Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

100metrów dla Negrowca, 600m dla tych innych szczytów - ich w żadnym wypadku nie jestem pewien (choć sylwetki również się zgadzają)

Bliższe szczyty w tym kierunku nie mają nawet 1000mnpm więc wątpie żeby uległy uległy takim zniekształceniom, aby dać obraz takich "ząbków".

Dlatego dałem RAWy do zabawy w długie jesienne wieczory. Przy okazji przepraszam za syf na matrycy :D

 

Zresztą jeżeli horyzont się tak podwyższył to daje to nadzieję na zobaczenie Alp ze Śnieżnika czy Pradziada!

 

Pradziad (+100m)

Śnieżnik (+100m)

 

Matka Natura lubi sprawiać niespodzianki. Był fantastyczny miraż Tatr z Pradziada, był i Chopok widoczny przez podniesienie horyzontu. Nie mniej jednak to są zjawiska tak rzadkie i nieprzewidywalne że trzeba by chyba mieszkać w górach i codziennie fotografować horyzont. Bo drugie takie samo zdjęcie z Kojsovskiej może być za tydzień, a może być i za 10 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych RAWów @twmichala wychodzi mi że jak najbardziej wystarcza poniesienie od 100-200 m ... w udeuschle bo kashmira nie znam . Gdyby to miały być jakieś obłoki to też pięknie że potrafiły się ułożyć w tym miejscu i w taki kształt jak Negrowiec ;) Jednym słowem ładnie wam panowie dało , piękną dziurę na horyzoncie , jak macie szersze kadry na północ ( w strone Presova ) to smiało bo widzę z panoram że klimat tez niczego sobie .

Razem z widokami Piotrków mamy tyle Ukrainy po Rumunię w ciągu miesiąca ile czasem przez lata sie nie spotyka :)

Edytowane przez gezeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadry w stronę Presova mam, Os szczytu Straż do Gór Tokajsko-slańskich na 270mm. Panoramę wrzuciłem w wątku "Panoramy". Jakby ktoś chiał - mogę wrzucić RAWy ale dopiero wieczorem.

Z kolei całe Karpaty Wschodnie mam na panoramie na ogniskowej 50mm. Wrzucę wieczorem jak z roboty wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliższe szczyty w tym kierunku nie mają nawet 1000mnpm więc wątpie żeby uległy uległy takim zniekształceniom, aby dać obraz takich "ząbków".

Znam przykłady takich mirażów gór niewiele przekraczających 900 m n.p.m. i odległych zaledwie o siedemdziesiąt parę km.(dobra takich "ząbków" też nie ma) co nie oznacza, że przy specyficznych warunkach taka deformacja gór może nastąpić ;)

 

Zresztą jeżeli horyzont się tak podwyższył to daje to nadzieję na zobaczenie Alp ze Śnieżnika czy Pradziada!

 

Pradziad (+100m)

Śnieżnik (+100m)

 

Matka Natura lubi sprawiać niespodzianki. Był fantastyczny miraż Tatr z Pradziada, był i Chopok widoczny przez podniesienie horyzontu. Nie mniej jednak to są zjawiska tak rzadkie i nieprzewidywalne że trzeba by chyba mieszkać w górach i codziennie fotografować horyzont. Bo drugie takie samo zdjęcie z Kojsovskiej może być za tydzień, a może być i za 10 lat...

 

Pradziada przerabiam na okrągło. Kilkanaście razy widziałem ze szczytu Tatry, a Schneeberga jeszcze się nie udało(nawet z tarasu widokowego). W grudniu na DO będzie kolejna aktualizacja wpisu " Tatry z Pradziada", a to za sprawą zdjęć kolegi Tucznika(ładne uwiecznił miraże).

 

A miraż Niżnych Tatr z Pradziada to chodzi Ci pewnie o Dumbiera ;) I jak tak przeglądam swoje stare zdjęcia to pokazuje się niemal za każdym razem gdy są widoczne Tatry.

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tych opisow z Kojsovskiej nie widzę , forum zmniejszyło obrazek ? Moze z zewnetrznego serwera bedzie lepiej widoczne ?

Dorzucam widoki z sobotniego wschodu na Liwoczu , warunków na dalekie obserwacje nie było to zajałem sie szperaniem po bliższej okolicy , czyli po mojej mieścinie ;)

82386859.jpg

 

Wczesniej był wschód za Jaworem Solińskim ale przy kiepskich warunkach ( i moich słabych zdolnosciach przetwarzania obrazków w filmy ) tylko tyle wyciagnąłem ... razem z syfami matrycy ;) A szkoda bo w lepszych okolicznościach lepiej widoczne byłby i górki np. Magura Łomniańska z lewej i to co poniżej czyli hale Nowego Stylu w Warzycach i kościół w Tarnowcu "pod" Jaworem

https://www.dropbox.... 17.11.2012.vob

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po kilkunastu miesiącach czytania i podglądania forum odważyłem się tu ujawnić. :icon_wink: To mój pierwszy post, więc jak coś popsuję to proszę mnie potraktować z wyrozumiałością :icon_wink: . Tyle się tu dziś dzieje, że dorzucę jeszcze swoje "trzy grosze". Oglądając zdjęcia sprzed kliku tygodni odkryłem wczoraj, że mam Rumunię z Halicza. Zdjęcie wykonane 20.10.2012. Ogniskowa taka jak zawsze.

No proszę, jedno z większych osiągnięć roku, a zrobiłeś to tak niesmiało :) Gratuluję. Jeśli nie masz nic przeciwko, wrzucimy na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, fantastyczny widok! Jeszcze tak wyraźnej Rumunii z Bieszczad chyba tutaj nie było.

 

Porobiłem trochę symulacji dot. tego "ząbka" na moim zdjęciu Negrowca i wychodzi że to jakiś bezimienny szczyt o wys. ok. 1200m, odległy o 173km. Tylko że on wychodzi dopiero po podwyższeniu obserwatora o... 650m (przy 700m wystaje go już za dużo).

Przy takim podniesieniu horyzontu powinna być też widoczna Perednya (212,5km!) ale albo jej nie widać, albo się zlała.

Przy podniesieniu obserwatora o 200m żeby Negrowiec wyglądał tak jak wygląda tuż obok na lewo od Połoniny Kuk powinna pokazać się Strymba. Tylko że też albo jej nie widać, albo się zlała z bliższymi szczytami.

 

Symulacja

 

Opis

opis.jpg

Na wstępie gratulacje za tak udany wypad! (i oby takich jak najwięcej!).

Co do meritum - to wg. mnie opis "grupy Negrowca" powinien wyglądać tak:negrowiec-kojsowska opis.JPG

Ten "bezimienny" szczyt zaznaczony wcześniej jako "1653m" to Gropa. Na prawo od niej zaznaczyliście jeszcze "Szczyt 1663m" - byłby to Horb o wys. 1687 m npm, ale wg. mnie jest on już niewidoczny (albo wystaje na tyle słabo, że zlewa się z tłem, więc ciężko wyczuć, czy pokazał się; jeśli tak, to na tyle niedużo, że ja tam go nie bardzo widzę :-) ).

Wasze zdjęcia udowodniły, że inwersja pomaga w "wydzwignięciu" normalnie niewidocznych szczytów - tu podniesienie horyzontu było faktycznie o jakieś 200 metrów (oczywiście rokuje to nadzieję na Schneeberga ze Śnieżnika - tam też wystarczyłoby 200 m).

Co do Perednej i Strimby - to z całą pewnością ich tam nie ma. Peredna jest za daleko i za niska (skoro nie ma Horbu, albo jest ledwo widoczny). To samo ze Strimbą - w symulacji, którą puściłem na udeuschle przy podniesieniu obserwatora o 200 metrów nie pokazują się rzeczone szczyty, więc nic dziwnego, że nie widać ich na zdjęciach.

Jeśli jednak macie wątpliwosci, może napiszcie na priva do Krzyśka_S - jest on chyba najlepszym na forum fachowcem od fizyki rozchodzenia się światła, może byłby chętny porobić wam obliczenia swoją metodą?

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czytam to wszystko i bardzo się cieszę z inwersyjnego widoku Negrowca. Z obliczeniami jest taki problem, że w tamtym regionie Europy w ogóle nie ma stacji sondowania atmosfery (najbliższe są w Popradzie i w Kijowie), w związku z czym trudno o jakiś wiarygodny pionowy profil temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czytam to wszystko i bardzo się cieszę z inwersyjnego widoku Negrowca. Z obliczeniami jest taki problem, że w tamtym regionie Europy w ogóle nie ma stacji sondowania atmosfery (najbliższe są w Popradzie i w Kijowie), w związku z czym trudno o jakiś wiarygodny pionowy profil temperatury.

Na Popie Iwanie zaczęli odbudowę dawnego obserwatorium. Może kiedyś będzie dzięki tej stacji lepiej z danymi meteo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czytam to wszystko i bardzo się cieszę z inwersyjnego widoku Negrowca. Z obliczeniami jest taki problem, że w tamtym regionie Europy w ogóle nie ma stacji sondowania atmosfery (najbliższe są w Popradzie i w Kijowie), w związku z czym trudno o jakiś wiarygodny pionowy profil temperatury.

 

Mam prośbę.

Czy masz może radiosondaż z Popradu (a może z Koszyc) z tego dnia? Ew. z jakieś lokalizacji bliżej widocznych szczytów?

Kolega, fizyk z zamiłowania opracował artykuł w oparciu o moje zdjęcia i potrzebuje właśnie radiosondażu z tego dnia.

 

Co do zdjęć Rumunii z Halicza - również nie mam nic przeciwko żeby one się pojawiły. To najlepsza jak do tej pory obserwacja Rumunii z Bieszczad!

 

Moje zdjęcia też możecie kiedyś tam wrzucić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A jakże :) a dwie godziny wcześniej wracając z dyskoteki mówiłem do siostry że rano będą góry widoczne :P a w tej chwili brat na górce jest także zobaczymym z czym wróci.

Przy okzaji. jak zapisać panoramę w huginie tak, żeby była w formacie 'jpeg' a nie jakieś pto.mk ?

Edytowane przez Damian 85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakże :) a dwie godziny wcześniej wracając z dyskoteki mówiłem do siostry że rano będą góry widoczne :P a w tej chwili brat na górce jest także zobaczymym z czym wróci.

Przy okzaji. jak zapisać panoramę w huginie tak, żeby była w formacie 'jpeg' a nie jakieś pto.mk ?

Jak wytrzymał do 16:00 to może wrócić z pięknymi zdjęciami! A w Huginie uruchamia mi się automatycznie zapis do chyba tiff, sprawdzę potem na innym komputerze bo na tym nie mam go.

 

Edit: jeśli zdjęcia "się kleją" to w 3 krokach asystenta Hugin składa panoramę. Po kliknięciu "utwórz zdjęcie panoramiczne" tworzy tif'a giganta, tylko chwilkę to trwa. Cierpliwości.

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I potwierdziły się przypuszczenia, że dziś rano będzie pięknie. Żałuję, że nie udałem się w Bieszczady, ale samemu trochę nieswojo nocą przez las. Za to, ze znanym tutaj PiotrkiemK :-), udaliśmy się na Banię Szklarską w naszym rodzimym Beskidzie Niskim. To co zobaczyć się udało, przedstawia zdjęcie poniżej. Szkodą, że nie zrobiłem zdjęć bardziej na południe, byłyby też ciekawe obiekty, takie jak Zlatý stôl (1322 m n.p.m.) oddalony o 117 km - szczyt w Górach Wołowskich we wschodniej Słowacji. Najwyższy szczyt Rudaw Spiskich. Może następnym razem się uda :-)

post-22462-0-05328500-1356777973_thumb.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj złapałem Tatry z 247 km i niestety, ale niemal każda fotka jest nie ostra. W powietrzu coś wisiało i im większe powiększenie tym większe mydło :(

Robiłem serie zdjęć ze statywu(9 klatek w ciągu 2 sekund) i każdy kadr wygląda zupełnie inaczej!

Ciekawy jestem czy u Was było podobnie? Chociaż zdjęcia macie ostre z tego co widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.