Skocz do zawartości

Zasilanie Canona 50D


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko. Mozna zasilac Canona Eos 50D 9V ? Mam Powertanka ktory posiada wlasnie takie dodatkowe wyjscie(oprocz tez normalnego 12V)ktorym zasilam LX 200. Pytanko czy to nie bedzie za dużo ?

Standartowo bateria mam 7.4 V, ktos Tu na forum pisal ze napiecie podawane np. przez zasilacz powinno byc wieksze.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Mozna zasilac Canona Eos 50D 9V ? Mam Powertanka ktory posiada wlasnie takie dodatkowe wyjscie(oprocz tez normalnego 12V)ktorym zasilam LX 200. Pytanko czy to nie bedzie za dużo ?

Standartowo bateria mam 7.4 V, ktos Tu na forum pisal ze napiecie podawane np. przez zasilacz powinno byc wieksze.

 

Chyba najprościej byłoby włączyć w obwód potencjometr - miałbyś prostą regulację napięcia wyjściowego. Razem z wymienną końcówką dostałbyś kwaziuniwersalny zasilacz.

Może być trochę większe, bo po obciążeniu (podłączeniu odbiornika) ciut siądzie. Nie sądzę jednak by różnica 1,5V była dopuszczalna.

Sprawdzałeś miernikiem jakie napięcie jest faktycznie na powertanku? Może nie być równe 9V, a 9,5V albo 8,2V...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprościej byłoby włączyć w obwód potencjometr - miałbyś prostą regulację napięcia wyjściowego. Razem z wymienną końcówką dostałbyś kwaziuniwersalny zasilacz.

Może być trochę większe, bo po obciążeniu (podłączeniu odbiornika) ciut siądzie. Nie sądzę jednak by różnica 1,5V była dopuszczalna.

Sprawdzałeś miernikiem jakie napięcie jest faktycznie na powertanku? Może nie być równe 9V, a 9,5V albo 8,2V...

 

Mylisz pojęcia i takie doradzanie prowadzi tylko do uszkodzenia elektroniki. no.gif

Potencjometr czy rezystor wpięty w układ zasilania szeregowo reguluje przepływem prądu a nie wartością napięcia.

Poza tym jaki potencjometr wytrzyma tak duży pobór prądu z body - na moje oko poleci z niego tylko dym i w najlepszym przypadku nie spali puchy boink.gif

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia i takie doradzanie prowadzi tylko do uszkodzenia elektroniki. no.gif

Potencjometr czy rezystor wpięty w układ zasilania szeregowo reguluje przepływem prądu a nie wartością napięcia.

Poza tym jaki potencjometr wytrzyma tak duży pobór prądu z body - na moje oko poleci z niego tylko dym i w najlepszym przypadku nie spali puchy boink.gif

 

Raczej niczego nie pomyliłem, ale tak, sprawę wydajności prądowej pominąłem.

A czy body nie bierze z 200mA? Prawdą jest, że to nie jest ergonomiczne rozwiązanie.

Przetwornik napięcia byłby lepszy. Regulowany, jeśli ma być uniwersalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno popłynąć tam więcej jak 50mA (nawet przy używaniu flesza - przy założeniu poboru mocy 200W). Niech nawet będzie 100mA - spali potencjometr? Nie sądzę.

Poza tym wpięcię w obwód rezystancji spowoduje odłożenie się na niej napięcia.

 

Czy nie lepiej byłoby wstawić diodę Zenera ? Szukasz zenerki z wartością 8.2V, dobierasz odpowiednią moc i voila. Wyprowadzenia z A (podłączone do masy źródła) i K (podłączone do + źródła) diody zenera i masz swoje stabilizowane 8.2V

post-17900-127072358011_thumb.png

Jak się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

 

Nie jest to uniwersalne, ale imho spełnia zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz sklep elektroniczny niedaleko można się zaopatrzyć w stabilizator napięcia 8v( http://www.laro.com....lep/stabil/1772 )złotówa i podłączenie banalnie proste.

Tylko tu trzeba pamiętać o tych min 3V więcej na wejściu takiego stabilizatora - czyli z 12V będzie ok, z 9V już nie bardzo. Przydałyby się też jeszcze jakieś kondensatory przy tym stabilizatorku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz wszystko.

Input to wejście (+ z zasilacza), Ground to masa (albo inaczej -), Output to wyjście (+ wyjściowy). Komplet zacisków wyjściowych dających 8V otrzymujesz z Output (+) i Ground (-).

 

Masa jest wspolna dla 12 v z Powertanka i dla 8V na wyjsciu , dobrze kumam ?

A te kondziorki i jakie to gdzie podpiac ?

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, masa jest wspólna.

 

Podpinasz tak jak na tym schemacie (znalezione na wiki):

300px-Power_supply_with_linear_voltage_regulator.svg.png

 

kondensatory elektrolityczne, plusami do wejścia i wyjścia, minusami do masy. Wartości 10-100nF 25V powinny wystarczyć.

 

Edit: Pamiętaj tylko, żeby zanim podepniesz aparat sprawdzić miernikiem napięcie na wyjściu!

Edytowane przez mandhor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, masa jest wspólna.

 

Podpinasz tak jak na tym schemacie (znalezione na wiki):

300px-Power_supply_with_linear_voltage_regulator.svg.png

 

kondensatory elektrolityczne, plusami do wejścia i wyjścia, minusami do masy. Wartości 10-100nF 25V powinny wystarczyć.

 

Edit: Pamiętaj tylko, żeby zanim podepniesz aparat sprawdzić miernikiem napięcie na wyjściu!

Zakładam że symbol rezystora obrazuje output :-)

Kondensatory nano ? moze mikro ?

Pozdr. Artur

P.S Stabilizator juz kupiony, przez weekend sie pobawie. Napisze co i jak :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rezystor to na tym schemacie output/odbiornik.

Powodzenia! Nie przegrzej układu przy lutowaniu :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Wojtek

 

A tak z ciekawosci, czy stabilizator bedzie sie bardzo grzał ? Chcialbym to upakowac w pustym zamienniku akumulatora.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy będzie się mocno grzał będzie zależeć od pobieranego prądu. Czyli tzw. okaże się, ale nie podejrzewam zbyt wysokiej temperatury :) Zawsze możesz doczepić kawałek aluminium do tylnej ścianki LM.

Edit: Aha, generalnie trzymałbym LM poza obudową aparatu -> wyższa temperatura = więcej szumu na matrycy.

 

Z tymi kondensatorami to różnie bywa ;) Niektórzy dają większe, gdyż w ten sposób sygnał jest lepiej wygładzony na wejściu LM (jeśli idzie z transformatora przez mostek), odpowiednio filtrowany. Używa się ich też przeciwwzbudzeniowo (wzbudzenie stabilizatora = podnosi się napięcie na wyjściu). Tutaj generalnie nie masz się czym przejmować, więc nano wystarczą.

Edytowane przez mandhor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam u siebie od ponad roku z powodzeniem stabilizatora LM7808 i nie ma żadnych problemów, lekko się grzeje, ale spokojnie stabilizator może pracować bez radiatora. Ja u siebie wszystko upchałem w miejscu po baterii, bo moja 350D i tak służy tylko do astro-foto.

 

Kondensatory u siebie mam 1uF zarówno na wejściu jak i wyjściu. Maksymalny prąd przy zapisie zdjęcia dochodzi do 1A, ale jest to przez bardzo krótki czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.