Skocz do zawartości
merti

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie

Rekomendowane odpowiedzi

Tarnów jako kurort podtatrzański...

IMGP4623.thumb.jpg.fd64bfad3e50f43113c8a0fa67245b47.jpg

• Lubię 2
  • Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, fomalhaut napisał:

Pora troszkę odświeżyć temat

Zachód Słońca za Tatrami z Izdebek (159km)

2017.11.04

Więcej na moim blogu

https://obserwacyjny.blogspot.com/2016/08/tatry-z-izdebek.html

Pod ostatnim wpisem na DO powrócił temat Salomina i trudności w jego wypatrzeniu. Naprawdę majac tak wściekły kontrast ze 160 km z 220 już by nic nie wyszło? Trudno uwierzyć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem, jak to wyglądało tego dnia z Salomina. Ale 60km dalej i przede wszystkim 200m niżej wystarczy w zupełności, żeby nic nie wyszło. Obserwacje z nizin to zupełnie inny temat niż z gór. Często mam tak, że będąc na wysokości 400/500 Tatry giną w mgłach, natomiast np. z Bieszczadów  (1200/1300) są wspaniale widoczne. Dlatego według mnie cała trudność obserwacji Tatr z Salomina polega na trafieniu takich warunków, w których idealne, czyste powietrze będzie się zaczynało już od 200m n.p.m lub mniej. 

Jako potwierdzenie moich słów proponuję porównać zdjęcia Tatr z Pradziada (240km) i z Sandomierza (200km)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ukraina z Pogórza Ciężkowickiego - nie spodziewałbym się :) Gratuluje !

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Ta miejscówka to maksimum co da się wyciągnąć z terenu Polski. By było dalej to trzeba już wdrapać się gdzieś na wschodni kraniec Tatr. Na samej Brzance jest wieża widokowa z której do dystansu doszedł by kilometr, ale to raczej instalacja artystyczna będąca alegorią społeczeństwa z klapami na oczach, a nie wieża widokowa z prawdziwego zdarzenia :) I piszę to nie tylko pod kątem DO, bo z wieży panorama otwiera się na circa 90 stopni. Pozostałe 270 stopni panoramy to las i takich "genialnych" wież w Karpatach jest jeszcze trochę.

PS. Pomysł na obserwację podał mi niepiszący tu od pewnego czasu Gezeb :)

No i Generalnie to Magura Łomniańska jest widoczna z wszystkich większych pipantów Pasma Brzanki, choćby z słynnego PO na Liwoczu.

Edytowane przez Czarny

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta