Skocz do zawartości

Kwietniowe złączenie Wenus i Merkurego


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do podziwiania pięknej parki widocznej nad północno-zachodnim widnokręgiem po zachodzie Słońca. To świetna okazja na dostrzeżenie Merkurego. Przez kilka następnych wieczorów Merkury będzie świecił bardzo blisko Wenus (jakieś 4o). Dziś było tak:

 

20100401_1270147783_562242954.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj próbowałem zobaczyć Merkurego w drodze z pracy, ale mi się nie udało :| (oczywiście Wenus była widoczna bez problemu). Częściowo przez chmury, które trochę przesłaniały niebo. Może jutro będę miał więcej szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj próbowałem zobaczyć Merkurego w drodze z pracy, ale mi się nie udało :| (oczywiście Wenus była widoczna bez problemu). Częściowo przez chmury, które trochę przesłaniały niebo. Może jutro będę miał więcej szczęścia.

 

A mnie się udała taka obserwacja po pracy :-) Merkury wyjrzał zza zachodnich chmur. Para dostojna, tym bardziej, że Merkurego pierwszy raz świadomie obserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także obserwowałem tą piękną parkę. Rzeczywiście widowisko godne polecenia i obserwacji. Ja rozpocząłem od Wenus przy okazji spaceru z psem. Szukałem, patrzyłem, zerkałem, ale Merkurego nie zobaczyłem. Dopiero po powrocie ze spaceru ściągnąłem go lornetką i wyszedłem z badosem pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz widziałem Merkurego gołym okiem, a także przez teleskop. Niestety prze teleskop nie było go za dobrze widać, gdyż był częściowo za cienką warstwą chmur, ale jak na pierwszy raz to całkiem całkiem. Bardzo fajnie wyglądał w bliskiej odległości od Wenus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak się dobrze ustawić :)

Super fotka, szkoda tylko, że planety poszły w kreski.

 

Moja fotka złączenia z wczoraj:

 

 

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że kwiecień do to dobry miesiąc do obserwacji Wenus i Merkurego ze względu na bliskość ciał więc nie mogłem sobie odmówić zrobienia zdjęcia. Dlatego wsiadłem na rower i pojechałem niedaleko mojego domu gdzie mam widoczny cały zachodni horyzont, koło domu nic by z tego nie wyszło :(  

2010-04-07 20:48, Eos 350D, EFS18-55(38), F5.6, 6s, ISO400

 

 

IMG_0741a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień na podlasiu był bardzo słoneczny. Wieczór zapowiadał się pogodny.

Tak też było.. smile.gif

 

Zapolowałem na parkę Wenus - Merkury. Wziąłem Nikona D40x oraz statyw.

Najpierw poszedłem na pobliską górkę ale akurat nad miejscem gdzie widniały planety

świeciły bardzo jasne latarnie stadionu szkolnego...

 

Poszedłem więc pod ... kościół skąd widok na zachodni nieboskłon był całkiem przyzwoity.

Robiłem zdjęcia ze schodów przed głównym (zamkniętym na szczęście) wejściem.

 

DSC_8338m.JPG

 

Kilkadziesiąt zdjęć tam zrobiłem,

DSC_8321m.jpg

 

DSC_8332m.jpg

 

a potem wracając do domu trafiłem na fajny widok obu planet

nad taflą stawu przy działkach smile.gif Szkoda, że trochę wcześniej nie wracałem bo już było za ciemno

na klimatyczne foty i te zdjęcie mocno podciągałem.

 

DSC_8354m.jpg

 

Może jutro jeśli pogoda dopisze.

Jestem zadowolony z obserwacji i zdjęć.

Co więcej wyczarować z centrum miasta ? unsure.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję podziwiać pierwszy raz Merkury i Wenus przez teleskop. Widziałem wyraźnie tarczę obu planet. Tarcza Merkurego była widoczna w połowie. Jednak obraz planet był bardzo niewyraźny. Taki rozmyty. Jakby się gotował i podskakiwał nawet przy powerze 150x. Dodatkowo wokół tarcz były widoczne kolorowe zabarwienia. Czy to normalne? Czy Wy też tak macie? Dodam że Saturn i Mars wczoraj były ostre jak żylety nawet przy 240x i bez zabarwień.

 

Ogólnie bardzo mi się podobało i będę próbował dalej

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo.

Zacznij obserwacje jak tylko zauważysz Wenus. Im wyżej będzie tym lepszy obraz i nie kłuje w oczy na jeszcze jasnym tle.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.