Skocz do zawartości

Roztocze, Podkarpacie, Karpaty Wschodnie i rumuńskie


Rekomendowane odpowiedzi

Zgrubnie to wygląda tak że nagrywam aviki tak jak przy fotografii księżycowej i planetarnej kamerką mono, w tym przypadku DMK 21, 04. Pliki avi obrabia się darmowym programem dostępnym w sieci, np. Registax. Polega to na załadowaniu avika i wybraniu dobrej jakościowo klatki służącej za wzorzec jakościowy dla programu który sam dobiera pozostałe o zbliżonej jakości, by następnie wykonać uśrednione zdjęcie wyjściowe. To zdjęcie trzeba samemu wyostrzyć i skontrastować za pośrednictwem pozostałych funkcji programu. W terenie potrzebny laptop z oprogramowaniem do kamerki, filtr podczerwieni na obiektywie, np. Hoya 72, blokujący zakres widzialny widma do 720 nm. Są dostępne różne średnice. Mimo że filtr jest bardzo ciemny, w podglądzie na żywo widać bez problemu obraz, gdyż kamerka mono ma dużą czułość w paśmie bliskiej podczerwieni. Ustawienia istotnych funkcji to: gain, który ja ustawiam na najniższą wartość, gamma na silny kontrast ok. 100, natomiast migawkę na auto, przynajmniej w fazie wstępnej. Filtr IR silnie przyciemnia błękit nieba i niweluje zamglenia na horyzoncie. Zieleń drzew, a ściślej chlorofil w nich zawarty silnie odbija podczerwień, stąd drzewa są nienaturalnie jasne w pełnym słońcu. Na razie jestem na etapie prób, aby zorientować się co do możliwości tej metody w różnych warunkach, np. o różnej porze dnia, bądź kierunku względem Słońca. Jest różnica w kontraście tła nieba gdy skierować kamerkę na błękitny horyzont w środku dnia, czy na podświetlony czerwienią o zachodzie i wschodzie.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw terenowy wygląda jak poniżej. Kamerka posadowiona na statywie fotograficznym połączona jest z obiektywem tulejką z gwintem CS. Jej średnica zewnętrzna jest identyczna jak okularu w optyce amatorskiej, aby pasowała do wyciągu. Tkwi ona w większej tulejce z gwintem M 42/1 - (typowy gwint starych obiektywów) zablokowana z boku śrubką. Widać kabel zasilający do łączności z laptopem. Na drugim zdjęciu pokazałem soczewkę barlowa 2x na końcu pierwszej tulejki wydłużającą ogniskową i umożliwiającą zogniskowanie obrazu na matrycy. Bez niej trzeba by użyć krótszego łącznika, ale za cenę nieco mniejszej rozdzielczości. 

Przechwytywanie111.JPG

Przechwytywanierrrr.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerne wyjaśnienia. Raczej na kamerkę się nie przerzucę, ale takie ciekawostki zawsze warto znać. Zapytam jeszcze ile trzeba klatek złączyć w Registaxie i czy filtr IR Hoya, którego używasz to świadomy wybór, czy po prostu taki kupiłeś. Zauważyłem że na rynku są różne filtry o różnej cenie, a Hoya to chyba najwyższa półka filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość klatek do złożenia nie jest tak istotna jak przy fotografowaniu planet, gdzie chodzi o drobny szczegół. Żeby zdjęcie było w miarę gładkie po obróbce wyostrzania i kontrastu, wystarczy 300 - 500 klatek, co przy ustawieniu 30 kl/sek. zajmuje od 10 do 16 sekund nagrywania, ale są to duże pliki bo materiał jest bez kompresji. Wysoka jakość filtru zawsze procentuje, a ja chciałem mieć pewność że znana marka nie zawiedzie.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lemarc napisał:

Ilość klatek do złożenia nie jest tak istotna jak przy fotografowaniu planet, gdzie chodzi o drobny szczegół. Żeby zdjęcie było w miarę gładkie po obróbce wyostrzania i kontrastu, wystarczy 300 - 500 klatek, co przy ustawieniu 30 kl/sek. zajmuje od 10 do 16 sekund nagrywania, ale są to duże pliki bo materiał jest bez kompresji. Wysoka jakość filtru zawsze procentuje, a ja chciałem mieć pewność że znana marka nie zawiedzie.

Mi lustrzanka robi stacka z 9 klatek RAW, i jeśli będę próbował z filtrem IR, to będzie musiało wystarczyć :) bo już kilka razy podchodziłem do softwarowego składania fotek, ale zawsze mi czasu brakuje.

Ja ostatnio widziałem filtr polar Hoya u kumpla, a sam mam Marumi (czyli też nie najgorszy) i różnica była kolosalna, więc pewnie IR będą miały podobnie.

Koniec offtopa. 

Jeszcze raz dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr dolnoprzepustowy przed matrycą w lustrzance tłumi podczerwień, żeby poprawnie odwzorować kanały RGB. Obawiam się że efekt będzie gorszy niż na matrycy mono, bo ta nie ma żadnych filtrów. Ponad to filtr podczerwieni na obiektywie jest tak ciemny, że w wizjerze nie widać nic. Trzeba zatem najpierw ustawić cel w wizjerze, potem dokręcić filtr i ustawić ostrość, bo ta dla IR nie leży w zakresie nieskończoności. Stare obiektywy mają to oznaczone czerwoną kropką, w innym razie trzeba wyostrzyć doświadczalnie. Czas migawki jest niewspółmiernie długi, przykładowo dla ISO 400 i przysłony 6,3 wynosi 2 sekundy. Natomiast w kamerce DMK 21,04, ten sam temat, obiektyw, przysłona, czas migawki = 1/128 sek.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2018 o 08:16, lemarc napisał:

Filtr dolnoprzepustowy przed matrycą w lustrzance tłumi podczerwień, żeby poprawnie odwzorować kanały RGB. Obawiam się że efekt będzie gorszy niż na matrycy mono, bo ta nie ma żadnych filtrów. Ponad to filtr podczerwieni na obiektywie jest tak ciemny, że w wizjerze nie widać nic. Trzeba zatem najpierw ustawić cel w wizjerze, potem dokręcić filtr i ustawić ostrość, bo ta dla IR nie leży w zakresie nieskończoności. Stare obiektywy mają to oznaczone czerwoną kropką, w innym razie trzeba wyostrzyć doświadczalnie. Czas migawki jest niewspółmiernie długi, przykładowo dla ISO 400 i przysłony 6,3 wynosi 2 sekundy. Natomiast w kamerce DMK 21,04, ten sam temat, obiektyw, przysłona, czas migawki = 1/128 sek.

Tym bardziej jestem ciekaw wyników z lustrzanki. Robiąc zdjęcia po nocy dalekim obiektom zdarzało mi się robić ekspozycje po 20-30 minut, więc długi czas naświetlania jakoś mnie nie przeraża. Testując sprzęt ostatnio sprzęt na czułość w IR odkryłem że mój telefon prawie IR nie blokuje, natomiast lepiej od moich dwóch lustrzanek zakres IR blokowany jest przez inny telefon, który testowałem, do tego stopnia że niemal nie widać diody w pilocie TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj testowałem na Skarpie Dobrskiej pod Kazimierzem Dolnym Góry Świętokrzyskie z zestawem: Rubinar 500/5,6, kamerkę DMK 21. z filtrem IR-Pass  Baader 680 nm. Warunki były dobre, ale w czasie testów nad Św. Krzyżem był opad deszczu, dlatego pierwsze  aviki miały gorszy kontrast. Ostatni był najlepszy i z niego jest fotka ostateczna. Trochę detali się pojawiło. Dystans = 75,84 km. 

 

 

video0035 18-06-30 18-02-04xyz.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://panoramyroztocza.wordpress.com/co-widac-z-roztocza/

Przygotowałem stronę o dalekich obserwacjach z Roztocza. Są na niej wymienione najciekawsze miejsca w różnych częściach Roztocza, z których rozciągają się dalekie widoki, z opisanymi zdjęciami. Wśród nich jest m.in. panorama Karpat z Nowin Horynieckich Grzegorza Woźnego z nowym opisem i zdjęcia z Wału Huty Różanieckiej (Połonina Caryńska 145 km). 

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Święty Krzyż z odległości ok 77 km. Pojedyncza klatka bez obróbki.  Zdjęcie w  ognisku SCT 8". Wykonałem je kilka dni temu po zachodzie słońca przy średniej widoczności. Przy lepszych warunkach pewnie udałoby się wycisnąć więcej. Jednak z metodą avik-owania nie może konkurować. 

DSC_1010.JPG.b21e11844c25bfa3f0eac2185d86e332.JPG

 Poniżej szerszy plan z teleskopem 

 

 

IMG_0430.JPG

IMG_0423.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2015 o 19:46, twmichal napisał:

Byłem niedawno w Bieszczadach i zauważyłem jakieś wiatraki. Ktoś orientuje się, gdzie one stoją?

Z dużym prawdopodobieństwem jest to gdzieś na Ukrainie - dla porównania drugie zdjęcie jest z Rozsypańca i kierunek biegnie niemal dokładnie przez Wołowy Garb (szczyt na wschód od Halicza). Pierwsze zdjęcie jest robione z Halicza.

 

Jeśli byłoby to w Polsce - to jedynie Roztocze przy granicy z Ukrainą wchodzi w grę. Ale widoczność nie była idealna i nie wydaje mi się żeby było to ponad 100km.

 

wiatraki1.jpg

wiatraki2.jpg

Zdjęcia sprzed 3 lat, ale dopiero teraz znalazłem. Wiatraki są koło Starego Sambora na Ukrainie, a na horyzoncie widać ukraińskie Roztocze w okolicach Niemirowa. Ciekawe, chyba jedyne w Internecie zdjęcia Roztocza z Bieszczadów. W lepszych warunkach bardziej w lewo mogłaby być widoczna m.in. Wapielnia oddalona o 160 km.

roztocze-halicz.thumb.jpg.97179c028c23d50b3720ed4f7fb80316.jpg

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś była rewelacyjna widoczność z Podkarpacia. Tatry doskonale widoczne gołym okiem z odległości ok.170 km. 

Na miejscówce z której je widać zebrało się kilkanaście osób by podziwiać widok. 

Ja dojechałem z aparatem grubo po zachodzie słońca i zrobiłem na szybko jedno zdjęcie już w ciemnościach. 

Zdjęcie słabieńkie jednak cieszę się, że w ogóle coś wyszło.

 

 

tatry.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama Karpat z nowego miejsca na Roztoczu Południowym - z Łówczy. Oprócz Bieszczadów (141,3 km do Halicza) widać również polskie i ukraińskie szczyty Gór Sanocko-Turczańskich i Pogórze Przemyskie.
Zdjęcia wykonał Grzegorz Kostur w sobotnie popołudnie (29.09.2018).

 

Panorama w pełnym rozmiarze jest na stronie http://panoramyroztocza.wordpress.com/lowcza

 

lowcza-karpaty2.thumb.jpg.7c18b1ee6df5b000478e6533dc890d8e.jpg

 

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górka położona tuż przed rezerwatem "Szumy nad Tanwią"  (między Hutą Różaniecką a Rebizantami) jest ok. 10km dalej i jestem pewien, że Bieszczady są z niej również osiągalne.

Bardzo fajna panorama i super opisana.

 

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to tak zwany Wał Huty Różanieckiej. Można stamtąd zobaczyć Bieszczady, w tym grzbiet Wielkiej Rawki ze 150 km, ale czy to jest jeszcze Roztocze Południowe?

 

Jednak według mapy z Wikipedii faktycznie jest to Roztocze Południowe. Poprawiłem.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odejdę nieco od tematu żeby zasygnalizować ciekawostkę związana z refrakcją. Otóż znalazłem na swoich testowych zdjęciach wyraźne podniesienie niezbyt odległego komina (14 km) względem bliższego mi budynku odległego około 7 km. Obydwa zdjęcia zrobiłem z tego samego okna mojego mieszkania. Widać bezdyskusyjnie różnicę wysokości i zapewniam że nie jest to efekt prac budowlanych. Może to być mój tester warunków do D.O. Na zdjęciach są daty, ale mam też fotkę z 30 września kiedy to wystąpiły odpowiednie warunki i widać też dodatni wpływ refrakcji. 

 

 

 

refrakcjaatmosferyczna..thumb.jpg.c6ce7459445698cbee9a7825f9e451f3.jpg

 

 

 

30września..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratuluję spostrzegawczości, ale zgadzam się z przedmówcą, że warunki w mieście nie muszą być miarodajne. Powietrze bardzo skutecznie nagrzewa się od nasłonecznionych ścian budynków (coś o tym wiem, bo mam w pracy okno na południe ;-) i unosi się, co może skutkować lokalnymi, znacznymi (w porównaniu z tym, co jest dookoła) zmianami współczynnika załamania światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.