Skocz do zawartości

POMOCY PROSZĘ!


DIFENBACKER

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM,

DOSTAŁEM ZGODĘ NA KUPNO PIERWSZEGO TELESKOPU OD ŻONY DLA MNIE I DZIECKA. MOŻE NAJPIERW JA GO BĘDĘ UŻYWAŁ ALE MOŻE DZIECKO SIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE. NIE CHCIAŁBYM WYDAĆ DUŻO KASY, WSZYSTKO W GRANICY 700ZŁ. MIESZKAM POD LUBLINEM NA WSI, GDZIE JEST CIEMNO. MAM 2 BALKONY OD POŁUDNIA ORAZ POŁUDNIOWEGO - ZACHODU. JEZELI CHODZI O JASNOŚC TO MOGĘ OKREŚLIĆ WPROST JEST CIEMNO, CIEMNO, CIEMNO.

CIEZKO MI WYDAĆ DUŻO KASY, BO JAK ZAWSZE SA WYDATKI. Z DRUGIEJ STRONY CIAGLE MAM OCHOTĘ POOGLADAĆ SOBIE NIEBO TAK JAK BYŁEM MAŁY. CO BEDE OGŁADAŁ POPROSTU WSZYSTKO JAK DZIECKO, ABY ZACHWYCIC SIE NIEBEM.

PRZYGLĄDAŁEM SIĘ MODELOM:

1. http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_62_185/products_id/2773

2. http://sklep.teleskopy.net/product_reviews.php/products_id/535

3. http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/684

 

NIE WIEM MYŚLĘ ŻE DLA POCZĄTKUJĄCEGO SĄ DOBRE, ALE KTÓRY JEST LEPSZY?

CZY TEN SKLEP JEST W PORZĄDKU.

 

BEDE WDZIECZNY NA PODPOWIEDŹ (PRZEPRASZAM ZA POLSKIE ZNAKI)

DIFEN

Edytowane przez DIFENBACKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz naprawdę ciemne niebo a balkony duże lub lepiej możesz przed domem obserwować to nie kupuj tego co zaproponowałeś. Kup co najmniej syntę 6" http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-6,d734.html na dobsonie lub lepiej zagadaj z człowiekiem o używanej syncie 8": http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=31443&pid=384313&st=0entry384313

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja również mieszkam pod Lublinem -11km na płn od granic miasta- i raczej nie mogę mówić , że w tej odległości jest ciemne niebo. Praktycznie cały południowy kawałek nieba jest tak zaświetlony przez miasto, że oprócz Księżyca i planet(Jowisz, Saturn) nie wypatrzysz praktycznie żadnego obiektu DS. Ja obserwowałem 10" Syntą na montażu dodsona - bardzo dobry sprzęt!!! jednak trochę za drogi w porównaniu z kwotą którą dysponujesz. Ja również polecam Ci Syntę 6", lub używaną 8" -to naprawdę dobre i proste w obsłudze teleskopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOSTAŁEM ZGODĘ NA KUPNO PIERWSZEGO TELESKOPU OD ŻONY

 

Widzisz, a jak mówili, żebyś się trzy razy zastanowił zanim powiesz sakramentalne "tak" to słuchać nie chciałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, a jak mówili, żebyś się trzy razy zastanowił zanim powiesz sakramentalne "tak" to słuchać nie chciałeś...

Panowie bez opinii takich, każdego to czeka a ja mam dalej problem z wyborem

 

difenbacker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Jeśli masz takie warunki jak napisałeś, to naprawde szkoda kasy na podlikowane przez Ciebie teleskopy.

1. Mała średnica luster nie pozwoli na wykorzystanie ciemnego nieba

2. Szkoda wydawać kasy na te - mimo wszystko - marne montaże paralaktyczne.

Bratapita ma racje,kup coś na dobsonie, jak możesz to próbuj z tą podlinkowaną Syntą 8" z naszego "astromarketu" ;)

Jak nie, to celuj w minimum 6" i najlepiej na dobsonie i niech Cię nie zwiedzie "profesjonalny" wygląd montaży paralaktycznych EQ1, EQ2, bo szkoda na nie kasy.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie cały południowy kawałek nieba jest tak zaświetlony przez miasto, że oprócz Księżyca i planet (Jowisz, Saturn) nie wypatrzysz praktycznie żadnego obiektu DS. Ja obserwowałem 10" Syntą na montażu dodsona - bardzo dobry sprzęt!!!

 

To ja nie wiem chyba miałeś tę Syntę skrajnie rozkolimowaną albo masz problemy ze wzrokiem.:szczerbaty:

Nie dalej jak w zeszły czwartek prowadziłem tradycyjny pokaz nieba w Planetarium w Łodzi. Planetarium znajduje się w sercu milionowej aglomeracji, ledwo widać figury podstawowych gwiazdozbiorów a takie gwiazdozbiory jak np. Rak czy Ryby w zasadzie nie istnieją. I w tych warunkach kilkanaście osób jakie przyszły na pokaz obserwowały 8" newtonem f/5 M42, M81, M82, M36, M38, M37, M51, M44, M67, M65, M66, Ha i Hi Per oraz Marsa, Saturna, kilka gwiazd podwójnych i asteryzmów. Oczywiście wiele z obiektów mgławicowych słabo odcinało się od tła, takie jak M 51, 66 czy 65 były na granicy percepcji ale były i ludzie, którzy przyszli z ulicy, opisywali jak są położone w polu widzenia - więc je widzieli.

Miesiąc wcześniej robiłem ten sam pokaz SC 10" i również widzieliśmy masę obiektów... nie wiem jak to się stało, że Ty nic nie widzisz ale uwierz mi, że nie jest to normą.

10" ma ogromny potencjał. Dodam jeszcze na koniec, że w roku bodaj 2001 w Jastrzębiej Górze była Konferencja SOPiZ PTMA. Odbywała się w połowie czerwca gdy na północy Polski właściwie nie ma nocy, jest bardzo jasno. Był tam Michał Witkowski (znany z konstruowania pilotów do Canonów) i miał swojego telementora - refraktor Zeissa 6,3 cm z ogniskową 840mm. Tym telementorem bez problemu widzieliśmy M81 i M82 oraz M51... takim maleństwem na takim niebie!

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 post dancingsmilieguy.gif

Zgadzam sie z Toba Pawle. Tez obserwuje 8'' sprzetem praktycznie Krakowa i moge powiedziec że wiekszośc slabych obiektow bardzo dobrze widac. Przed swietami ogladalem M13 (co prawda jeden z jasniejszych DS) ale widok mnie zabił. Przy x150 pieknie rozbita gromadka. Az sie boje pomyslec co bedzie jak osmocalowke wezme pod ciemne niebo :-)

Uzywam techniki "na starodawnego fotografa" czyli z ciemną plachetką na glowie i wyciągu, gdyz doslownie 20 m ode mnie (mieszkam na III ostanim pietrze) walą sodówki. Panorama Krakowa tez przeszkadza, wiezowce oddalone ode mnie jakies 1500 m tez niczego sobie. Bezproblemowo wylookalem M81 i 82 wyraznie widac odmienne ksztalty. Uwazam ze mozna prowadzic obserwacje DS z miasta, chociaz oczywiscie nic nie zastapi nocnego nieba(mialo byc ciemnego nieba :-). M42 ktora jest dokladnie nad Krakowem 45 stopni wspaniale sie prezentuje przy x 54. Kwestia tylko techniki obserwacji i akomodacji oka do ciemnosci. Ale fakt mowimy tu o 8 calach.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mieszkam pod Lublinem -11km na płn od granic miasta- i raczej nie mogę mówić , że w tej odległości jest ciemne niebo. Praktycznie cały południowy kawałek nieba jest tak zaświetlony przez miasto, że oprócz Księżyca i planet(Jowisz, Saturn) nie wypatrzysz praktycznie żadnego obiektu DS. Ja również polecam Ci Syntę 6", lub używaną 8" -to naprawdę dobre i proste w obsłudze teleskopy.

 

Art10130 zlituj się, przecież autor wątku mieszka na południe od miasta, to zupełnie inna sytuacja niż Twoja, on ma ciemne niebo po tej stronie, co trzeba. Ja jeżdżę na DS-y 11km na SW od Lublina. Od strony miasta jest fatalnie, tylko co z tego, jak reszta O.K.?

 

Do difen: tak jak koledzy radzą, Dobson 6" albo lepiej 8". Zaletą pierwszego jest cena akceptowalna przez małżonkę. Masz idealne warunki do korzystania z nich [raczej wystawiaj przed dom, a nie na balkon]. Żaden z tych podlinkowanych przez Ciebie teleskopów na kiepskich paralaktykach nie pokaże na dowolnym obiekcie nieba tego, co te Dobsony. A będzie mniej wygodny w obsłudze na dokładkę.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.