Skocz do zawartości
merti

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie

Rekomendowane odpowiedzi

Tarnów jako kurort podtatrzański...

IMGP4623.thumb.jpg.fd64bfad3e50f43113c8a0fa67245b47.jpg

• Lubię 5
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, fomalhaut napisał:

Pora troszkę odświeżyć temat

Zachód Słońca za Tatrami z Izdebek (159km)

2017.11.04

Więcej na moim blogu

https://obserwacyjny.blogspot.com/2016/08/tatry-z-izdebek.html

Pod ostatnim wpisem na DO powrócił temat Salomina i trudności w jego wypatrzeniu. Naprawdę majac tak wściekły kontrast ze 160 km z 220 już by nic nie wyszło? Trudno uwierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, jak to wyglądało tego dnia z Salomina. Ale 60km dalej i przede wszystkim 200m niżej wystarczy w zupełności, żeby nic nie wyszło. Obserwacje z nizin to zupełnie inny temat niż z gór. Często mam tak, że będąc na wysokości 400/500 Tatry giną w mgłach, natomiast np. z Bieszczadów  (1200/1300) są wspaniale widoczne. Dlatego według mnie cała trudność obserwacji Tatr z Salomina polega na trafieniu takich warunków, w których idealne, czyste powietrze będzie się zaczynało już od 200m n.p.m lub mniej. 

Jako potwierdzenie moich słów proponuję porównać zdjęcia Tatr z Pradziada (240km) i z Sandomierza (200km)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ukraina z Pogórza Ciężkowickiego - nie spodziewałbym się :) Gratuluje !

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta miejscówka to maksimum co da się wyciągnąć z terenu Polski. By było dalej to trzeba już wdrapać się gdzieś na wschodni kraniec Tatr. Na samej Brzance jest wieża widokowa z której do dystansu doszedł by kilometr, ale to raczej instalacja artystyczna będąca alegorią społeczeństwa z klapami na oczach, a nie wieża widokowa z prawdziwego zdarzenia :) I piszę to nie tylko pod kątem DO, bo z wieży panorama otwiera się na circa 90 stopni. Pozostałe 270 stopni panoramy to las i takich "genialnych" wież w Karpatach jest jeszcze trochę.

PS. Pomysł na obserwację podał mi niepiszący tu od pewnego czasu Gezeb :)

No i Generalnie to Magura Łomniańska jest widoczna z wszystkich większych pipantów Pasma Brzanki, choćby z słynnego PO na Liwoczu.

Edytowane przez Czarny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie. Niestety ta zima była wyjątkowo pechowa pod względem dalekich obserwacji. Dopiero niedawno coś się ruszyło, ale i tak bez większych rewelacji.

22.03.2018r Bania Szklarska Beskid Niski. Tutaj maksymalnie do osiągnięcia 140km.

IMG_7772.jpg.b7c713fb473e41d7560f6fc37402f226.jpg

Wczoraj czyli 25.03.2018r Popowa Polana i około 129km do najdalszych szczytów.

IMG_7818-2.jpg.776d8c1b25a5757c9dc2e39a2bbda758.jpg

Odległości nie za duże

• Lubię 3
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja debiutuje, dziś z Jasła rano po 7:00 pięknie było widać Tatry. Zdjęcie zrobione w Jaśle - Gorajowice. Szum widoczny bo robione starym sprzętem canon 300D , 70-200 .

ładnie widać taras widokowy w Trzcinicy  a i Księżyc się załapał.

Chciałem wieczorem podjechać jak Słońce zachodzi ale niestety już chmury i po pogodzie, ale jak na 1 raz jestem zadowolony.

Nie wiem może więcej by wyciągnął z foty ale jaki program. Foty RAW.

Odległość w linii prostej ok. 120 km.

Tatry z Jasła 5.04.2018.jpg

2.jpg

Edytowane przez marcin.p1
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla odmiany coś z Lubelszczyzny. Wczorajsze zdjęcia z Dziewczej Góry koło Niedzielisk, na pograniczu Roztocza i Padołu Zamojskiego (50°41'33.0"N 23°04'21.2"E). Odległości nie są może imponujące, ale po tej stronie Roztocza to i tak całkiem daleko. Powietrze wyraźnie falowało, jednak coś tam widać.

Maszt RTCN Boży Dar - 45,5 km.

BD.JPG.dac70e54adfe331ac29cecad00bf30cb.JPG

Maszt RTCN Piaski - 50,7 km. Niestety w tym kierunku widzialność była gorsza ze względu na dym, dlatego maszt wyszedł niewyraźnie.

Piaski.JPG.0838301aa8536d69ba3b721aa28c547a.JPG

Wiatraki na północ od Żółkiewki - 31,3 km.

wiatraki.JPG.6e5786b2e4ef3dcacac2250cd6899b06.JPG

Cukrownia Krasnystaw - 37,4 km.

cukrownia.JPG.0302030836341b66165ba37f5aa703fb.JPG

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
On 4/20/2018 at 10:11 PM, fomalhaut said:

Tatry z Czarnorzek (142km)

poniżej ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu

Ciekawostka. Siedziałem tego samego dnia na kopcu Unii Lubelskiej i tam widoczność o zachodzie słońca sięgała tylko 100 kilometrów, czyli nieco słabiej niż wrzucałem rok temu.

Tutaj natomiast zaprezentuję widok z niedzieli z Kopca Tatarskiego w Przemyślu. Najpierw panorama Beskidów Skolskich i Gór Sanocko-Turczańskich. Wszystkie szczyty (prócz zielonego w środku) leżą na Ukrainie-linią od okolic Truskawca do okolic Dobromila plus Magura Łomniańska.

5ade5e031d011_IMG_1395_stitch-Kopia.thumb.jpg.87f191458447a309188c02a19151061a.jpg

Opis na podstawie map WIG, w pewnym zakresie szczyty powtarzają się z widokiem z kopca Unii, tylko od innej strony.

5ade5e496ee37_zopisem.thumb.jpg.cb99cc2274e7a40ed699b44fc30091f1.jpg

A tutaj w środku skrawek Bieszczadów (Połonina Caryńska, choć bez najwyższego szczytu zasłoniętego lasem):

5ade5ea79d77c_IMG_1398-Kopia.thumb.JPG.eea0b5fc19d49e5c09f1c1dcfd29bcd9.JPG

Edytowane przez Paweł W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Prawdopodobnie najdalszym miejscem, z którego widać Roztocze od strony północnej jest wzgórze w miejscowości Krynica k. Krasnegostawu. Odległość 50-56 km - co prawda po Tatrach z Salomina to bardziej makro niż dalekie obserwacje :original:

Panorama Roztocza1724069196_RoztoczeKrynica.thumb.jpg.8ceac93a87387678e3f5593498720e5f.jpg

I zdjęcie w drugą stronę - wzgórze w Krynicy widziane z Kolonii Niedzieliska na pograniczu Roztocza (ok. 45,5 km):Krynica2.JPG.6df2f0afd6662ecdbcfebde8604eff24.JPG

Edytowane przez łukaszw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj przetestowałem filtr podczerwieni (R72) na dystansie 75 km. z okolic Kazimierza Dolnego. Użyłem kamerki DMK 21.04 i obiektywu Sonnar 135 mm. Efekty są obiecujące pod względem wydobycia szczegółów w porównaniu do zwykłej fotografii cyfrowej. 

160970048_porwnaniecanonaipoczerwieni..thumb.jpg.6fb05c8a15fd426b8d8e6bf6b3502ad6.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogórze Dynowskie z Kamiennej Góry (326 m) k. Tereszpola na Roztoczu - 80,3 km.

204795102_Husw1.JPG.1c070ba01c80e5879c0a7d0209194719.JPG

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 7.05.2018 o 08:59, lemarc napisał:

Wczoraj przetestowałem filtr podczerwieni (R72) na dystansie 75 km. z okolic Kazimierza Dolnego. Użyłem kamerki DMK 21.04 i obiektywu Sonnar 135 mm. Efekty są obiecujące pod względem wydobycia szczegółów w porównaniu do zwykłej fotografii cyfrowej. 

160970048_porwnaniecanonaipoczerwieni..thumb.jpg.6fb05c8a15fd426b8d8e6bf6b3502ad6.jpg

Mógłbyś opisać sposób fotografowania kamerką ? Bardzo ciekawe porównanie, gratuluję!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi