Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Polowałem dzisiaj na Diablaka z okolic Nawsia (49.9608 21.68178) no i coś tam jakby majaczy :icon_smile:

Odległość 160km :icon_smile: szkoda że pogoda dopisała dopiero w tym tygodniu, bo niedawno słońce zachodziło własnie za Babią Górą :D

 

Coś rzeczywiście majaczy i to tam gdzie trzeba. "Podkręcałeś" tu już kontrast albo gamma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gezeb ładne zdjęcia. Bieszczady się całkiem fajnie pkazały, tylko ilosć tych elektrowni wiatrowych przeraża trochę :icon_neutral: .

Piotr333 pamiętam swoje pierwsze Tatry uchwycone na zdjęciu to uwierz mi wyglądały dużo gorzej niż Twoja Babia Góra :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gezeb ładne zdjęcia. Bieszczady się całkiem fajnie pkazały, tylko ilosć tych elektrowni wiatrowych przeraża trochę :icon_neutral: .

Piotr333 pamiętam swoje pierwsze Tatry uchwycone na zdjęciu to uwierz mi wyglądały dużo gorzej niż Twoja Babia Góra :) .

 

A propos wiatraków. Słyszałem pogłoski, że Beskid Niski ma zmienić nazwę na Beskid Zakręcony :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie po dość mocnej obróbce, tylko tyle udało mi się wyciągnać z rawa, szkoda że widzialność nie była ciut lepsza bo Diablak ze 160km to już coś :)

 

Piotrze, podeślij to na team@dalekieobserwacje.eu, najlepiej dorzuć jeszcze RAWA, może naszymi magicznymi sposobami coś jeszcze wyciągniemy. Przy okazji - to zdjęcie to nie jest "to już coś" - to jest rekord widzialności Diablaka ze wschodu! Polowałem na taki kadr 3 lata temu, ale za każdym razem było coś nie tak. Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Od jakiegoś czasu poszerzam horyzonty i parę rzeczy mi się udało nawet zobaczyć :) - http://www.wyso.pl/blog/category/dalekie-obserwacje/

Z tego co widziałem, to najciekawsze obserwacje tutaj się już przewijały.

 

Z najnowszych, to 4-go i 5-go marca można było dalej sobie popatrzeć, i ja też postanowiłem poszukać czegoś na horyzoncie spod masztu na Magdalence koło Rzeszowa.

DSC_3729.jpg

 

Ale nie o to mi chodzi, by się chwalić, tylko szukam autora tego zdjęcia: http://www.wyso.pl/temp/Magdalenka-cos.jpg (zdjęcie ze strony DO - http://www.dalekieobserwacje.eu/zachod-slonca-za-tatrami-wysokimi-widziany-z-magdalenki-kolo-rzeszowa/), bo na jego zdjęciach coś majaczy i chciałbym potwierdzić, czy to paproch na matrycy czy faktycznie przy odpowiednich warunkach może się coś pojawić.

 

5-go niestety nic nie wyglądało w tamtym miejscu zza horyzontu.

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Rozumiem, że to zdjęcie jest z 5-go? Świetne - jak zwykle w Twoim wykonaniu. Zdjęcie, o którym piszesz zrobił Dak. Dawno go nie było na forum... Podejrzewaliśmy, że to wystaje coś w Tatrach Zachodnich (Salatin?).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie zrobiłem 5-go z Magdalenki koło masztu. 4-go pojechałem na Matysówkę, i po rozstawieniu sprzętu się okazało, że mam wszystko z wyjątkiem karty pamięci w aparacie :) pozostały mi tylko takie zdjęcia.

 

Widziałem, widziałem! Miałem podobny motyw słynnego 11.04.2011. Też zapomniałem karty... Na szczęście w automacie, którego wtedy używałem, udało się zmieścić w wbudowanej pamięci kilka klatek. Innym razem zapomniałem... podstawowego aparatu. Przypomniałem sobie po drodze i wstąpiłem do kolegi, który użyczył mi starej Minolty i wyszło coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W grudniu zeszłego roku w pracy przeglądałem sobie kamerki na stronie DO. Było to 13.12.2012. Nie było byw tym nic dziwnego gdyby nie to:

 

liwocz.jpg

 

Nie wiem dokładnie co to mogło być. Wygląda na chmury oświetlone przez słońce, ale Tatry też są mniejwięcej w tym miejscu. Wygląda to wszystko na strasznie zdeformowane. Ocenę jednak zostawiam Wam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów sie nie udało trafić białych Bieszczad nad zielonymi dolinami Podkarpacia . Prawie rok i przybyło 8 wiatraków ( tych mega ) , czas sie pakowac i uciekać w góry .

To wrzucane w maju 2012

 

72198722.jpg

 

To widok z wczoraj

 

88944193.jpg

Edytowane przez gezeb
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiatrakow ciag dalszy , tym razem z Gogołowa gdzie juz troche mniej drażnią , czyli sobotnie Krosno pod Bieszczadami ( lekkie zarysy Kopy Bukowskiej Krzemienia i Połoniny Caryńskiej ) Tarnicy nie dojrzałem , w Biesach pewnie jeszcze sie nie zazieleniło bo moze byłoby lepiej .

 

90224760.jpg

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon:21.52965$$$lat:49.83372$$$alt:auto$$$altcam:1$$$hialt:false$$$resolution:120$$$azimut:135.9$$$sweep:9.6$$$leftbound:131.1$$$rightbound:140.7$$$split:10$$$splitnr:1$$$tilt:-0.520833333333333$$$tiltsplit:false$$$elexagg:1.2$$$range:300$$$colorcoding:true$$$colorcodinglimit:123$$$title:Zugspitze$$$description:$$$email:$$$language:en$$$screenwidth:1366$$$screenheight:738

 

Przy okazji zerknałem na gogołowskie zdjecia z 2008 roku i okazalo sie po obróbce ze mimo chmur i deszczu udało sie uchwycić w dziurze Tatry i to te najtrudniejsze do zobaczenia , blizszych Lomnicy , Slavkowskiego czy nawet bliskiej Maslanej Góry nie było widać a Banikov Tri Kopy wylazły pod chmurami . Rzecz w dziennych warunkach dla mnie niespotykana nawet przy jesienno/zimowych temperaturach .

 

90224286.jpg

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon:21.48557$$$lat:49.83989$$$alt:auto$$$altcam:1$$$hialt:false$$$resolution:200$$$azimut:231.3$$$sweep:60$$$leftbound:238.2$$$rightbound:244.2$$$split:60$$$splitnr:1$$$tilt:0.10416666666666696$$$tiltsplit:false$$$elexagg:1.2$$$range:300$$$colorcoding:true$$$colorcodinglimit:147$$$title:Zugspitze [Telescope]$$$description:$$$email:$$$language:en$$$screenwidth:1366$$$screenheight:738

 

18.05 z DW988 nad Warzycami

90675772.jpg

 

20.05 Gogołów (za wyciągiem) Kopa Bukowska , Krzemień , Połoniny Caryńska i Wetlińska Łopiennik

90636697.jpg

 

Gogołów - Gorce i Beskid Wyspowy

90637760.jpg

 

Gogołów - Korczyna , Odrzykoń a w górze Magura Łomniańska

90755742.jpg

Edytowane przez gezeb
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Korzystając z tego. że wczoraj mieliśmy dosyć ładną widoczność poszedłem po pracy na górkę oddaloną od mojego domu o jakieś 300m. Ma ona koło 285m n.p.m. Jest ona w miejscowości Świerzowa Polska http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierzowa_Polska, która graniczy od południa z Krosnem. Czemu to wszystko pisze, ano dlatego, że może nie wszyscy wiedzą ale właśnie z tej niepozornej górki widać Bieszczady :). Jest to bardzo duże szczęście, ponieważ widać je akurat w obniżeniu linii horyzontu ładnie odsłaniając Połoninę Caryńską.

 

 

Bieszczady ze Świerzowej Polskiej:

013opis.jpg

 

Edit: forum chyba nie przyjmuje takich rozmiarów panoram mimo mniejszego rozmiaru niz 4MB. Samoczynnie obcina rozmiar.

 

Edytowane przez Piotrekk
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie właśnie gdzieś w tamtym kierunku. Ładny mialeś widok z Liwocza. Co może dla niektórych będzie ciekawe z Krosna koło lotniska też powinno być widać Bieszczady. Będę na nie polował no chyba, że drzewa będą przeszkadzać ale to się okaże.

 

Link do opisanej panoramy ze Świerzowej:

http://piotrg.com.pl/wp-content/uploads/2013/06/Untitled_Panorama1-3-4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się wybrać 16 lutego na szczyt Wielkiego Działu na Roztoczu. Zobaczcie gdzie zachodzi Słońce:

 

W teorii jest to fantastyczny punkt widokowy - ale nie wiem czy wierzchołek jest odsłonięty i czy np. drzewa po drodze nie zasłaniają - nigdy tam nie byłem. W każdym razie można stamtąd dojrzeć bardzo dużo gór

 

W odległej przeszłości szczyty Wielkiego Działu jak i pobliskich Długiego i Krągłego Goraja były niezalesione (pokryte połoniną jak w Bieszczadach). Poza tym na wierzchołkach W.Działu i K.Goraja stały wieże obserwacyjne (lub triangulacyjne) - zawaliły się w latach 80-tych. Nawet bez wież byłyby idealne warunki do DO gdyby nie to, że wzgórza porosły lasem, bez skrawka miejsa do obserwacji - niestety tak jest z większością potencjalnych miejsc do DO na Roztoczu Południowym... Ale nie jest aż tak źle bo kilka lat temu znalazłem idealną miejscówkę, z której mam to samo co zamieściłeś w symulacji. Może już widziałeś moje wpisy z tego punktu - są na DO (http://www.dalekieobserwacje.eu/widok-na-wysokie-bieszczady-z-roztocza-poludniowego/). Jak wiadomo pogoda do dobrej obserwacji z takiego terenu jest rzadkością co w połączeniu z odległością obiektów (np 135-137 km do najwyższych bieszczadzkich połonin) daje efekty jakie pokazałem na DO - ledwie cokolwiek widać...Cierpliwość jednak popłaca - dziesiątki, mało skutecznych wyjazdów na miejscówkę i w końcu pogoda dzisiaj zrobiła mi niespodziankę. Tak dobrej widoczności jeszcze nie miałem a ze wstępnych oględzin wynika że chyba pobiję swój własny rekord :) A na razie zamieszczam dwa widoki, na które polowałem od dawna: 1. dobre zdjęcie Stińskiej i 2. Połonina Caryńska zamykająca listę najwyższych połonin bieszczadzkich widocznych z tego miejsca.

post-18620-0-41670400-1370206922_thumb.jpg

post-18620-0-79045600-1370206933_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlody75, Gezeb, Piotrekk - wymiatacie i to nie tylko ostatnio. Dziś znów, po raz n-ty widziałem gołym okiem przekaźnik na Suchej Górze z wiaduktu na obwodnicy Głogowa Młp. Kiedyś się wreszcie wkurzę i stanę tam z aparatem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlody75 bardzo ładnie ustrzelone, jestem ciekaw co tam jeszcze chowasz przed nami .

 

Już pokazuję :icon_biggrin: . Ta 15 km rozpiętości panoramka to wycinek z większej całości, za której składanie (nowe zdjęcia) zabieram się od początku więc całość "wkrótce" zapodam wraz z opisem. A na załączonym obrazku najbardziej na wschód wysunięty, daleki widok z punktu Nowiny Horynieckie na Roztoczu Południowym. Dzięki symulacjom software-owym wiemy od dawna, że możliwy teoretycznie. W piątek 31.05 (pamiętny dzień świetnych warunków obserwacyjnych dla niejednego z DO) ukazał się w praktyce. Jak pisałem wcześniej, tym zdjęciem pobiłem o kilometr swój poprzedni rekord (Stińska) - tutaj Szeroka (141km) i o prawie 11 km łapiąc kilkadziestąt pikseli Magury Synaczewskiej odległej o ponad 150 km! Żałuję trochę, że wcześniej nie pojechałem na punkt, że nie przesunąłem się kilkadziesiąt metrów w prawo, że nie włączyłem RAW itp. wtedy na pewno Magura byłaby lepiej widoczna. No ale z drugiej strony gdybym już miał ideał to co dalej? :icon_wink: A tak zawsze jest coś do zrobienia (Jajko Ilemskie czeka :)), a przynajmniej pretekst to ruszenia tyłka na łono natury :)

 

Opis odległości i wysokości - Urlich, nazwy szczytów - mapy WIG z 1931-36r - z sentymentu do terenów naszej dawnej Polski :bye2:

post-18620-0-14205900-1370509707_thumb.jpg

Edytowane przez Mlody75
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotki z roztocza południowego świetne też robiłem z tamtych okolic udało mi sie zrobić wiatraki koło przemyśla odalone o jakieś 60km a w oddali pogórze dynowskie ostatnio byłem w lipowcu na roztoczu środkowym i sfotografowałem stalową wole oddaloną o 60km

 

Zgadza się, te wiatraki można stamtąd ustrzelić a udało się to też mojemu koledze Hipisowi co widać na poniższej fotce z 01.02.2012 (umieszczonej również na naszej stronie GERP gdzie wstawiam regularnie moje DO).

 

post-18620-0-95786200-1371748965_thumb.jpg

 

Ciekawa miejscówka ten Lipowiec, sprawdzałem z grubsza Roztocze Środkowe znajdzie się tam kilka fajnych miejsc do DO. Co prawda widoki nie na bardzo duże odległości ale na kilkadziesiąt km to na pewno.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.