Skocz do zawartości
merti

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie

Rekomendowane odpowiedzi

No pięknie! Szukałem kiedyś u siebie Suchej Góry na zdjęciach z Bieszczadów, ale akurat kadru w tamtą dokładnie stronę mi zabrakło :( Tym większe gratulacje dla Ciebie. Daj te zdjęcia na Wschodnie Karpaty na forum. Może damy radę wspólnymi siłami coś rozpracować. O ile Luki będzie miał wolne moce przerobowe...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki :). Ok wrzucam kilka moich wypocin. Zdjęcia robione z połoniny Caryńskiej. Pierwsze zdjęcie to Tarnica i na prawo od niej..no właśnie nie wiem:

img7451n.jpg

Panorama na Karpaty, uwaga ponad 5MB. Najdalszy obiekt to chyba ta ledwo widoczna góra zaraz obok Tarnicy po prawej stronie z poprzedniego zdjęcia.

PANORAMA

I druga panorama na Słowację. Proszę o podpowiedź Co to za góra po lewej taka szeroka. I jakie szczyty są najbardziej oddalone na tej panoramie.

PANORAMA

Być może moje ponad 100km jest za bardzo optymistyczne ale bardzo proszę o opisy tych panoram :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No pięknie! Szukałem kiedyś u siebie Suchej Góry na zdjęciach z Bieszczadów, ale akurat kadru w tamtą dokładnie stronę mi zabrakło :( Tym większe gratulacje dla Ciebie. Daj te zdjęcia na Wschodnie Karpaty na forum. Może damy radę wspólnymi siłami coś rozpracować. O ile Luki będzie miał wolne moce przerobowe...

W razie czego luki ma wolne moce przerobowe, ale niestety tylko do piątku, bo w sobotę wyjeżdzam wreszcie na upragniony urlop do Rumunii, a konkretnie w Góry Marmaroskie i Rodniańskie, więc może przy sprzyjających wiatrach uda mi się coś ciekawego przywieźć na DO. Nie mogę się już doczekać... :helo:

Ale wracając do zdjęcia Piotrka to w pierwszej chwili nie mogłem uwierzyć, ale wygląda na to, że to pasamo na prawo od Tarnicy to są Gorgany zakarpackie - konkretnie pasma Kamionki (z lewej) i Negrowca (z prawej), tyle,że optycznie zlane w jeden grzbiet.

Jeśli jest tak jak myślę, to masz Piotrku zaliczone 108 km (Negrowiec 1709 m npm) - co ciekawe, to jest to chyba najdalsza taka obserwacja letnia na DO (panorama Andisa w z Wlk. Rawki w tamtym kierunku to już chyba obserwacja jesienna była...).

Co jeszcze ciekawsze na pierwszej zalinkowanej przez Piotrka panoramie na prawo od Negrowca za obniżeniem terenu majaczy jakby (niestety zlewa się z chmurzastym tłem) na ostatnim planie jakieś kolejne pasmo - wg. mnie w tym miejscu powinno wystawać nieco z Poł. Krasnej (a więc jak dobrze liczę ok. 120 km!). Niestety to tylko domysły, bo z całą pewnością, jak już napisałem, nie da się tych wzniesień odróżnić od tła.

Co do reszty panoramy - dalej na prawo na bliższym planie jest pasmo Pikuja, potem kryjący się w chmurach wierzchołek Stoja, jeszcze dalej na prawo znów na bliższym planie Ostra Hora i potężna Poł. Równa.

Co do drugiej - słowackiej jak sądzę panoramy, to jeszcze nie przyjrzałem się jej dokładnie, ale zapewne jest tam coś z Wyhorlatu, a więc odległości nie przekraczające 50 km.

P.S. Spojrzałem teraz dokładniej na drugą panoramę i, jeżeli to, co fotografowałeś było na prawo od Wlk. Rawki to będzie to Wyhorlat (z lewej), a z prawej na ostatnim tle długi grzbiet Slanskich Vrchów, tak więc odległości pod 90 km.

Edytowane przez luki_

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

luki odwaliłeś kawał dobrej roboty :). Teraz będac w tamtej okolicy będę wiedział na co mniejwięcej patrze. Nawet nie przypuszczałem, że uda się zaobserwować tak dalekie szczyty. Z drugiej strony widząc te góry, człowiek uświadamia sobie, że nasze Bieszczady to tylko malutki "skrawek" tego co czeka nas po przekroczeniu granicy ;). Moje marzenie to być zimą na Tarnicy, bądź na Wielkiej Rawce o wschodzie w czasie inwersji, może kiedyś się uda ;).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

luki odwaliłeś kawał dobrej roboty :). Teraz będac w tamtej okolicy będę wiedział na co mniejwięcej patrze. Nawet nie przypuszczałem, że uda się zaobserwować tak dalekie szczyty. Z drugiej strony widząc te góry, człowiek uświadamia sobie, że nasze Bieszczady to tylko malutki "skrawek" tego co czeka nas po przekroczeniu granicy ;). Moje marzenie to być zimą na Tarnicy, bądź na Wielkiej Rawce o wschodzie w czasie inwersji, może kiedyś się uda ;).

Dokładny opis rzeczonych wyżej szczytów znajdziesz na tej panoramie: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5999 by Andis - co prawda jest z Wlk. Rawki, ale Pikuja, Ostrą Horę, Stoja czy Poł. Równą łatwo tu rozpoznać na drodze analogii...

Co do wschodu słońca zimą w czasie inwersji - to zdecydowanie polecam bardziej Tarnicę - symulacja na Hey-u wskazuje, że dało by radę ustrzelić coś nawet z Rumuńskich Karpat, a to było by pionierskie osiągnięcie na DO: http://www.heywhatsthat.com/?view=M8E0711L

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W poniedziałek kolejny raz byłem na Kamiennej Górze pod Gościeradowem i zarejestrowałem oświetlony Słońcem fronton kościoła łysogórskiego. Betonowa wieża zlewa się z tłem nieba.

IMG_6350bc2.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Góry Świętokrzyskie z Józefowa (50 47' 55" 22 05' 31") do Sw.Krzyża 73km, Łysica 84km . Widzialność jak widać taka sobie.

Edytowane przez Mario33

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

fotki

ŚWkrzyz.jpg

sw_krzyz.jpg

Edytowane przez Mario33

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zmniejsz szczególnie drugą fotkę bo nic nie widać :P 1024x768 na forum wystarczy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

no i pojawiłem się na stanowisko o zachodzi słońca i zdecydowanie lepiej wyszło

swkz.jpg

Edytowane przez Mario33

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mario, czy masz może fotkę w szerszym ujęciu ze Słoneczkiem? Chciałbym zorientować się gdzie ono mniej więcej zachodzi teraz, bo chcę ustrzelić podobną fotkę z pod Szczecyna. Czy zachodzi jeszcze po prawej stronie Łysej Góry czy po lewej?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zachodzi jeszcze po prawej, ale nie mam takiego zdjęcia dla orientacji. Dziś będę w tym miejscu więc zrobie szersze ujęcie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś wybrałem się na Roztocze celem zweryfikowaniu kilku miejsc obserwacyjnych. W okolicach wzgórza Wapielnia znalazłem ciekawe miejsce na dalekie odserwacje-jest szansa na Bieszczdy. Na zdjęciu widok na wschód na Roztocze Rawskie z trzema najwyższymi szczytami polskiego Roztocza-Długi Goraj, Wielki Dział, Krągły Goraj, oczywiście to nie jest daleka obserwacja bo to około 22km. Myślę że dopiero zimą wybiorę się tam na celowanie w Bieszczady.

roztocze rawskie.jpg

Edytowane przez Mario33

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zimą raczej nie - o tej porze roku są inwersję, ludzie palą w domach i daleko widać tylko z wyższych miejsc (absolutnym minimum są Góry Świętokrzyskie)

Od wiosny do wczesnej jesieni są najlepsze warunki do dalekich widoków z nizin. Teraz warto wybrać się o świcie na jakieś wyższe wzniesienie w okolicy, gdyż rano tworzą się niskie mgły.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj od późnego popołudnia do wieczora nad Podkarpaciem niebo się wyczyściło zupełnie. Wracając z pracy ustrzeliłem taki widok z Czudca:

Tatry-z-Czudca-24082010.jpg

Wieczorem pojechałem na nowy PO z zamiarem upolowania najgrubszej zwierzyny. Niestety było już bardzo ciemno w kierunku mnie interesującym. Na zupełny chybił-trafił wycelowałem w jakąś stronę i otrzymałem... niestety znów tylko Tatry.

Tatry-ze-Szkodnej.jpg

W dodatku Wierchy nie były widoczne wcale na wyświetlaczu aparatu i nie powtórzyłem ujęcia na dłuższej ogniskowej.

Interesująco wyglądała też burza chyba nad świętokrzyskim, ale główny cel wyprawy niestety pozostał niezdobyty :(

Burza-nad-Swietokrzyskim.jpg

Burza-nad-Swietokrzyskim-2.jpg

I jeszcze lokalizacja PO. Powinniście się domyślić na co chciałem zapolować:)

Pozdrawiam

P.S.: Acha, zapomniałem się przywitać po długiej przerwie...

Edytowane przez Andis

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Te Twoje Taterki mmmm :). Fajne masz tam miejsce do obserwacji. Jest potencjał. Czyzbyś chciał zapolować na Łysogóry czy się mylę? Wczoraj w mojej okolicy, czyli Krosno wieczorem siadły mgły, ale potem siadły jeszcze niżej i....i w oswietleniu księżyca była piękna (lokalna) inwersja. Robiłem zdjęcia przed 24 w nocy z punktu widokowego w Korczynie. Niestety widoczność nie była nadzwyczjna, ale i tak to moja pierwsza inwersja w życiu. Zdjęcia wstawie dopiero wieczorem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Łysogóry odpuściłem na wstępie po zobaczeniu tej wielkiej chmury w tamtym kierunku. Czekam na Twoje zdjęcia, bo w mojej okolicy także podnosiły się mgły, ale już nie miałem czasu fotografować. W kierunku na Bieszczady zalegały chmury i ciemności, nawet nie próbowałem, ale widok był zachwycający...

P.S.: To zwierz dużo grubszy niż Łysogóry...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj od późnego popołudnia do wieczora nad Podkarpaciem niebo się wyczyściło zupełnie. Wracając z pracy ustrzeliłem taki widok z Czudca:

Wieczorem pojechałem na nowy PO z zamiarem upolowania najgrubszej zwierzyny. Niestety było już bardzo ciemno w kierunku mnie interesującym. Na zupełny chybił-trafił wycelowałem w jakąś stronę i otrzymałem... niestety znów tylko Tatry.

P.S.: Acha, zapomniałem się przywitać po długiej przerwie...

Andisowi chodziło zapewne o ustrzelenie bardzo odległego z tego punktu Diablaka - 160 km. To prawda, jest tam po co jeździć!

Nie wiem jak u Ciebie, ale u nas dzisiaj kryształ - nie patrzyłem jeszcze na kamerki, ale tak na wizus warunki są bardzo dobre.

PS. A przywitanie po długiej przerwie wpisz sobie po prostu w sygnaturkę :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co szef, to szef... Racja, polowałem na Diabła i jak tylko będą warunki, to go ustrzelę! Chociaż łatwe to nie będzie, Hey nie pokazuje przeszkód terenowych, a po drodze jest sporo drzew. Dużo łatwiej powinno być z wieży widokowej w Głobikowej - to zadanie dla Darka Tyrpina, ja mam tam trochę nie po drodze...

Warunki jak na razie mocno zmienne, ale chyba z szansą na powtórkę z wczoraj:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No ładnie jak ustrzelisz tego Diablaka to stawiam browara ;). Wczoraj w nocy rzeczywiście nad Bieszczadami były chmury ale ja mam plan. Może się uda być tutaj Sucha Góra. Tylko muszę trafić z warunkami, a to będzie cholernie trudne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta