Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wybrałem się na Roztocze celem zweryfikowaniu kilku miejsc obserwacyjnych. W okolicach wzgórza Wapielnia znalazłem ciekawe miejsce na dalekie odserwacje-jest szansa na Bieszczdy. Na zdjęciu widok na wschód na Roztocze Rawskie z trzema najwyższymi szczytami polskiego Roztocza-Długi Goraj, Wielki Dział, Krągły Goraj, oczywiście to nie jest daleka obserwacja bo to około 22km. Myślę że dopiero zimą wybiorę się tam na celowanie w Bieszczady.

roztocze rawskie.jpg

Edytowane przez Mario33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą raczej nie - o tej porze roku są inwersję, ludzie palą w domach i daleko widać tylko z wyższych miejsc (absolutnym minimum są Góry Świętokrzyskie)

Od wiosny do wczesnej jesieni są najlepsze warunki do dalekich widoków z nizin. Teraz warto wybrać się o świcie na jakieś wyższe wzniesienie w okolicy, gdyż rano tworzą się niskie mgły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj od późnego popołudnia do wieczora nad Podkarpaciem niebo się wyczyściło zupełnie. Wracając z pracy ustrzeliłem taki widok z Czudca:

Tatry-z-Czudca-24082010.jpg

Wieczorem pojechałem na nowy PO z zamiarem upolowania najgrubszej zwierzyny. Niestety było już bardzo ciemno w kierunku mnie interesującym. Na zupełny chybił-trafił wycelowałem w jakąś stronę i otrzymałem... niestety znów tylko Tatry.

Tatry-ze-Szkodnej.jpg

W dodatku Wierchy nie były widoczne wcale na wyświetlaczu aparatu i nie powtórzyłem ujęcia na dłuższej ogniskowej.

Interesująco wyglądała też burza chyba nad świętokrzyskim, ale główny cel wyprawy niestety pozostał niezdobyty :(

Burza-nad-Swietokrzyskim.jpg

Burza-nad-Swietokrzyskim-2.jpg

I jeszcze lokalizacja PO. Powinniście się domyślić na co chciałem zapolować:)

Pozdrawiam

 

P.S.: Acha, zapomniałem się przywitać po długiej przerwie...

Edytowane przez Andis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje Taterki mmmm :). Fajne masz tam miejsce do obserwacji. Jest potencjał. Czyzbyś chciał zapolować na Łysogóry czy się mylę? Wczoraj w mojej okolicy, czyli Krosno wieczorem siadły mgły, ale potem siadły jeszcze niżej i....i w oswietleniu księżyca była piękna (lokalna) inwersja. Robiłem zdjęcia przed 24 w nocy z punktu widokowego w Korczynie. Niestety widoczność nie była nadzwyczjna, ale i tak to moja pierwsza inwersja w życiu. Zdjęcia wstawie dopiero wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysogóry odpuściłem na wstępie po zobaczeniu tej wielkiej chmury w tamtym kierunku. Czekam na Twoje zdjęcia, bo w mojej okolicy także podnosiły się mgły, ale już nie miałem czasu fotografować. W kierunku na Bieszczady zalegały chmury i ciemności, nawet nie próbowałem, ale widok był zachwycający...

 

P.S.: To zwierz dużo grubszy niż Łysogóry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj od późnego popołudnia do wieczora nad Podkarpaciem niebo się wyczyściło zupełnie. Wracając z pracy ustrzeliłem taki widok z Czudca:

Wieczorem pojechałem na nowy PO z zamiarem upolowania najgrubszej zwierzyny. Niestety było już bardzo ciemno w kierunku mnie interesującym. Na zupełny chybił-trafił wycelowałem w jakąś stronę i otrzymałem... niestety znów tylko Tatry.

 

P.S.: Acha, zapomniałem się przywitać po długiej przerwie...

Andisowi chodziło zapewne o ustrzelenie bardzo odległego z tego punktu Diablaka - 160 km. To prawda, jest tam po co jeździć!

 

Nie wiem jak u Ciebie, ale u nas dzisiaj kryształ - nie patrzyłem jeszcze na kamerki, ale tak na wizus warunki są bardzo dobre.

 

PS. A przywitanie po długiej przerwie wpisz sobie po prostu w sygnaturkę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co szef, to szef... Racja, polowałem na Diabła i jak tylko będą warunki, to go ustrzelę! Chociaż łatwe to nie będzie, Hey nie pokazuje przeszkód terenowych, a po drodze jest sporo drzew. Dużo łatwiej powinno być z wieży widokowej w Głobikowej - to zadanie dla Darka Tyrpina, ja mam tam trochę nie po drodze...

Warunki jak na razie mocno zmienne, ale chyba z szansą na powtórkę z wczoraj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem pojechałem na nowy PO z zamiarem upolowania najgrubszej zwierzyny. Niestety było już bardzo ciemno w kierunku mnie interesującym. Na zupełny chybił-trafił wycelowałem w jakąś stronę i otrzymałem... niestety znów tylko Tatry.

Dobre, przez przypadek popełnić takie zdjęcie haha! :rofl:

 

I jeszcze lokalizacja PO. Powinniście się domyślić na co chciałem zapolować:)

Pozdrawiam

Jak upolujesz Babią pomiędzy "wyspami beskidu" to faktycznie będzie niezły wyczyn. Ale coś mi się wydaje że ciężko z tym będzie jednak ;) Życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z inwersji nocnej:

img76542.jpg

 

Cergowa:

img7649r.jpg

 

Te zdjęcia są z punktu widokowego w Korczynie:

 

Na Krosno:

img7663s.jpg

 

Na Bieszczadersy których nie było:

img7666t.jpg

 

i ogólnie:

img7660g.jpg

 

Ogólnie mimo słabej widoczności jestem zadowolony bo to moja pierwsza inwersja :).

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za miłe słowa :). mateusz tak jak Andis wspomniał wcześniej niestety nad Bieszczadami były chmury. Oj chciałbym je wtedy ujrzeć. Swiatełko na Tarnicy było by mega, no ale nie mozna mieć wszystkiego naraz. Zdjęcia mi się udały tylko dlatego, że była pełnia. Bez księżyca nie było by tego efektu.

 

Andis ten maszt to jest ta góra obok Tokarni http://www.heywhatsthat.com/?view=GLOA75QH

 

Zdjęcie tego masztu z Tokarni :

 

img5472.jpg

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj polowałem na Tatry, jednak były w chmurach i nie zobaczyłem ich. Natomiast chyba przebiłem 100km z Działu czyli punktu widokowego w Korczynie :). I to w nietypowym kierunku jak dla mnie. Beskid Wyspowy :)

 

img7704.jpg

 

img7715b.jpg

 

i symulacja:

 

symulacja.jpg

 

kolejne:

img7714r.jpg

 

symulacja2.jpg

 

PS. jak zdjęcia nadają się na stronę DO to będzie mi miło :)

 

Panorama Biesów:

PANORAMA

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj polowałem na Tatry, jednak były w chmurach i nie zobaczyłem ich. Natomiast chyba przebiłem 100km z Działu czyli punktu widokowego w Korczynie :). I to w nietypowym kierunku jak dla mnie. Beskid Wyspowy :)

 

Kostrze i Kamiennika widać z Katowic, więc symbolicznie możemy sobie podać rękę :) Fotki ładnej jakości, pójdą onlajn :)

 

A my wróciliśmy ze spontanicznej wyprawy do Gliwic i przywieźliśmy dzisiaj trochę łupów dla braci Gliwiczan. Efekty w odpowiednim wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostrze i Kamiennika widać z Katowic, więc symbolicznie możemy sobie podać rękę :)

 

No to cześć :), będę o tym pamiętał następnym razem.

 

A my wróciliśmy ze spontanicznej wyprawy do Gliwic i przywieźliśmy dzisiaj trochę łupów dla braci Gliwiczan. Efekty w odpowiednim wątku :)

 

No to czekam na relację w takim razie.

 

lemarc ładne zdjęcie :), ciekawe czy z mojej okolicy jest szansa na ich dostrzeżenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tymczasem ostatnie dwa tygodnie sierpnia spędziłem w rumuńskich Karpatach - głównie w g. Marmaroskich i Rodniańskich i owoc owych peregrynacji postaram się sukcesywnie publikować na forum. Dziś wrzucam parę fotek z wyprawy w g. Marmaroskie w okolicach przeł. Prislop ( przełęcz ta oddziela Rodniany od Marmaroszy ). Zdjęcia wykonałem 21.08 - częśc z nich pochodzi ze szczytu Cornu Nedeii 1770 m npm (panoramy Czarnohory, masywu Giumelau -Rarau oraz g. Rodniańskich), a część z trasy na przełęcz Prislop (p. gór Gutyjskich). I tak:

-zdj. 1: Panorama Czarnochory wraz z wybijającym się na pierwszym planie przed Howerlą Czywczynem - to dosyć nietypowe dla polskiego oka ujęcie, gdyż Czarnohorę oglądamy na fotach głównie z północy, ew. NW (jak chociażby widok Czarnohory z Sywuli, który mamy na str. DO).

-zdj. 2: Zoom na grupę Popa Iwana z dostrzegalnymi na jego szczycie ruinami przedwojennego polskiego obserwatorium astronomicznego (tkz. "Biały Słoń") - był to najwyżej zamieszkały obiekt na terenie RP - położony wyżej o 15 m od analogicznego obserwatorium na Kasprowym Wierchu :-).

-zdj. 3: Panorama Masywu Giumelau - Rarau i części gór Bystrzyckich. Obok szczytu Rarau widoczna jest grupa skalna Pietrele Doamnei ("Skały Księżniczki") - stumetrowej wysokości skalne iglice ponoć najpiękniejsze i najwyższe w całych Krpatach.

-zdj. 4: Panorama gór Gutyjskich (to juz jest chyba DO - 103 km).

-zdj. 5: Zoom na Gutina.

-zdj 6: Panorama G. Rodniańskich - co prawda to już nie DO, ale dla porządku wypadało ją dodać.

-zdj 7: "Co na nim jest, każdy widzi" - nie mogłem się powstrzymać, żeby tego nie dodać, chociaż z DO nie ma to nic wspólnego, ale świetnie oddaje piękno tamtejszych gór.

P.S. Czytałem w dalekoobserwacyjnym CV Northwooda, że "samotne zgłębianie szlaków nie jest mu obce". Northwood - rozumiem, że to żart - samotności w polskich górach na szlaku nie pamiętają już chyba najstarsi turyści. Tymczasem w górach Rodniańskich i Marmaroskich samotność na szlaku to norma. Uczucie, które towarzyszy ci, kiedy wychodzisz na połoninę i zza podnoszących się porannych mgieł wyłania się stado swobodnie pasących się koni, jest uwierzcie mi, bezcenne...

P8210399.jpg

P8210404.jpg

P8210403.jpg

P8210409.jpg

P8210407.jpg

P8210402.jpg

P8200312.jpg

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czytałem w dalekoobserwacyjnym CV Northwooda, że "samotne zgłębianie szlaków nie jest mu obce". Northwood - rozumiem, że to żart - samotności w polskich górach na szlaku nie pamiętają już chyba najstarsi turyści. Tymczasem w górach Rodniańskich i Marmaroskich samotność na szlaku to norma. Uczucie, które towarzyszy ci, kiedy wychodzisz na połoninę i zza podnoszących się porannych mgieł wyłania się stado swobodnie pasących się koni, jest uwierzcie mi, bezcenne...

No Łukasz nie przesadzaj, mniej popularne szczyty Jeseników czy Beskid Niski to ciągle oaza dla samotników. Co prawda nie równają się Karpatom Wschodnim, ale Skrzyczne to nie jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Łukasz nie przesadzaj, mniej popularne szczyty Jeseników czy Beskid Niski to ciągle oaza dla samotników. Co prawda nie równają się Karpatom Wschodnim, ale Skrzyczne to nie jest ;)

A jeśli pierwszego człowieka na szlaku (wyłączając pasterzy) spotykasz po trzech dniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.