Skocz do zawartości

Newton 130mm


anum

Rekomendowane odpowiedzi

Anum- tutaj masz podstawowe testy 127 : http://www.astronoce.pl/katalog.php?id=14&zakladka=testy

Jak ma być mobilnie to załadować na montaż AZ i po problemie.

 

Powodzenia. Będę ci dopingował młody człowieku :)

To by bylo jeszcze lepsze wyjscie, zwlaszcza ta wersja z 2'' wyciagiem, ale cena prawie dwa razy tyle i Anum raczej na to nie pojdzie.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dwatriczetyrje

Panowie - naprawdę nie żałuje, że tu wchodziłem i mimo wewnętrznych oporów zajmowałem sie pouczaniem. Jestem Happy! Społeczność żyje!

ale ale

Anum - niezaleznie od wszystkiego - w tej sutuacji - obiecaj!, że nie zaniedbasz najważniejszej swoje sprawy - to jest okres przełomowy

twojej nauki szkolnej. Czasem wypad za miasto, M44 - Jowisz - Księżyc i do nauki. Na forum oczywiście też trochę - ale nie przesiadywanie!!!

Obiecaj! bo inni tu piszący też by zapewne też by się tym ucieszyli - może nie powiedzą ale jednak tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by bylo jeszcze lepsze wyjscie, zwlaszcza ta wersja z 2'' wyciagiem, ale cena prawie dwa razy tyle i Anum raczej na to nie pojdzie.

Pozdr. Artur

 

 

Pójść by można było, tylko czas zbierania kwoty na maka 127. OTA + nawet jeśli EQ2 założyć, to 1500zł.

Można by było mnie postrzec, że szukam taniego itp. Mógłbym zbierać na maka 127, ale to by mi wieki zajęło w mojej sytuacji. 102mm jest w moim zasięgu - 700zł. Co do kolegi dwatriczteryje - nie martwię się o szkołę, właściwie z większości przedmiotów jestem już ustawiony do końca roku szkolnego. Więc można trochę zwolnić i popracować więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anum, sądzę, że jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania. Być może tego MAKa już nigdy nie sprzedasz. Skończysz szkołę, zaczniesz zarabiać sensowne pieniądze, to kupisz sobie duży "stacjonarny" teleskop. A taki maczek 102 - do plecaka, na wycieczkę, na wakacje w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie. No bo pracuję kiedy mogę, to jakośtam zarabiam, niedługo jakaś wypłata. 102 OTA jest za 700zł. OStatecznie tymczasowo na EQ 1 można to posadzić, mak jest krótki więc do czasu zakupu AZ3 na przykład, jakoś to będzie. Może spróbuję sprzedać komórkę i kupić tańszą ? W sumie ta nokia e61i nie jest mi potrzebna, i tak mało jej używam. Co do pożyczki, naprawdę byłbyś aż tak dobry ? Pierwszy raz spotykam się z czymś takim. No w sumie jakbyś mógł.. później jak popracuję i będę miał, to bym Ci zaraz przelał na konto z powrotem.

Dobry ? Eee tam, zaraz dobry.Dlaczego nie pomoc koledze zwlaszcza poczatkujacemu. Pewnie bedziesz potrzebowal to Ci przeleje tylko podak nr konta na Priva. Choc i tak Ci gwarantuje ze jak Ci spasi mak 102 a spasi Ci na pewno, to nastepmnym Twoim zakupem bedzie wiekszy mak lub SCT. No coz to wciaga :-).

Pozdr. Artur

 

Edit: Ja zaczynalem tak. Luneta wlasnej produkcji na szklach okularowych plus przyslona 30 mm obiektyw :-), potem tez wlasnej produkcji refrakor achromatyczny na obiektywie z PTMA 55/550, to juz bylo cos, potem MTO 11 CA (teleobiekty zwierciadlany Mak o aperturze 100 mm, dalej ETX 125 Mak, Equinox 80 Apo no i zakonczylem na LX 200 ACF 8 '' SCT.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anum, sądzę, że jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania. Być może tego MAKa już nigdy nie sprzedasz. Skończysz szkołę, zaczniesz zarabiać sensowne pieniądze, to kupisz sobie duży "stacjonarny" teleskop. A taki maczek 102 - do plecaka, na wycieczkę, na wakacje w sam raz.

Bardzo dobrze to ująles. Taki maczek na travelerka w sam raz.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wspólnymi siłami znaleźliśmy odpowiednie rozwiązanie. To ja zabiorę się za zbieranie, jak uda się sprzedać telefon, nokie e61i to pójdzie dużo szybciej. Fiorina jak coś to jak uzbieram trochę i będzie brakować to się odezwę ;)

A przede wszystkim to wszystkim dziękuje za nakierowanie mnie na właściwą drogą - bo bez was to kto wie co by było.

Jednak pomocy na forum nie da się przecenić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wspólnymi siłami znaleźliśmy odpowiednie rozwiązanie. To ja zabiorę się za zbieranie, jak uda się sprzedać telefon, nokie e61i to pójdzie dużo szybciej. Fiorina jak coś to jak uzbieram trochę i będzie brakować to się odezwę ;)

A przede wszystkim to wszystkim dziękuje za nakierowanie mnie na właściwą drogą - bo bez was to kto wie co by było.

Jednak pomocy na forum nie da się przecenić. ;)

Poczytaj opinie uzytkownikow tego maczaka na stronie Delty :-) Mój odnośnik. Sam sie przekonasz.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej coś z rynku wtórnego, Europejskiego lub Amerykańskiego - z pomocą kogoś doświadczonego w astro-transakcjach międzynarodowych? Za ~800 PLN i mniej potrafią chodzić 6" SCT Celestrona w bardzo dobrym stanie. Maki, czy SCT to tak od 5" (127mm) warto rozważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko za pomocą kogo ? Z rynku wtórnego, tak ogólnie, to czemu, ale zależy od kogo. Uzbieram to wystawie ogłoszenie że kupię, a nóż ktoś będzie w naszym astromarkecie mieć jakiegoś maczka.

Dokładnie. Celuj w używkę 102 na AZ lub 127 i sadzaj na razie na EQ2 - tylko do przewożenia te EQ2 to ten nie tego za bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem anum kombinuje w miarę rozsądnie -stosownie do swojej sytuacji. Chwała mu za to!

Chce oglądać nie tylko planety, ale i DS, a mieszka w mieście i samochodu nie ma, budżet ograniczony. W tej sytuacji duża lorneta [powiedzmy 15x70, aby poszła na normalnym statywie] miałaby sens,albo ten refraktor 90/900 na AZ3. Jedno i drugie w zasiegu finansowym i dostosowane do potrzeb.

Zaletą refraktora w stosunku do lornety jest możliwość wykorzystania zarówno do obserwacji planet jak DS - oczywiście tych jaśniejszych, ale nie do wyłapania lornetką 50-70mm.

Mak 102mm moim zdaniem nie pasuje zupełnie i odradzam go zdecydowanie. Na planetach da nawyżej ten sam rezultat, co ten 90/900,a bodaj czy refraktor go nie pobije. Za to do obserwacji DS-owych nie nada się kompletnie -nie te ogniskowe,źrenice wyjściowe, pola widzenia. Czyli cała jego zaleta w postaci ultramobilnosci zda się tu psu na budę [bo nie ma sensu wozić go za miasto], a cena wcale nie mała.

90/900 z AZ3 łatwo przewieźć publicznym transportem. AZ3 po likwidacji półki z trójnogu [uniemożliwia jego złożenie,w EQ3-2 jest tak samo] po prostu wiesza się na ramieniu, prawie jak statyw foto. Tuba 90/900 jest też przewoźna, dzięki małej średnicy i wadze. Wystarczy uszyć worek długości metra i średnicy kilkunastu cm, wyłożyć go chińską karimatką z supermarketu za 15zł i gotowe. Za pas nośny może służyć nylonowa taśma z pasmanterii, podobnie jak do montażu. Będzie to taki pokrowiec na wędkę, nieco bardziej pękaty. Składany nożycowy stołek wędkarski do kompletu może służyć za kamuflaż, tylko statyw nie będzie pasował do tej legendy :rofl:

Taki sprzęt można z powodzeniem używać w mieście, zarówno wynosząc go z domu dalej jak i na balkonie. Poza miasto można wywieźć autobusem, da się też naciagnąć rodziców, by zabrali toto na rodzinny wyjazd wakacyjny czy do rodziny na wsi -wejdzie do auta z innymi bagażami.

Co do planet, różnica w stosunku do 70/900 będzie znacząca, choć nie kolosalna [jak w przypadku Synty 6"]. Wg. mnie masz na pewno szanse na łapanie tranzytów cieni jowiszowych księżyców [przynajmniej niektórych, w dobrych warunkach]. Ktoś tu [chyba Dementorin] raportował dostrzeżenie WCP krótkoogniskowym refraktorem -spotterem zoom o takiej aperturze [30-90x90]. Aczkolwiek musiałbym sam zobaczyć, by na 100% uwierzyć, ale nie wykluczam tego. W 90/900 byłoby to w takim przypadku realne tym bardziej [lepsza optyka]. W reflektorach/katadioptrykach trzeba sporo większej apertury. Mak 127 potrafi to z dużym trudem [wiem z autopsji],a w Maku 102 raczej w ogóle niewykonalne...

Podsumowanie: masz 2 sensowne warianty do wyboru:

-lorneta 15x70 + statyw

-refraktor 90/900 + AZ3

Pozdrawiam

-J.

P.S. Rura Twojego 70/900 ma tę samą dugość co 90/900, możesz łatwo zrobić przymiarkę co do przenoszenia tamtego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MC 102 raczej nie cieszy się dobrą opinią, mówi się, że do planet to minimum 127. Lustro ma mniejsza sprawność niż soczewka i jeszcze do tego dochodzi obstrukcja centralna.

 

Tutaj ktoś pisał o MTO (Mak 100mm): http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=7810 , jest też porównanie do refraktora 90/900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 90/900 ma swiatlosile f 10, mak f 12,7 , wiec nie taka kolosalna roznica jesli chodzi o swiatlo. Ja z poweodzeniem lookalem przez swojego maka DS ktory mial f15. Za makiem przemawia lepsza optyka, zero abberacji i rozmiary. Jest bardziej kompaktowy. A co do AZ3 jako uzytkownik osobiscie bym radzil doplacic do AZ4, teraz w Delcie jest przecena. Jako balkonowiec tez mak wygrywa z 1 m tubą. Przynajmniej lookajac na obiekty w zenicie nie bedzisz sie musial gimnastykowac. Pamitam w przypadku AZ3 zawsze musialem miec klucz 17 pod reką, a zgodniez z prawem Murphegu, kiedy mikroruchy (ktore mialy totalne luzy) zawsze sie konczyly kiedy byly potrzebne.

Tp moje zdanie. Moze jaks ankietke ? Anumowi bedzie lepiej wybrac. Kazdy ma swoje zdanie i preferencje,to juz jego sprawa, ma do tego prawo. Anum maka zawsze mozesz odslac do Delty, bez podania przyczyn, jak Ci nie podejdzie

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak tak myślę, to mogę skołować jakiś pokrowiec na tubę, samoróba czy coś na 90/900. AZ3 lekkie. I cena będzie powalająco niższa, bo 175zł mniej i montaż będę miał. Myślałem że mak da mi dużo lepsze obrazy niż taki 90/900 ^. Ale niech się wypowie więcej osób to wtedy się zobaczy. Bo jeśli naprawdę warto to się dozbiera do maka. Ja o makach nic nie wiem, poza kawałkiem teorii więc liczę na wasze opinie i rady i na podstawie tego wybiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 by Ci Anum starczyl na dlugo, praktcznie zaczalbys poznawac niebo na nowo.

Jednak to juz inna kasa, ale jakosc i wielkosc też na kozysc maka 127. Osobiscie odradzam na razie drugą lornetkę, masz na to czas. Rozbuduj sobie powazniejszy sprzet.

Ja posiadam dwie lornetki, ale byly kupione w odstepie kilku lat. Pierwsza, jako pierwszy sprzet, potem przyszedl czas na rozbudowe teelskopow. Dopiero teraz kupulem druga znacznie wiekszą ktora jest i wieksza i wygodniejsza i jest uzywana raczej jako maly swiatlosilny podwojny refraktor w wersji traveler. Ogladalem przedwczoraj Preasepe przez Nikona 10x50, wyginajac szyje ze staywu fotograficznego, rownoczesnie ogladajac te gromadke drugim bino 20x80 uzywajac roznych powerow, siedzac wygodnie na stoleczku. I wtej i w drugiej lornetce obrazy prezentoaly sie bardzo dobrze, aczkolwiek wole to drugie bino. Anum , mieszkasz na slasku, podjedz do Delty, tak sobie oblukasz rozne sprzety, sam zdecydujesz.

Tam tez Ci doradzą.

Kazdy ma swoje preferncje, jeden woli dobsa i iny refraktor, jeszce inny Maka czy SCT. Dlatego jestes skolowany. Wyboru muisisz dokonac sam. Ja sam majac pewien zasob gotowki mialem dylemat. Wieksze Apo powiedzmy okolo 120 mm na paralaktyku, lun wlasnie LX 200 8'', Ceny byly podobne. Podobne sprzety mialem juz wczesniej i mialem porownanie co do nich. Wybor byl trudny ale w koncu zdecydowalem. Teraz nie zaluje. Choc do tej pory tesknie za malym APO, gdyz moje nowe bino daje po wymianie okularow tylko x 40 co do planet jest tyc tyc za malo, aczkolwiek Saturn i ksiezyc sie swietnie prezentują, czekam na Jowisz. Dodam jeszce ze jesli chodzi o ksiezyc, to przez bino przy x 40 takiej plastycznosci nie widzialem w zadnym z moich wczesnejszych i obecnych telskopow.

Umow sie z kims z forum z Twoich okolic i polukaj przez rozne sprzety, tak abys nie kupowal w ciemno. Moja rada.

Pozdr. Artur

Edit: Jesli kupisz drugą lornetke 70 mm, w kierunku DS szybko odczujesz brak apertury, ja uzywajc Equinoxa 80 pod ciemnym niebem, zaraz po pierwszych fascynacjach z dawanego obrazu, odrazu poczulem brak apertury.

Datego zdecydowalem sie na lustro 20 cm. O roznicy w dawanych obrazach nawet nie bede pisal :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi mili, nie wrabiajcie proszę anuma w Maka 102. Sorry,ale 90/900 będzie bardziej uniwersalny i wygodny w użyciu, ze względu na ogniskową i dostępne źrenice wyjściowe, pole widzenia i całą resztę. Brak chłodzenia też na plus -w miejskich obserwacjach przynajmniej.

A jeśli chodzi o obrazy... Aberracja chromatyczną w refraktorze F/10 to naprawdę żadna tragedia,a istnieją przecież filtry -a chodzi tu o delikatna korektę. Mała stosunkowo apertura pod tym względem też działa na korzyść. No i najważniejsze: refraktor nie ma obstrukcji centralnej. W małym maku jej wpływ będzie istotny, skompensować można by to tylko sensowną różnicą apertury.

Dopiero Mak 127 miałby tu jak najbardziej sens,ale to w ogóle wypada poza budżet, bo tego nie opędzi się na tanim AZ3. Czy na EQ2 pójdzie -102 mm pewnie tak, 127 już pewnie średnio, ten ostatni idealnie sprawuje się na EQ3-2. Tyle,że AZ3 bije je wszystkie wygodą w przenoszeniu. Statyw jest dokładnie ten sam co w EQ3-2, tylko odpada głowica paralaktyczna z ciężkimi przeciwwagami i mnóstwem wystających elementów, na czele z drążkiem na te ciężarki.

W przypadku Maka 102 zasięg będzie identyczny z refraktorem 90 mm, ten centymetr różnicy apertury zjada obstrukcja i nieco mniejsza sprawność optyczna.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Na maka 127 można by było zbierać, aczkolwiek za 2 lata idę do pracy, więc z pierwszych wypłat kupię teleskop z prawdziwego zdarzenia. Więc teraz zbierać rok kasę to nie ma sensu raczej.. przez najbliższe parę miesięcy powinienem z 500zł ustukać może. Jakbym sprzedał ten refraktor to poszłoby szybciej i łatwiej, ale nie zanosi się na to ... Myślałem tez o kupnie OTY 90/900, ale z drugiej strony, mam to posadzić na EQ1 ? Nie, muszę znaleźć inne rozwiązanie. Póki co spróbuję sprzedać to co mam. Jak zejdzie to mogę kupić 90/900 AZ3. Jak nie zejdzie, to będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.