Skocz do zawartości

Czajnik elektryczny


Radek P

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się o tym od dawna. Czajniki elektryczne gotują wodę niezależnie od miejsca ich użycia. Wyłączają się kiedy woda się gotuje, ale temperatura w jakiej gotuje się woda zmienia się stosunkowo mocno wraz z wysokością nad poziom morza. Nie ma czajników oddzielnie do gór i oddzielnie do nizin.

 

Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to wykrywanie momentu, w którym temperatura wody przestaje roznąć. To teraz pytanie jaki układ elektroniczny to wykrywam. Mniemam, że jest stosunkowo prosty. Ktoś wie dokładnie jak to jest zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja miał zrobić takie coś, to wykorzystałbym zjawisko rozszerzalności temperaturowej. Kawałek elementu przewodzącego, podłączone do prądu, i jak się rozszerzy pod wpływem temperatury to stykałoby się z czymśtam jeszcze, tworząc obwód i wyłączając urządzenie. Mogłem coś pogmatwać, ale nie jestem elektrykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja miał zrobić takie coś, to wykorzystałbym zjawisko rozszerzalności temperaturowej. Kawałek elementu przewodzącego, podłączone do prądu, i jak się rozszerzy pod wpływem temperatury to stykałoby się z czymśtam jeszcze, tworząc obwód i wyłączając urządzenie. Mogłem coś pogmatwać, ale nie jestem elektrykiem.

właśnie opisałeś nieprawidłowy sposób rozwiązania tego problemu :)

opierając się na temperaturze, twój czajnik czekając na 100 stopni w górach wygotowałby wszystko w temperaturze 90 stopni i dopiero po pozbyciu się wody temperatura mogłaby osiągnąć poziom który wyłącza grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie opisałeś nieprawidłowy sposób rozwiązania tego problemu :)

opierając się na temperaturze, twój czajnik czekając na 100 stopni w górach wygotowałby wszystko w temperaturze 90 stopni i dopiero po pozbyciu się wody temperatura mogłaby osiągnąć poziom który wyłącza grzanie.

 

No widzę właśnie, ale może wyłączałby się wtedy kiedy element przestawał by się rozszerzać ? Tylko jak to zrealizować hmm. Co do temperatury, to aż 90 ;? Kurczę, nie wiedziałem że różnica jest aż taka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki szuu. Masz rację. Już teraz wiem, czemu kiedyś czajnik później się wyłączał, gdy wyjąłem sitko. Zrobiła się większa dziura i wzrost ciśnienia musiał być większy, by czujnik zadziałał.

 

Gdy tylko przeczytałem Twój post to od razu pomyślałem o czajnikach, które napełnia się bez otwierania - mają dużą kratkę u góry, przez którą wlewa się wodę. Widać konstrukotrzy tak dobierają wielkość kratki, by nie powodowała ona znacznego spadku ciśnienia wewnątrz czajnika.

 

Z tego co pamiętam, to tempartura wrzenia wody spada w tempie ok. 0.5 st/ 100m. Na najwyższych szczytach Ziemi woda wrze w temp. ok. 60 stopni. Ciężko tam o dobrą herbatę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:stop: Czajnika nie wyłącza ciśnienie pary wodnej ale jej temperatura. Zasada jest taka że w momencie zagotowania wody powstaje duzo pary wodnej która kanałem przedostaje sie w kierunku wyłącznika, tam jest blaszka bimetalowa która pod wpływem temperatury odkształca się przełączając wyłącznik czajnika. Dlatego tez często zaraz po wyłączeniu czajnika nie mozna go załączyć od razu , dopiero obnizenie temperatury bimetalu pozwala na ponowne załączenie wyłącznika bez jego momentalnego wyłączenia. :D Tak więc większe ciśnienie pary wodnej ma tylko pośreni wpływ, bo powoduje szybsze nagrzanie bimetalu i dlatego może szybciej wyłaczać czajnik B) Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaaak...

możemy to potraktować jako nauczkę żeby nie śmiać się z ludzi powtarzających zasłyszane głupoty na temat astronomii i budowy wszechświata - bo my sami nawet nie wiemy jak działa głupi czajnik

(okej, teraz już wiemy, dzięki gryfowi188) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jeśli czajnik wyłączany jest w momencie, gdy bimetal osiągnie odpowiednią temperaturę, to daje to ograniczenie na zakres stosowalności czajnika. Jeśli temperatura bimetalu, która wyłącza czajnik jest wyższa od temperatury wrzenia wody, to czajnik się sam nie wyłączy. Czy ktoś wie, na jakiej wysokości nad poziom morza można używać zwykłego czajnika elektrycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instrukcji do czajnika znalezionej w internecie widzę na przykład:

HIGH ALTITUDE CAUTION (5,000 ft and higher):

This appliance may not shut-off properly when used at high altitudes. Use

EXTREME caution! If unit does not shut off after 10 seconds of boiling, manually

turn it off. NEVER LEAVE KETTLE UNATTENDED.

ale w polskich czajnikach nie przypominam sobie tego rodzaju ostrzeżeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Panowie, jeśli po osiągnięciu wrzenia dalej ogrzewamy zamknięty czajnik, to wytwarza się coraz większa ilość pary, która nie znajduje szybkiego ujścia (bo zawsze trochę wylatuje przez "dziubek"). Mamy więc coraz więcej pary w danej objętości (od poziomu wody do pokrywy czajnika), czyli rośnie ciśnienie. Zgodnie z przemianą adiabatyczną rośnie temperatura (patrz analogia do dętki rowerowej; pompując mamy ciepły wentyl, wypuszczając powietrze zimny).

Nie ogrzewamy bezpośrednio pary wodnej, ale wzrost temperatury uzyskujemy przez sprężanie adiabatyczne. Dlatego nie działa czajnik przy odkrytej pokrywie. Zadziała za to w górach, bo dłużej zamknięty wytworzy takie ciśnienie, które podniesie temperaturę do tej, przy której zadziała bimetal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.