Skocz do zawartości

Jeden z trzech


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Używałem funkcji Szukaj ale niestety nic zadowalającego nie odnalazłem. Jestem rozjechany pomiędzy trzema refraktorami: Tał 100 RSM, Celestron C4-R i SkyWatcher 102/1000. Czy ktoś porównywał ich optykę?? Z początku chciałem kupić Tała ale on ma ciemiusieńki montaż (no chyba że RSM ma lepszy w co wątpię). Więc w grę wchodzą 2 pozostałe telepy. Czy ktoś robił ich testy lub porównanie?? A może Tał na tyle przeważa optyką że rekompensuje słaby montaż??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pozostałe mają zdaje się obiektywy z tej samej fabryki znad Jangcy więc zdecyduj się na ten z lepszym montażem i sztywniejszym statywem co wydaje się zupełnie logiczne 8)

Nie zapomnij od razu dikupić tylko minus Violet Filtra :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nowego, rosyjskiego montażu nie znam ale jakoś nie budzi mojego zaufania (czy w delta ma mikroruchy sprężynowe czy na ślimacznicy i jakie zasilanie???) Wypowiem się o nim dopiero jak go przetestuję gdzieś na zlocie 8)

Co do 2 pozostałych to wydają się bardzo podobne i porównywalne, w takim razie wybrałbym lunetę która ma regulację celi obiektywu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie też mam wątpliwości. Bynajmniej ten Tal ma mikroruchy (chyba) sprężynowe bo na stronie jest napisane że zakres działania to +- 4st. a ślimacznice mają 360st, nie? Aha, i zapomniałem że jest to model z napędem :mrgreen:, w który nie wiem czy warto inwestować :? A ja dalej ufam tałowi :D

 

Upartym* jak osioł :wink:

 

 

* upartym = jestem uparty :mrgreen: kurczę, od tej literatury Sienkiewicza zaczynam mówić średniowieczna gwarą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zresztą :mrgreen:

http://www.deltaoptical.pl/sklep/shopping/...rge1.php?id=207

Potrzebuję kogoś kto ma tego Cela/Syntę. Albo jak kupię 100RS to sprzedam od niego montaż za 300 zł, to +300 pozostałych będzie 600. Jeszcze naciągnę nieco starszych i będzie Soligor :mrgreen: . Albo nie. Najpierw uzbieram 600 a potem sprzedam montaż za 300 :mrgreen:

No co, trzeba kombinować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczytałem to nowy montaż ma już lunetkę biegunową i zasilanie stałym prądem ale o niestety nieznanym napięciu, mam nadzieje że nie jest to 220V :roll:

Martwi mnie trochę podane powiększenie maksymalne z okularem 6,3mm :?

Okularowy filtr słoneczny też nie dodaje powagi tej ofercie :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od rynku na jaki ten teleskop jest sprzedawany zasilany jest z 230 lub 120V napięcia zmiennego (czyli ze zwykłej sieci zasilającej). Zespół zasilający składa się z transformatora 230/12V lub 120/12V zasilającego silnik synchroniczny (50Hz). Taki system zasilania i napędowy widziałem w teleskopie Bartka Ambrożego (Tal Klevtzov).

Jeśli to może pomóc w wyborze teleskopu to dodam, że dość łatwo i niedrogo można zastosować do sterowania TAL-a AstroPilot, co pozwala na regulację prędkości pracy silnika wokół częstotliwości podstawowej (50Hz) dając korektę prowadzenia przy astrofotografii. AstroPilot pozwala dodatkowo bez kłopotu na bezpośrednie zasilanie z napięcia stałego 12V (akumulator samochodowy).

Opis takiego rozwiązania znajduje się na mojej stronie www.lx-net.prv.pl

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOntaż soligora pod Tała to naprawde dobre rozwiązanie. Poczytaj zreszta moja recenzje, ktora nota bene trzeba uzupelnic o kolejne doswiadczenia.

 

Chyba z 20x to zrobiłem :D

 

Niestety dostałem dzisiaj odpowiedź że niemożliwością jest kupienie samej tałowej rury :? więc muszę się zastanowić jeszcze raz co zrobić z tym fantem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda że nie można dostać samej rury bo optyka w Tale jest naprawdę dobra.

Czyli do bardzo dobrej i super rozumiemy doskonale i bez słów ze trochę jej jednak brakuje, jak też i 2 pozostałym rurom :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nowy montaż Tała jest zasilany prądem stałym 12 Volt. W zestawie jest rzecz jasna, zasilacz "taki do gniazdka", ale można też podczepić żelowy akumulatorek - i jedzie.

Pisałem o tym już kilkakrotnie - ale nikt nie zwraca na mnie uwagi, no afera :lol:

 

Montaż ma miejsce na lunetę biegunową (która jest zestawie), można ja wyjąć na czas transportu.

Obydwie osie maja pełen zakres ruchu (360°) - wszystko jest na ślimakach i kółkach zębatych. Nie ma żadnych sprężyn czy ograniczeń ruchowych. Kilka fotek tego montażu można zobaczyć na mojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa się częściowo wyjaśniła, choć na stronie Himpol-a nie bardzo można wyłuskać dokładniejszej informacji o sterowaniu.

Miejmy nadzieję, że te teleskopy są już sprzedawane w opisanej, nowszej technologii.

Bielack, a tak przy okazji czy masz może dokładniejszy opis sterowania tego teleskopu, może w dokumentacji jest jakiś schemat ? A może dałoby się obejrzeć na fotografii wnętrze pilota i mechanizm napędowy ze zdjętą pokrywą ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda że nie można dostać samej rury bo optyka w Tale jest naprawdę dobra.

Czyli do bardzo dobrej i super rozumiemy doskonale i bez słów ze trochę jej jednak brakuje, jak też i 2 pozostałym rurom :wink:

 

Oczywiście, że brakuje, bo bardzo dobra rura to po prostu porządny apochromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.