Skocz do zawartości

Czy ktos moze mi podpowiedziec o cmos sensor i teleskop ?


kris27

Rekomendowane odpowiedzi

CMOS to strata pieniędzy, co widać na powyższych klipach. Jak ta jego kamerka ma 1/4" i 2560x2048 pikseli to strach myśleć jak muszą one być małe. Polecam webcam z CCD (SPC900N, ToUcam, Vesta itd.), który będzie tańszy i łatwiej dostępny od jakiś przemysłowych CMOSów. Na youtube wpisz sobie "neximage" i pooglądaj jak tak bardzo chcesz (neximage to webcam w gotowej obudowie od celestrona, taniej wyjdzie przerabiając odpowiedni webcam samemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche wyjasnien.

Glowne pytania sa w filmikach, ale napisze o co mi chodzi.

1. Jak obliczyc powiekszenie teleskopu gdzie okular nie ma focal distance? Tak ja sensor - plaska plytka siliconu?

Ja oszacowalem jako stsunek powierzchni zwierciadla do powierzchni sensorw i filmikow widac to chyba ma sens. Czas przelotu Ksiezyca lub Saturna ok <30sec prze pole widzenia telescopu Newton 114/900.

2. Rozowy/buraczkowy kolor Ksiezyca - czy to z braku jakiegos filtru? czy to jest "glupota" SOIC device - uklad ktory kontroluje sensor, ma problemy z odkryciem bieli.

3. Saturn - jak obserwowany przez okular F=12mm i 9mm tak samo jak i widziany przez sensor - sa 2 pierscienie ( czasem tylko 1 tak jak byc powinno). Nie wiem co jest powodem, atmosfera czy wibracja.???

 

CMOS sensor w astrofografii - doskonale zdjecia robione najnowszymi modelami aparatow cyfrowych (Canon, Nikon & ????? ). Czujniki so 12-14MPixels CMOS o rzmiarach35x26 mm ( 35mm film). Technologia CMOS jest juz bardzo opanowana i kazdy miesiac przynosi nowe osiagniecia. To ze CCD tylko to juz mit.

Problem jest ze na rynku nie ma juz nic na CCD WebCam, tylko dziesiatki niwieadomo jakiego pochodzenia WebCams with CMOS. Jedynie co jest to przemyslowe kamery oparte na starej technologii CCD nie widze nic z CCD "wynalezionych" w ostatnich paru latach. Ceny CCD kamer sa wysokie a CMOSy maja olbrzymie rozdzielczosci, doskonala czulosc problem "ciemnego szumu" wydaje sie byc niemal wyeleminowany.

 

Kamerka ktora uzywam w eksperymentowaniu - jakas tania USB WebCam, z tragicznym manualem twierdzacym ze to jest 10Mp, HD i inne bzdury. Sensor jest 1/3" 2560x2048 pixels. Oprogramowanie tylko do MS, zreszta nie dziala a ja nigdy nie mailem zadnych Windoze tylko UNIX i Linux. Nagrywanie filmikow z iBook i G4 QuickTimePro. Maximum co osiagam to 1280x1024 pixels JPG format z ~3-5 fps.320x240 pixels moze osiagnac az do 10fps.

 

Prubuje juz poraz 3ci opublikowac ale nic z tego, moze teraz mi sie uda.

 

Kris (sp2apa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce w lustrzankach jak Canon różnią się od tych w najtańszych webcamach (rozmiarem, przetwornikiem A/D itd.).

 

1. Zależy to od rozmiaru piksela matrycy. Jeżeli nie masz napędu na rektascencji (zestaw na 1 lub 2 osie) to najpierw kup napęd a nie myśl o czasie "przelotu".

2. Brak UV/Ir-Cut, tandetna kamerka

3. Drgania zestawu, brak napędu w montażu, niepełne wyostrzenie, słaba czułość matrycy, zbyt długi czas ekspozycji (rozmycie obrazu przez ruch)

 

CMOS sensor w astrofografii - doskonale zdjecia robione najnowszymi modelami aparatow cyfrowych (Canon, Nikon & ????? ). Czujniki so 12-14MPixels CMOS o rzmiarach35x26 mm ( 35mm film). Technologia CMOS jest juz bardzo opanowana i kazdy miesiac przynosi nowe osiagniecia. To ze CCD tylko to juz mit.

Problem jest ze na rynku nie ma juz nic na CCD WebCam, tylko dziesiatki niwieadomo jakiego pochodzenia WebCams with CMOS. Jedynie co jest to przemyslowe kamery oparte na starej technologii CCD nie widze nic z CCD "wynalezionych" w ostatnich paru latach. Ceny CCD kamer sa wysokie a CMOSy maja olbrzymie rozdzielczosci, doskonala czulosc problem "ciemnego szumu" wydaje sie byc niemal wyeleminowany.

 

Skądś to skopiowałeś, pewnie jakiś tekst propagandowy producenta CMOSów, przepuściłeś przez translator i zadowolony.

 

Wielomegapikselowe sensory nic ci nie dadzą (chyba że fotografujesz obiekty głębokiego nieba lustrzanką na dobrym zestawie). A jak mają malutkie piksele to bez napędu kaplica ;) Duży sensor da małą prędkość i avikowanie planety będzie jeszcze trudniejsze.P laneta spokojnie zmieści się na sensorze 1/4", który niewielkiemu rozmiarowi klatki da szybkie prędkości.

 

Nikt ci nie broni wydać kasy na jakieś badziewie i focić białą rozmazaną plamę zamiast wyraźnego obrazu Saturna. Tylko się nie zdziw jak nikt nie będzie zainteresowany twoją twórczością, czy też wszyscy inni będą robić fotki lepsze od ciebie tanimi webcamami.

 

Webcamy stosowane w astrofotografii planet to koszt w porywach 100-200 PLN, choć możesz kupić i za 50 PLN na aukcji plus nosek 1,25" ze sklepu astro też za niewielkie pieniądze. Na przemysłową kamerkę CMOS wydasz więcej, na webcam z CMOS wydasz nie mniej niż na wyżej wspomniane kamerki z CCD.

 

 

Szukaj tego:

 

I-Tec iCam Tracer

Philips Vesta

Philips ToUcam Pro II

Philips SPC900NC

Philips ToUcam Pro

 

Creative WebCam NX Ultra

Creative Live Ultra

Logitech QuickCam Pro 3000

Logitech QuickCam Pro 4000

 

 

 

all5.jpg

Philips ToUcam

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce w lustrzankach jak Canon różnią się od tych w najtańszych webcamach (rozmiarem, przetwornikiem A/D itd.).

 

1. Zależy to od rozmiaru piksela matrycy. Jeżeli nie masz napędu na rektascencji (zestaw na 1 lub 2 osie) to najpierw kup napęd a nie myśl o czasie "przelotu".

2. Brak UV/Ir-Cut, tandetna kamerka

3. Drgania zestawu, brak napędu w montażu, niepełne wyostrzenie, słaba czułość matrycy, zbyt długi czas ekspozycji (rozmycie obrazu przez ruch)

 

 

 

Skądś to skopiowałeś, pewnie jakiś tekst propagandowy producenta CMOSów, przepuściłeś przez translator i zadowolony.

 

Wielomegapikselowe sensory nic ci nie dadzą (chyba że fotografujesz obiekty głębokiego nieba lustrzanką na dobrym zestawie). A jak mają malutkie piksele to bez napędu kaplica ;) Duży sensor da małą prędkość i avikowanie planety będzie jeszcze trudniejsze.P laneta spokojnie zmieści się na sensorze 1/4", który niewielkiemu rozmiarowi klatki da szybkie prędkości.

 

Nikt ci nie broni wydać kasy na jakieś badziewie i focić białą rozmazaną plamę zamiast wyraźnego obrazu Saturna. Tylko się nie zdziw jak nikt nie będzie zainteresowany twoją twórczością, czy też wszyscy inni będą robić fotki lepsze od ciebie tanimi webcamami.

 

Webcamy stosowane w astrofotografii planet to koszt w porywach 100-200 PLN, choć możesz kupić i za 50 PLN na aukcji plus nosek 1,25" ze sklepu astro też za niewielkie pieniądze. Na przemysłową kamerkę CMOS wydasz więcej, na webcam z CMOS wydasz nie mniej niż na wyżej wspomniane kamerki z CCD.

 

 

Szukaj tego:

 

I-Tec iCam Tracer

Philips Vesta

Philips ToUcam Pro II

Philips SPC900NC

Philips ToUcam Pro

 

Creative WebCam NX Ultra

Creative Live Ultra

Logitech QuickCam Pro 3000

Logitech QuickCam Pro 4000

 

 

 

all5.jpg

Philips ToUcam

 

 

Dzieki za odpowiedz - nie wszystko wyjasnione ale podpowiedzi sa OK.

Bardzo dobrze sie orientuje w electronice, i doskonale wiem jakie sa roznice pomiedzy typami sensorow. Nie mam doswiadczenia z teleskopami i nie jestem pewien czy to co widze to jest to powiniem widziec tym typem telescopu. Newton 114/900 z German Equatorial Mount. Postanowilem uzyc kamerki zeby moc pokazac co widze i zasiegnoac porad na forum.

Nie jestem zainteresowany astrfotografia, mam inne elektroniczne przyzady do robienia super zdjec nieba i elementow kosmosu.

Kamerka ktorej uzylem jest do testow optyki do wlasnej roboty 35mm kamery filmowej. To co ARRI D-21, RED albo SI2K daje za dziesiatki tysiecy $ - mozna osiagnac z DIY. Moje filmy na Vimeo.com sa robione na analogowej Hi8 technologi z 2004 - ktora to jest juz zazucona i wyparta prez CMOS sensors. Digital films to jest zupelnia inna historia niz astrofoto.

Niestety wszystkie podane typy CCD WebCams so nie osiagalne u nas - w centrum handlowym pelnym sklepow z komputerami i wszystkim innym zwiaznym z PC jak sie pytalem o CCD webcams to ludzie sie smieli ze tego juz niema, historia, tylko CMOS HD Megapixel WebCams. Chinska tandeta przewaznie .Czekam na najnowsza kamere z Silicon Imaging, ma wyjsc na rynek w drugim kwartale .... to juz blisko.

Jasli chodzi o Saturna filmik - to jest zagadka, ja podejzewam atmosfere bo moj horyzont od N to S poprzez E jest nad Oceanem. Ja mieszkam na polwyspie. Szczegolnie N, NE bedzie mial teren okolo 2km skal nagrzanych Sloncem poki bedzie Ocean. W tym kawalku nieba jest Saturn teraz, Jesli chodzi o buraczkowy obraz Ksiezyca - sprubuje IR filtrowanie, to jest problem ze wszytkimi sensorami, glownie mi chodzilo o estymacje powiekszenia uzyskanego w systemie teleskop eye piece ktory nie ma focal lenght.

Moj angielski jest lepszy niz polski - translator uzywan do chinskiego.

 

Pozdrowienia ...... Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CMOS sensor w astrofografii - doskonale zdjecia robione najnowszymi modelami aparatow cyfrowych (Canon, Nikon & ????? ). Czujniki so 12-14MPixels CMOS o rzmiarach35x26 mm ( 35mm film). Technologia CMOS jest juz bardzo opanowana i kazdy miesiac przynosi nowe osiagniecia. To ze CCD tylko to juz mit.

Problem jest ze na rynku nie ma juz nic na CCD WebCam, tylko dziesiatki niwieadomo jakiego pochodzenia WebCams with CMOS. Jedynie co jest to przemyslowe kamery oparte na starej technologii CCD nie widze nic z CCD "wynalezionych" w ostatnich paru latach. Ceny CCD kamer sa wysokie a CMOSy maja olbrzymie rozdzielczosci, doskonala czulosc problem "ciemnego szumu" wydaje sie byc niemal wyeleminowany.

 

Te CMOSy od lustrzanek to nie są typowe CMOSy, mają mikrosoczewki

 

microlens.jpg

 

i inne cuda z techniki CCD teraz to już są NMOSy łączące zalety CCD i CMOS.

 

Co się tyczy małych kamerek to jak na razie wszystkie kamerki przemysłowe posiadające cyfrowe wydłużenie czasów ekspozycji "sens-up x512" wyposażone są w sensory CCD.

 

http://www.asia.security.honeywell.com/app/upload/EXH220%20Series%20DS.pdf

 

Pokaż mi CMOSa o czułości 0,00001 lux?

 

Jeszcze istnieje technologia EM-CCD, jeśli ktoś potrzebuje kamerki o czułości 0.0000005 lux to proszę bardzo kosztuje $6,320, dodam że kamerka ma czułość 0.00003 lux "full motion" przy pełnej prędkości (zwykłe CCD może tyle osiągnąć ale dopiero przy czasach 10 sek.)

 

http://www.rmassa.com/specsheets/KP-DE500%20Brochure%20Revised1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te CMOSy od lustrzanek to nie są typowe CMOSy, mają mikrosoczewki

 

microlens.jpg

 

i inne cuda z techniki CCD teraz to już są NMOSy łączące zalety CCD i CMOS.

 

Co się tyczy małych kamerek to jak na razie wszystkie kamerki przemysłowe posiadające cyfrowe wydłużenie czasów ekspozycji "sens-up x512" wyposażone są w sensory CCD.

 

http://www.asia.security.honeywell.com/app/upload/EXH220%20Series%20DS.pdf

 

Pokaż mi CMOSa o czułości 0,00001 lux?

 

Jeszcze istnieje technologia EM-CCD, jeśli ktoś potrzebuje kamerki o czułości 0.0000005 lux to proszę bardzo kosztuje $6,320, dodam że kamerka ma czułość 0.00003 lux "full motion" przy pełnej prędkości (zwykłe CCD może tyle osiągnąć ale dopiero przy czasach 10 sek.)

 

Dzieki za podpowiedzi. Microlenses sa bardzo bardzo czesto uzywane na CMOS sensors. To jest nic nowgo, zalezy tylko jak cele (pixle) so zbudowane ( np. PANAVISION). Sa sensory gdzie pixel sklada sie z 3 "podpixli" ulozonych w okreslony i opantentowany sposob formujac bardzo sprawny RGB sensing element. No oczywiscie kontrola takiego system jest bardzo skomplikowana a to nie jest prblemem w obecnej technologi litograficznej gdzie mozna robic sciezki 28nm.

Hm ..... NMOS ... nie wiem czy tu jestesmy na tej samej fali. Lata temu byly "kosci" NMOS ale bardzo krotko bo pozeraly duzo pradu i wyparte zosatly przez CMOS.

Nie chce mowic o czulosciah - moje lata zawodowe (elektronika) to Defence & Aerospace systems. Po rzbiorce muru w Berlinie- Gwiezdne Wojny, Tarcze Kosmicze i inne wynalazki do wciagania forsy od rzadu padly wiec wrocilem do aktorstwa.

Podztawowe pytania na ktore nie mam odpowiedzi to Powiekszenie teleskopu z eyepiece ktory nie ma ogniskowej ( soczewki zas maja i moge szybko policzyc 900/9=100 razy) - jedynia co mysle to tylko z widzianego obszaru obrazu na filmiku mozna oszacowac powiekszenie (jakosc obrazu jest nie istotna).

No i drugie dotyczace Saturna - znieksztalcen obrazu, jaka jest naprawde przyczyna. Jasli bedzie spokojna noc spobuje zfilmowac jeszcze raz ale to chyba nic z tego nie wyjdzie bo nawet przy 10fps - czas jednej klatki filmu jest wystarczajaco dlugi zeby zarejestrowac wiele drgan/przsuniec. Okiem patrzac z okularem F=9mm wyraznie widac cieniutenkie pierscienie. Niestety nie mam szans na kontrolowanie shutter time sensora - oprogramowanie ponoc to robi ... tylko ze nie dziala. Jedynie to "hack" cotroler na kamerce .... alt zostawiam dla "kamikaze".

 

Pozdrowienia Kris.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofoto niema pojecia powiekszenie. jest za to pole widzenia, ewentualnie pole widzenia pojedynczego pixela.

 

w przypadku saturna, którego pierścienie mają teraz szerokość 19,5 sekundy katowej można policzyć jaki jest kat widzenia jednego pixela.

 

19,5/(ilość pikseli jaka zajmie na obrazie z kamerki)

 

zdrowe oko ma rozdzielczosc 0,5-2 minut katowych na "pixel"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podztawowe pytania na ktore nie mam odpowiedzi to Powiekszenie teleskopu z eyepiece ktory nie ma ogniskowej ( soczewki zas maja i moge szybko policzyc 900/9=100 razy) - jedynia co mysle to tylko z widzianego obszaru obrazu na filmiku mozna oszacowac powiekszenie (jakosc obrazu jest nie istotna).

 

 

Podziel ogniskową teleskopu przez przekątną sensora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel ogniskową teleskopu przez przekątną sensora.

 

Dzieki .... A do podzielenia sie mam odpowiedz na problem podwojnych pierscieni Saturna na moim filmiku.

 

Jak sie okazuje to to jest spowodowane ruchem powietrza w tubusie. Troche mnie to zastanawialo bo telescope byl na "swiezym powietrzu" no chyba pare godzin i mial czas na termiczna stabilizacja.

Byla to stosunkowo wietrzysta noc, nie bardzo na obserwacje bo drgania teleskopu troche dokuczaja. Ktos mi polecil zebym sie przeprowadzil do Colorado .... ja mysle ze lepiej by bylo do Base Camp at Mount Everest.

Roznica temperatur w poblizu otoczenia teleskopu - tu jest racja bo sciany byly na Sloncu i nagrzwaja sie do chyba 40C. Rano nawet o swicie reaka mozna wyczuc ze sa dosc cieple. Betonowa sciezka ... na niej stal telescop.

 

Cytat = "Looking at your Saturn image the rings are double. This usually means tube currents in your scope. That happens when it hasn't had time to properly come to temperature so hot or cool air currents are focusing the light two or more places on the sensor acting like prisms. Severe temperature difference in the air near the scope can do the same. In fact you can use this principle to find accurate focus. Punch two hole in a mask that goes over the scope that are opposite each other or three at 120 degrees, (Some prefer triangles to round holes) use 1" holes for a 6" scope. You will see two or three stars not quite on top of each other when slightly out of focus. When in focus they will join into one. This is called a Hartmann mask. It won't help if you have bad seeing or tube currents as it appears was the case in your Saturn video."

 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn ma niską jasność powierzchniową co wymaga dłuższych ekspozycji co zwiększa szansę degradacji obrazu przez seeing, czy drgania teleskopu, czy sam dryf planety. Do tego można dodać niedokładne ustawienie ostrości, czy generowanie artefaktów przez kamerę/kompresję. Rozwiązanie częściowe to stosowanie krótszej ogniskowej.

 

Przy f/25 otrzymuję niezbyt wyraźny obraz:

saturn5.png

 

Przy ~f/11 otrzymuję już obraz znacznie lepszy:

red2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy f/25 otrzymuję niezbyt wyraźny obraz:

 

Przy ~f/11 otrzymuję już obraz znacznie lepszy:

 

Dzieki za obrazki i sugestje. Ciekaw jestem czy mi sie kiedy kolwiek uda zobaczyc Saturna z taka jakoscia.

Bede musial ktorejs nocy wypuscic sie na pobliskie pole golfowe (100+ metrow spacer), jest na kilfie ok 70 m powyzej oceanu i moj choryzont od WN poprzez N i E do S bedzie tylko nad oceanem. Ciemnosc jest zupelna, niebo jest super a Droga Mleczna jest jak mleczna.

Ktos z USA powiedzial ze moj filmik Saturna to chyba robiony na pustyni w Arizonie ..... teraz rozumiem troche wiecej jaki wplyw atmosfera ma obserwacje no i temperaturowe problemy z Newtonami. Nigdy sie nie spodziewalem ze sa tak czulym instrumentem - a to mam byc teleskop dla nowicjusza, o wiele mniej problemow jest Maskutow CS, wszytko zamkniete, ustawione, tylko wyjac z pudla na statyw i czesc.

Przez ciekawosc sprobowalem e_Bay na USB WEB cams - najmniejsza rzdzielczos to 1.3Mpixels ale tylko kilka, najwiecej to 5Mpi trchoe 10-20Mp .... tu to chyba propaganda. W sumie ponad 300 kamer. No niestety nic z CCD ...

 

Ciekaw jestem ?? sprubuje podpiac ta WEB CAM do obiektywu od PENTAX 140mm albo nawet 300mm zoom.

 

Wesolej Wielkanocy .... dla wszystkich na Forum ... Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksutowy muszą się chłodzić długo. Newtony bardzo krótko. Jak masz kiepską kamerkę i mało stabilny montaż bez napędu lub źle ustawiony to nawet dobry seeing ci w niczym nie pomoże. Po prostu masz złe założenia - szukasz tandetnej kamerki. Poza tym filmik nigdy nie będzie miał takiej jakości jak zestakowane zdjęcie z klatek tego filmu.

 

Do "filmów" można użyć kamer TV: http://www.modernastronomy.com/camerasAstroVideo.html

A do robienia zdjęć poprzez nagrywanie AVI porządnych kamer planetarnych jak DMK 21: http://www.modernastronomy.com/camerasPlanetary.html

 

Do tego stabilny montaż z napędem, w miarę dobrze ustawiony żeby obraz nie dryfował za szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ..... NMOS ... nie wiem czy tu jestesmy na tej samej fali. Lata temu byly "kosci" NMOS ale bardzo krotko bo pozeraly duzo pradu i wyparte zosatly przez CMOS.

 

dprewiew.com podaje że w najnowszych aparatach systemu 4/3 Olympusa są montowane NMOS, wikipedia podaje inną nazwę Live MOS http://en.wikipedia.org/wiki/Live_MOS czyli ta sama jakość co CCD, konsumpcja energii jak w CMOS.

 

Wiadomo duże matryce rozmiaru 4/3" muszą być energooszczędne, natomiast w przypadku małych matryc ilość prądu nie ma już znaczenia i montuje się CCD, proszę bardzo najnowsze cudo olympka zoom 30x i matryca CCD 14 mln pikseli:

 

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Olympus/oly_sp800uz.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksutowy muszą się chłodzić długo. Newtony bardzo krótko. Jak masz kiepską kamerkę i mało stabilny montaż bez napędu lub źle ustawiony to nawet dobry seeing ci w niczym nie pomoże. Po prostu masz złe założenia - szukasz tandetnej kamerki. Poza tym filmik nigdy nie będzie miał takiej jakości jak zestakowane zdjęcie z klatek tego filmu.

 

Do "filmów" można użyć kamer TV: http://www.modernastronomy.com/camerasAstroVideo.html

A do robienia zdjęć poprzez nagrywanie AVI porządnych kamer planetarnych jak DMK 21: http://www.modernastronomy.com/camerasPlanetary.html

 

Do tego stabilny montaż z napędem, w miarę dobrze ustawiony żeby obraz nie dryfował za szybko.

 

Ja mam na "oku" DFM41AUC03-ML - to jest modul do budowania wlasnej konstrukcji, ten sam producent co DMK 21 (ImigingSource). Okazuje sie ze to jest zaprzestany produkt i nowa wersja bedzie rynku w 2gim kwartale - czekam.

 

Ja mam "kota" na punkcie filmu (aktorstwo to zawod a digital film cinematography to hobby), astronomia to tylko zainteresowanie to co prubowalem pokazac byle jaka kamera to tylko zeby sie dowiedziec czy to co telskopem widze to jest to co mozna zobaczyc tym typem i dowiedziec sie jakie problemy mam, jak na przyklad ruch powietrza w tubusie - nie wiedzialem jak to wyglada i wpadlem na pomysl zeby pokazac fachowcom. Dostalem bardzo wyczerpujace odpowiedzi (lekcje wrecz) od zawodowych astronomow i naukowcow/obsrwatorow z 2ch slynnych obserwatoriow,

Bede musial zrobic naped do RA bo mozna cholery dostac krecac galka i caly obraz skacze - mam kilka "step motors" a to jest tryvialny projekt. Mysle, nie wiem czy warto zrobic naped do fokusera - chyba zrobie to wtedy nie bede musial dotykac teleskopu tylko cieszyc sie widokiem

 

Kris (naprawde to Krzysztof)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista web kamerek przydatnych do astro

 

Logitech QuickCam Pro 3000

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Creative Live! Cam Notebook

webcam Plug: USB Unknown

I-Tec iCam Tracer

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

3Com HomeConnect PC digital camera

Color, webcam Plug: USB

LZ24BP

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips Vesta (PCVC 675K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips Vesta Pro (PCVC 680K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips Vesta Scan (PCVC 690K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Orange Micro iBOT Pro

Color, webcam Plug: firewire

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Creative Live Ultra

Color, webcam Plug: USB

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips ToUcam Pro II (PCVC-840K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips ToUcam Pro 3D (PCVC-750K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Creative WebCam NX Ultra

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Unibrain Fire-i Digital Camera

Color, webcam Plug: firewire

Dynamic range: 8 bit

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips SPC900NC

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips ToUcam Pro (PCVC-740K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Logitech QuickCam Pro 4000

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista web kamerek przydatnych do astro

 

Logitech QuickCam Pro 3000

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Creative Live! Cam Notebook

webcam Plug: USB Unknown

I-Tec iCam Tracer

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

3Com HomeConnect PC digital camera

Color, webcam Plug: USB

LZ24BP

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips Vesta (PCVC 675K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips Vesta Pro (PCVC 680K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips Vesta Scan (PCVC 690K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Orange Micro iBOT Pro

Color, webcam Plug: firewire

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Creative Live Ultra

Color, webcam Plug: USB

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips ToUcam Pro II (PCVC-840K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips ToUcam Pro 3D (PCVC-750K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Creative WebCam NX Ultra

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Unibrain Fire-i Digital Camera

Color, webcam Plug: firewire

Dynamic range: 8 bit

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips SPC900NC

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Philips ToUcam Pro (PCVC-740K)

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098BQ

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

 

Logitech QuickCam Pro 4000

Color, webcam Plug: USB

Used in astrophotography

ICX098AK

Sensor size: 1/4"

Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

 

Swietnie - dzieki za informacje. Tylko gdzie je mozna dostac????? Moze 3-5 lat temu ale nie dzis.

Na e_bay na ponad 300 oglaszanych USB WebCams najgorsza byla 1.3Mp, wiekszosc to 5Mp nawet do 20Mp i ani jednej z CCD.

Jedyna szansa to przemyslowe starszej generacji. Za pare miesiecy powiniem dostac najnowszy produkt z SI tylko ok $AU600.

 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale Celestrona NexImage dostaniesz wszędzie a to typowa kamerka z chipem ICX098BQ.

 

na każdym amazonie jest

 

http://www.amazon.com/Celestron-NexImage-Solar-System-Imager/dp/B0002X5Q72/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1270309363&sr=8-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu gadu gadu a ty i tak chcesz kupić jakąś tandetę ;) Różne kamerki do astrofotografii planetarnej zostały tu już wymienione, kamerki video Wateca i Mintrona także. Nie pasuje? to zapomnij o astrofotografii czy "filmach". Sprzęt ten jest powszechnie dostępny w sklepach ze sprzętem astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietnie - dzieki za informacje. Tylko gdzie je mozna dostac????? Moze 3-5 lat temu ale nie dzis.

Na e_bay na ponad 300 oglaszanych USB WebCams najgorsza byla 1.3Mp, wiekszosc to 5Mp nawet do 20Mp i ani jednej z CCD.

Jedyna szansa to przemyslowe starszej generacji. Za pare miesiecy powiniem dostac najnowszy produkt z SI tylko ok $AU600.

 

Kris

 

np. tu Philips TouCam

 

Trzeba szukać na e-bay na pewno kilka sztuk znajdziesz.

 

Ps.

 

albo tu za nie wiele ponad 200zł

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.