Skocz do zawartości

moduły laserowe


amator2

Rekomendowane odpowiedzi

Ten pierwszy jest całkiem OK a ten drógi też mógł by być z tym, że nie ma danych- napięcie, prąd, moc itp. Zastanawiam się, czy jest ci potrzebny aż tak drogi laser??? połaź po wyszukiwarkach. Jakiś czas temu widziałem moduły laserowe za 60 pln. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że taki laser ma jednorazowo zabudowany modół i niestety ruchomą soczewke kolimatora na sprężynce dociskowej co powoduje częste rozjustowania po każdym upadku czy mocniejszym wstrząsie kolimatora, to nie ta jakość potrzeba do narzędzia Sensu Stricte pomiarowego 8)

Trzeba gdzieś poprostu namierzyć tańsze moduły, może u producenta???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że soczewka lasera dociskana jest przez sprężynkę i trzyma się na swoim miejscu dzięki sile docisku. Dlatego breloczki-laserki często świecą trochę w bok a jak go popukasz to świecą gdzieindziej!!! jeśli będziecz się posługiwał kolimatorem zrobionym z breloka bardzo delikatnie to nic się stać nie powinno, jednak podczas transportu mogą wystąpić drgania które rozkolimują kolimator i D... zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kontak z człowiekiem zajmującym się profesjonalnie elektroniką. Nawet robił na zamówienie astrokamerę CCD dla jakiegoś obserwatorium w Polsce. Dobrze się zna na laserach i ma dostęp do różnego rodzaju tego typu rzeczy - łącznie z kilkudziesięciomiliwatowymi laserami półprzewodnikowymi (zielonymi też). Nawet przyniósł kiedyś kilka mocniejszych. POWER jak cholera. Szczegółnie fajne te zielone (tylko drogie). Jakby ktoś chciał to dam namiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mam chyba największe doświadczenie z tzw. laserami breloczkowymi moge powiedzieć, że z punktu widzenia przeznaczenia konstrukcja zespołu optycznego jest prawidłowa. Żródło światła (dioda półprzewodnikowa) osadzona jest na trwałe w obudowie lasera a soczewka skupiająca światło ma na etapie strojenia lasera możliwość swobodnej zmiany pozycji dzięki temu właśnie, że soczewka dystansowan jest na sprężynie. W procesie produkcji ustawia się soczewkę w odpowiedniej odległości od diody przez regulację gwintowanej zakrętki z otworem, przez który światło wydostaje się z obudowy lasera. Położenie tej zakrętki na stałe ustawione jest kroplą kleju wpuszczoną w gwint co powoduje, że nakrętkę tą trudno jest później odkręcić (udaje się to raz na kilka egzemplarzy). Jeśli uda się komuś odkręcić zakrętkę regulującą to oczywiście mozliwe jest ustalenie na stałe i trwałe położenia soczewki.

Luz soczewki w obudowie lasera wynosi ok. 0.3mm przy średnicy soczewki rzędu 7mm. Niby niewiele ale zakładając, że odległość soczewki od diody to także ok. 7-10mm to każde przesunięcie soczewki zwielokrotnione jest w położeniu plamki lasera w odległości kilku metrów.

Z mojego doświadczenia wynika, że trzeba naprawdę bardzo dużego udaru aby soczewka (o znikomej wadze) przesunęła się w obudowie. Jedynym przychodzącym mi do głowy zdarzeniem jest upadek kolimatora na twardą powierzchnię. Sądzę jednak, że jeśli zapewni się kolimatorowi taką samą dbałośc jak okularowi to będzie służył włąścicielowi dośc długo i z pożytkiem.

Niemniej jednak zachęcam każdego chętnego do samodzielnego zmierzenia się z tematem i podjęcia próby wykonania przez siebie kolimatora. Uważam, że największym problemem nie jest źródło światła, które choć wymaga delikatnego obchodzenia się z nim działa wystarczająco dobrze i jest tanie , ale problemem jest wykonanie obudowy oraz system kolimacji samego kolimatora.

Ja ustawiam źródło światła na zewnątrz obudowy kolimatora i ustalam jego położenie za pomocą kleju. Nie jest to rozwiązanie eleganckie z punktu widzenia mechaniki ale pozwala na uproszczenie konstrukcji i zmniejszenie kosztów.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Benedykt
Leszku a jeśli brelok osadzimy w rurce podobnej do obudowy szukacza to można go dowolnie ustawiać, czy takie rozwiązanie ma sens?

 

Cześć Leszku !

 

Ty nie kombinuj, tylko poproś kolegę, to Ci pożyczy kolimator wykonany przez Leszka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam wszystkich!!! (pierwszy post tutaj :) )

 

a czy nie nadał by się do budowy kolimatora laser z czytnika CDROM? zastanawiam się nad tym bo mam akurat pod ręką kilka starych czytników, rozebrałem jeden i wydłubałem głowicę z laserem. nie jestem elektronikiem i się nie znam na tym, jak podłączyć do prądu coś z trzema nóżkami :D, ale coś mi się majaczy, że w CDROMach montowane są lasery klasy 1 czyli zupełnie nieszkodliwe dla wzroku

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.