Skocz do zawartości

Urządzenia do fotometrii wizualnej gwiazd


Marek Szczerba

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem, czy ktoś ma doświadczenia związane z urządzeniami do wizualnych pomiarów jasności gwiazd, które pozwalają na pewna obiektywizację pomiaru jasności w stosunku do metody Argelandera. Ja kiedyś coś takiego popełniłem.... Interesują mnie systemy wytwarzania obrazu sztucznej gwiazdy porównania i kalibrowanej zmiany jej jasności.

Pozdrawiam!

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym nz całą Polskę był jedyną osobą zainteresowaną tą tematyką? Nie chce mi się wierzyć, chociaż... Szukając czegoś o fotometrach wizualnych w internecie też niczego nie znalazłem na stronach anglo- i niemieckojęzycznych. Czy ktoś jest przynajmniej zainteresowany budową urządzenia, które kiedyś sam zbudowałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotometr klinowy wg Kulikowskiego budowałem prawie 20 lat temu ale wtedy nie było możliwości wykonania dobrych klinów optycznych a te z zaczernionej kliszy były mocno niejednorodne, po latach odpuściłem trochę obserwację zmiennych i nie został nigdy skończony ze szklanym skalibrowanym klinem jak należy :Cry:

Pokaż fotki swojego ustrojstwa i opisz co i jak biega 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ładnych parę lat temu był czas, że interesowało mnie to zagadnienie i nawet analizowałem ze dwa rozwiązania. Ale nigdy ich nie zrealizowałem. Chętnie jednak zapoznałbym się z Twoją konstrukcją i dołączam się więc do próśb poprzedników byś ją zaprezentował.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowieść należałoby rozpocząć tak: dawno dawno temu.... (jakieś 15..17 lat)

Ktoś prosił o fotki - urządzenie to raczej już nie istnieje, chyba że u rodziców gdzieś w jakimś zakamarku. Mógłbym zrobić szkice jak to wyglądało ale nie mam na to czasu w dzień a wieczorem siły (private bussines). Ale sądzę, że jak podam kilka najistotniejszych informacji to będzie można sobie zgrubnie wyobrazić na czym to polegało. Całe urządzenie to był odpowiednio zbudowany okular, w którym zastosowałem soczewkę od lupy filatelistycznej 5x (f=50mm). Okular stanowił całość razem z wewnętrzną rurą wyciągu. W ognisku okularu na końcu cienkego drucika umieściłem kulkę z wkładu od długopisu (przyklejona klejem hermol). Kulkę wybrałem starannie jako nalbardziej błyszczącą spośród kilku innych. W rurce okuolaru-wyciągu naprzeciw kulki wykonałem otwór średnicy ok. 1mm. Teraz spoglądając w okular i oświetlając otwór widać było jego odbicie w kulce jako punkt świetlny - moja sztuczna gwiazda porównania. wzdłuż osi otworu, prostopadle do osi okularu dobudowałem rurkę, w której umieściłem żródło światła i parę polaroidów - jeden stały i jeden obrotowy. Obracając ten drugi można było osłabiać blask sztucznej gwiazdy wg. wzoru

m1-m0=5log(cos a) gdzie a - kąt obrotu polaroidu (dla a=90 st. odpowiada maksymalne wygaszenie gwiazdy)

Polaroidy wydłubałem z wyświetlacza starego kalkulatora otrzymanego w jakimś biurze. Źródło światła to była dioda LED o żółtej barwie - wtedy jeszcze nie słyszało się o diodach niebieskich a co dopiero białych. Dioda zasilana była z płaskiej baterii 3R12 przez układzik elektroniczny pozwalający regulować jej blask co jest niezbędne dla wstępnego ustalenia blasku gwiazdy porównania.

Całość pierwotnie podłączona była do lunetki z obiektywem ze szkła okularowego fi=35 mm f=500 mm. Później zdobyłem zdezelowany obiektyw lornetkowy fi=50mm i f ok. 500 mm.

Wykonałem obserwacje kilku gwiazd Północnego Ciągu Biegunowego i wykonałem wykres jasność gwiazd - wyznaczone delta m. Wyszła idealna prosta! Oczywiście pomiar wykonywany był kilkakrotnie dla każdej gwiazdy, w ten sposób uzyskałem wartość średnią o niewielkim błędzie.

Potem fotometrem tym obserwowałem zaćmienie RZ Cas - wykres był po prostu palce lizać! A potem przyszedł czas studiów i wszystko poszło w odstawkę.... A że wtedy jeszcze nie miałem zwyczaju notatek prowadzić w solidnym zeszycie, więc niewiele się zachowało. Teraz chodzi mi po głowie aby ponownie zbudować coś podobnego ale o innym standzrdzie wykonania i obsługi.

Tyle z mojej opowieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na mnie opis Twojej pomyslowosci i budowy fotometru zrobil bardzo duze wrazenie. Jak widac jego prostota wcale nie przeszkadza w uzyskaniu doskonalych wynikow!

 

Mysle jednak ze czasy fotometrii wizualnej powoli beda odchodzic do historii astronomi amatorskiej, chociaz z naszej perspektywy ceny kamer CCD sa nadal zaporowe dla wiekszosci zainteresowanych.

 

Glowna zaleta kamery jest bardzo duzy obiektywizm (no tez ja trzeba dobrze skalibrowac i pilnowac wielu parametrow bo kamery wcale nie sa takie liniowe jak sie czesto pisze, ale przeciez mozna amatorsko wykryc tranzyty planet przed gwiazdami, gdzie dm = 0,01m) a przede wszystkim umozliwiaja bardzo duza produktywnosc - na jednym zdjeciu z odpowiednia ogniskowa teleskopu mozna cyknac zarowno gwiazde badana jak i kilka gwiazd odniesienia (czesto nawet wiele gwiazd zmiennych na jednej fotce) a redukcje obserwacji mozna zautomatyzowac (inwestycja w oprogramowanie). kamery sa bardzo czule i do fotometrii gwiazd do powiedzmy 14m wystarcza ekspozycje do 1min. Majac kamere, teleskop, montaz z GOTO i odpowiednie oprogramowanie oraz mozliwosc pisania skryptow obserwacji mozna efektywnie uruchomic system ktory automatycznie zbierze i skalibruje setki obserwacji w ciagu jednej nocy.

 

Na Zachodzie sporo osob takie pomiary prowadzi, u nas szczerze mowiac nie wiem.

 

Gdyby obowiazki zawodowe nie przeszkadzaly (nie jestem w stanie byc systematyczny), chetnie zajal bym sie takim tematem.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel Lancucki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.