;) To tak poza nawiasem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się na waszym miejscu nie cieszył z tego podwyższenie horyzontu, albo inaczej z mirażu. Z Jesenika pojawiał się w tej samej odległości Dumbier, co tu Nergowiec ale tu Piotrek musiał podnieść horyzont o 600 metrów, a tam wystarczyło sto,poprawka 300m. Sądzę że tutaj to jednak nie Negrowiec... Potrzebna by była ponowna wycieczka na Kojsową o tej samej porze, teraz w zimie puki mamy wschody za Karpatami ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobione przez 2 osoby i różnymi obiektywami. Wychodzi to samo. U mnie wierzchołki zgadzają się przy podwyższeniu obserwatora o 100m. Na zdjęciu zrobionym pół godziny później linia horyzontu wygląda inaczej.

Mnie raczej już nie trzeba przekonywać że to miraż.

.

.

.

.

.

no chyba że w tamtym kierunku jest jakaś elektrownia a te szczyty to tak naprawdę obłoki kondensacyjne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobione przez 2 osoby i różnymi obiektywami. Wychodzi to samo. U mnie wierzchołki zgadzają się przy podwyższeniu obserwatora o 100m. Na zdjęciu zrobionym pół godziny później linia horyzontu wygląda inaczej.

Mnie raczej już nie trzeba przekonywać że to miraż.

.

.

.

.

.

no chyba że w tamtym kierunku jest jakaś elektrownia a te szczyty to tak naprawdę obłoki kondensacyjne :D

 

Dla weryfikacji tej obserwacji jak pisze merti, należało by udać się na Kojsovską ponownie przy lepszych warunkach. Osobiście nie wierzę by horyzont podniósł się aż o 600 metrów. No chyba, że jak piszesz wystarczyło tylko 100 m. A to zmienia kolej rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.