Skocz do zawartości

Czy jest sens studzić okular przed obserwacją?


Barti

Rekomendowane odpowiedzi

Dręczy mnie od jakiegoś czasu pytanie:

(zakładając różnicę temperatur np. 15 stopni celsjusza między pokojem a miejscem obserwacji)

Jeśli studzimy teleskop przed obserwacją i ma to kolosalne znaczenie na jakość otrzymywanych obrazów, to jaki wpływ ma instalowanie do uprzednio schłodzonego teleskopu okularu np. wyciągniętego przed chwilą z szuflady.

Taki okular jest ciepły i tez będzie sie przez jakiś czas studził.

Czy nie zniekształci on obrazów?

Szukałem na forum, ale nie dokopałem sie informacji na ten temat.

Może któryś z kolegów, bądź koleżanek posiada wiedzę w tej kwesti.

Pozdrawiam, Barti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary nie są tak podatne na różnice temperatur więc raczej nie trzeba. Lepiej nawet trzymać okulary we względnym cieple podczas obserwacji, bo im zimniejsza soczewka oczna tym szybciej zaparuje jak zbliżymy oko do okularu lub niechcący chuchniemy na niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Owszem, będzie zniekształcał.

2) Zniekształcenia będą niezauważalne.

3) Oziębi się po 1-2 minutach. Pewnie zanim zdarzysz dobrze wycelować i zanim oko się przyzwyczai.

4) Ciekawe co zrobisz, jak ci zaparuje. Włożysz za pazuchę, czyli ogrzejesz. Ups, znów zgubisz jakość.

5) Patrz punkt 1) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ale skąd pewność, że oziębienie nastąpi po 1-2 minutach.

Są różne rodzaje okularów. Weźmy taki Super Plossl 10mmm - małe soczewki i mała masa własna - myślę, że szybko zrówna się z temperaturą otoczenia.

W okularach z szerokim polem widzenia i grubymi 6-8 soczewkami, ciężkimi jak np. Naglery , mam odczucie, że może to trwać nawet z pół godziny.

Czy mam rację?

Co do zaparowania szkieł - to już inny ciekawy temat - osobiście nie chowam okularów pod pazuchę :)

Natomiast zainstalowana grzałka na okularze może wrowadzać zaburzenia termiczne, ale nie mam doświadczeń na tym polu - stąd pytanie do ich posiadaczy jak to jest w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to spójrz przez falującą taflę wody na dno rzeki, jeziora, wanny - obraz będzie zniekształcony, ale nieporównywalnie mniej, niż obraz odbity np. otoczenia od takiej falującej powierzchni

okulary, refraktory, obiektywy fotograficzne nadają się do użytku w zasadzie od razu, w przeciwieństwie do reflektorów czy katadioptryków, przy których trzeba niestety czekać na ich wychłodzenie

tak jak Ci już pisali wyżej koledzy, martw się możliwością zaparowania okularów, niż o ich poprawne wychłodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.