Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Było widać jeszcze Paraszkę. Szkoda że nie byliśmy na Tarnicy bo spodziewam się że sporo z Gorganów byłoby by jak na dłoni. Vihorlat był jeszcze dobrze widoczny, a Slańskie tak ledwo majaczyły. Im dalej na zachód tym widoczność była gorsza. Poniżej zamieszczam zdjęcie Paraszki, to białe po prawej to prawie na bank Połonina Rosochacka.

 

pszka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie było zdjęć z Biesów a tu proszę, od razu z grubej rury. Czort widzę, że miałeś dobre warunki na obserwacje. Szkoda że nie z Tarnicy albo Rozsypańca w stronę Ostrej Hory ale nie można mieć wszystkiego ;).

 

Dzisiejsze Tatry z Tokarni koło Bukowska:

img84240.jpg

 

Muszę dodać od siebie, że góry czy duże czy małe, potrafią sprawić, że człowiek czuje się lepiej po takiej wyprawie. I nie chodzi nawet o DO a o niepowtarzalny klimat panujący w takich miejscach. Mimo butów pełnych śniegu, mimo zmarzniętych policzków, uśmiech sam się pojawia na twarzy. Kto chcę zobaczyć pozostałe zdjęcia z wyprawy niech klika KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne te zdjęcia - najbardziej podobają mi się Tatry i Niskie Tatry.

 

Na predostatnim zdjęciu są Góry Tokajsko-Slańskie, widać też 200m maszt na górze Dubnik.

 

Tutaj symulacja ze szczytu Cergov - 360st.

cergov.jpg

 

A tak prezentuje się Cergov z Góry Wał k. Tarnowa (robiłem w listopadzie tego roku)

beskid_wal_600.jpg niski_symulacja.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kornut - gratuluję kolejnego udanego wypadu na Cergov!

Mam do Ciebie pytanie - o co chodziło Ci na tym zdjęciu z chmurami? Czy aby nie o Połoninę Równą na Ukrainie (szczerze mówiąc nie wiem, co to miała by być ta Równa Hola )?

Pyt. nr. 2 - w jakim kierunku robione było zdjęcie pierwsze, bo nic tam nie podpisałeś?

No i już chyba tylko retorycznie, bo jak rozumiem Twoim głównym celem były g. Gutii w Rumunii - pewnie nie widać ich było ponad tym morzem mgieł na lewo od widocznego na zdjęciu ze Slanskimi Vrchami Oblika (to ten szczyt skrajnie z lewej)? Zresztą na Twmichalowej symulacji widać, że wystają one ledwo-ledwo nad horyzontem, więc wypatrzenie ich w realu graniczyło by z cudem.

Tak a propos Slanskich, to najlepszym punktem widokowym w tamtym rejonie jest Makowica: http://www.heywhatsthat.com/?view=E2LM1E62 , łatwo dostępny szczyt na który od strony Presova wiedzie droga jezdna. I tu właśnie pytanie, czy droga ta jest uprzystępniona zwykłym śmiertelnikom, czy też może z niej korzystać jedynie obsługa stacji przekaźnikowych znajdujących się na wierzchołku? Bo jeśli ta pierwsza ewentualność, to warto by na pewno spróbowć się tam wybrać. Symulacja pokazuje, że góry Gutii, odległe o ok. 190 km powinny pokazać się stamtąd jak na dłoni (są na tyle duże, że powinny wystawać nad średnio wysoką inwersją). Co więcej, Makowica to najbliższy granicom polskim punkt, z którego można dojrzeć Pietrosula w górach Rodniańskich! To aż 270 km, ale zwróć uwagę, że zobaczenie go nie wygląda wcale aż tak nierealnie. Po pierwsze wg. HWT wystaje całkiem sporawy fragment szczytu, po drugie "wygląda" on zza horyzontu, którym jest znajdujace się jeszcze na Ukrainie pasmo górskie, którego grzbiet na drodze światła do Pietrosula ma ok. 600 m npm. Czyli wygląda na to, że chmury inwersyjne nie wyższe niż 600 m npm nie tylko nie zasłonią nam tego wierzchołka, ale bedą oczywiście pomocne w dojrzeniu go.

Jednym słowem Kornut - Makowica jest co prawda od Ciebie nieco dalej, niż Cergov, ale na pewno warta wypróbowania pod względem dalekoobserwacyjnego sukcesu :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czy można się dostać na Makovice, ale chyba jest tam parę instalacji wojskowych - więc sprawa może być utrudniona. Podobnie jest ze sporą częścią Vyhorlatu - tam również jest wojskowa baza i nie można wchodzić.

Oglądając słowackie mapy natknąłem się w paru miejscach na "vojenske obvody"

 

Ja w kazdym razie Pietrosula z Makovicy nie widzę:

 

makovica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja w kazdym razie Pietrosula z Makovicy nie widzę:

 

makovica.jpg

Byc może nie ma go w Twojej bazie danych. Poza tym przydał by się wiekszy zoom w tamtym kierunku - wszak to 270 km.

Sprawdziłem na HWT widok w przeciwną stronę: http://www.heywhatsthat.com/?view=I030NU12 - tu widać dokładnie, z jakich miejsc w Slanskich Vrchach dojrzy się Pietrosula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o Połonine Równą a nie Równą Hole która jest w Niskich Tatrach, a na zdjeciu to jest Vyherlat w chmurach pomyłka. Na zdjeciu numer 1 jest widoczny Dumbier i Chopok. Przez Makovice prowadzi czerwony szlak czyli można wyjść na tą górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc może nie ma go w Twojej bazie danych. Poza tym przydał by się wiekszy zoom w tamtym kierunku - wszak to 270 km.

Sprawdziłem na HWT widok w przeciwną stronę: http://www.heywhatsthat.com/?view=I030NU12 - tu widać dokładnie, z jakich miejsc w Slanskich Vrchach dojrzy się Pietrosula.

 

Pietrosula mam w bazie danych - jednak w/g Kashmira nie widać go z Makovicy i vice versa. Najblizej Słowacji widać góry w okolicy Użhorodu (Antałowska Poljana)

 

EDIT - wrzucam symulację do zdjęcia Tatr Niskich i Vyhorlatu:

nizke_symulacja.jpg vyhorlat_symulacja.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy w temacie symulacji. Szukałem sobie ciekawych szczytów w mojej okolicy i trochę dalej w Bieszczadach. Przypadkowo zrobiłem symulację z Halicza 1333m. I patrzę, Tatr nie widać bo przysłania Tarnica ale... Popatrzcie sami co wystaje. To koło 200km więc raczej osiągalne.

kralova.jpg

 

Pewnie cholernie ciężko będzie stamtąd ją dorwać, jednak jest to pewna ciekawostka.

 

I kolejny "most wanted" z Halicza:

 

rumunia.jpg

 

Wg. symulacji spokojnie do osiągnięcia przy dobrej widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rafał ZOOM sprawdziłem to miejsce na Kashmirze i rzeczywiście bardzo dobry PO. Nawet Tatry Zachodnie się łapią. Kiedyś trzeba będzie go odwiedzić i sprawdzić.

 

Żeby tak wszyscy widzieli:

 

Dział_Głogowski.jpg

Wzniesienie nazywa się Wał Gogołowski.

Tatry widać aż do Brestowej, bardzo ładnie prezentują się też Gorce. Martwię się tylko że część wzgórza jest zarośnięta i może być problem z południowym horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spontaniczne spotkanie na Bani Szklarskiej i moje pierwsze Tatry z tego szczytu. Co prawda warunki nie były idealne ale coś tam się przebijało ;). Jutro bym poszedł drugi raz bo warunki będą na pewno co najmniej przyzwoite ale rozebrała mnie choroba.

 

Tatry z Bani Szklarskiej

IMG_8873.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na portalu www.wrota-bieszczadow.pl jest super fota Gorgany z Rozsypańca.

Widzę że opis do wspomnianej fotki: http://wrota-bieszczadow.pl/zdjecie/gorgany-z-rozsypa%C5%84ca pan Marek zaczerpnął z mojego opisu Gorganów do zdjęcia autorstwa Gosi Sułowicz na DO: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=8977 :-).

Świadczy to dobitnie, że strona dalekich obserwacji oglądna jest przez różne kręgi związane także z "topowymi" portalami o tematyce górskiej (wszak autor zdjęcia- Markus- ma też swoje konto np. na portalu bieszczady.net.pl). I bardzo dobrze, dzięki temu popularyzowane są raczej pomijane do tej pory zdjęcia gór odległych oraz wzrasta świadomość co do tego jakie dokładnie szczyty są widoczne.

A tak poza tym - fajna stronka i na prawdę piękne zdjęcia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to są bardzo dobre wieści. Lubię zapach nowości na DO o poranku. Nie ma to jak rozpoczynać dzień od 1. Kamer na DO 2. Głównej DO 3. Jakiś inny shit :) Kibicuję mocno wszystkim zwłaszcza z południowego wschodu. Moja działalność w temacie DO jest niestety w zawieszeniu. Ale kibicuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prezentuję miniaturki zdjęć Tatr z Kolbuszowej z 9.01.2011, symulacje w wykonaniu PiotrkaK. Nie ma co ich dłużej trzymać w ukryciu, może to uruchomi aktywność obserwatorów z tego regionu:

 

Kosowy-Tatry_DSCF0435_panorama.jpg

Kosowy-Tatry_DSCF0460_panorama.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za zamieszczenie "miniaturek" w poprzednim poście ;) . Tym razem dodaję zdjęcie Tatr z drogi Kolbuszowa-Mielec w miejscowości Kosowy, wykonane 12.02.2011. Warunki nie rewelacyjne, ale widać potencjał tego miejsca!

 

DSCF0543_modified1_min.jpg

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rymek i to jest myśl. Warto rozruszać ten wątek na forum.

 

Dzisiejszy dzień był udany pod względem DO. Zimne powietrze razem z wiatrem spowodowało wyśmienitą widoczność na małym dystansie. Szczegółowość powalała. Nie mogłem tego tak zostawić, więc by rozpocząć wiosenny sezon udałem się przed zachodem słońca na punkt widokowy Dział nad Korczyną.

 

Bieszczady już zanikały ale i tak widać jeszcze na nich śnieg (odległość koło 100km):

IMG_9020.jpg

 

Beskid Wyspowy Widoczna od lewej urwana Mogielica, potem Chełm i Jaworz (ponad 90km):

IMG_9038.jpg

 

A tutaj słońce zachodzi obok Jastrzębiej Góry (Rosulec), a z lewej Kamionna i dystans do niej ponad 100km:

IMG_9045.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na dzisiejsze zdjęcia z Podkarpacia. Brawo Piotrekk! Tak czułem, że dzisiejszy dzień obrodzi nowymi zdjęciami od nas. Przy okazji - Rymek - z jakiej wysokości robiłeś te zdjęcia. Bo coś mi się wydaje, że to i daleko i diabelnie nisko. Gratulacje także!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.