Skocz do zawartości

Zasilanie Canona 50D


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki za info. Bede sie bawil w weekend. Na obudowie swojego body 50D mam napisane 8.1 V wiec idealnie.

Dzieki wszystkim za rady. Powiedz tylko jak sie dobrac do akumulatora, tak aby go rozbebeszyc i zeby jakos potem wygladal. Oczywiscie mam na mysli tani zamiennik.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info. Bede sie bawil w weekend. Na obudowie swojego body 50D mam napisane 8.1 V wiec idealnie.

Dzieki wszystkim za rady. Powiedz tylko jak sie dobrac do akumulatora, tak aby go rozbebeszyc i zeby jakos potem wygladal. Oczywiscie mam na mysli tani zamiennik.

Pozdr. Artur

 

Nie no rozbiurka akumulatora to chyba najprostsza sprawa w tej całej operacji :flirt: Rozcinasz go ostrym nożykiem wzdłuż oryginalnego łączenia, oczywiście uważasz na palce żeby ich nie pociąć, wywalasz bebechy wsadzasz nowe bebechy i kleisz i to chyba na tyle :D

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw skalpeli mam :-) , mialem sie zabrac Dremelką do tego, wszystko do przerobki mam. Pewnie jeszcze dzis sie za to zabiore.

Dzieki za wszystkie rady. Bedzie spokoj z zasilaniem. Wczoraj zrobilem kilkadziesiat 60 s klatek M13 i M29, tyle tylko ze caly sprzet stal kilka godzin na balkonie i bateryjka zaczela powoli siadac.

 

Pozdr. Artur

P.S. Dzieki wszystkim za wszelkie rady.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekamy na rezultaty :)

 

A dałbyś radę zrobić darki na zwykłej baterii i na "baterii LM7808" ? :)

Podejrzewam, że przy dłuższej ekspozycji będzie większy wpływ LM'a, ale z chęcią rzuciłbym okiem na różnice, bo jeśli nie są duże to też upcham bebeszki do pudełka po aku i do wnętrza aparatu.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz powodzenia,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekamy na rezultaty :)

 

A dałbyś radę zrobić darki na zwykłej baterii i na "baterii LM7808" ? :)

Podejrzewam, że przy dłuższej ekspozycji będzie większy wpływ LM'a, ale z chęcią rzuciłbym okiem na różnice, bo jeśli nie są duże to też upcham bebeszki do pudełka po aku i do wnętrza aparatu.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz powodzenia,

Wojtek

 

Oczywiscie ze zrobie, tez aby przetestowac jak dziala taki bajer, czy przypadkiem nie sieje.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie do 50D zrobione. Działa az miło, zajeła mi cała przerobka raptem 2 godzinki. Na wyjsciu mam dokladnie 8.1 V czyli dokladnie tyle ile w specyfikacji Canona 50D. Wynioslo mnie to tyle co koszt zamiennika Delty akumulatora (29 zł) i kilka zlotych za wtyczke samochodową, stabilizator. Kondensatory mialem w domu :-)

Bardzo dziekuje wszystkim z tego wątku za pomoc.

 

Tak to wyglada :

 

IMG_0003.JPG

 

Madhor (Wojtek) - jakie konkretnie Cie darki interesują, jakie chcesz ISO i czas abym sprawdził.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest od Madhora post #18 i #16(opis wyjsc ze stabilizatora) tyle tylko ze bez mostka gretza bo juz mam stełe 12V z Powertanka.

 

Pozdr. Artur

 

P.S jak chcesz moge jutro narysowac dokladnie jak dla laika na zasadzie "fotograficznego" rysuku :-). Fotki nie zrobie bo juz akumulator sklejony.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madgor. Zrobilem dzisiaj dwa zestawy darkow po 5 szt.

 

dla Iso 800 1 min

dla Iso 800 2 min

 

Dolaczylem fotki ostanich piatych darkow dla 120s ekspozycji na Iso 800 (zmniejszone 30%, okolo 1 mb.) Moge zapodac oryginaly na priva ale maja po 8 mb.

 

z "zasilacza"

 

zasilacz wlasnej roboty.JPG

 

z "oryginalnej baterii"

 

oryginalny aku.JPG

 

Dziwna sprawa, wieksze szumy i wiekszy plik, wychodzi na oryginalnej baterii. Zestaw sie grzeje tylko gdy jest wlaczona funkcja Live View. Aparta chodzil cała noc, wszystko trzyma. Jest tylko jeden feler, na funkcji Live View aparat po okolo minucie zapala alarm niskiego poziomu bateri i potem sie wylacza. Ponowne wylaczenie/wlaczenie aparatu nic nie daje, trzeba na sekunde odciac zasilanie, wtedy sie zalacza normalnie. Ktos wie o co chodzi ? Uzylem kondensatorow 47 mikro, moze dlatego, a moze dac radiatorek na stabilizator ?

 

Normalnie funkcji Live View uzywam do ustawienia ostrosci bo 50D ma mozliwosc powieksznia kadru 5x i 10x dzieki na podgladzie dzieki temu mozna, dokladnie ustawic ostrosc.

Ma ktos na to rade. Przy foceniu to nie przeszkadza. Zrobilem za pomoca programowalnego pilota test - 15 fotek po 60 s z 5 s przerwami. Po 15 minutach, wszystko ok, fotki zrobione. Zasilacz trzyma.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie aparat sie wylacza na Live View po okolo minucie, gdyz bateria posiada uklada elektroniczny ktory wybebeszylem i dwa komplety stykow. Dodatkowy uklad sterujacy ktory posiada bateria zostal przeze mnie pominiety. Sprobuje go wlutowac z powrotem i zasilanie podpiac pod ten uklad, zobaczymy co bedzie.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cieszę się, że wszystko się udało a aparat wciąż działa :D

Co do rawów to odezwę się do Ciebie na PM.

 

Odnośnie problemu z LiveView i rzekomej "wyładowanej" baterii... Ciekawe zachowanie - należało by przeanalizować prąd, napięcie i temperaturę LM'a w momencie pojawienia się problemu.

Być może (domysły):

  • przy korzystaniu z LV płynie duży prąd, który jest poza/na skraju/ możliwościami LM, LM ogranicza prąd, spada napięcie - aparat widzi "słabnącą baterię"
  • j/w tylko płynący prąd powoduje nagrzanie układu LM, LM ogranicza prąd, spada napięcie, "słabnąca bateria"

Gdybyś mógł to sprawdź jak bardzo nagrzewa się układ w momencie wyłączenia samoczynnego aparatu. Być może jakiś radiatorek i dziurki w obudowie baterii załatwią sprawę.

A jeśli przekracza dopuszczalny prąd (choć imho nie powinno, w końcu ile by bateria przy takim prądzie wytrzymała - ludziska często korzystają z LV i nie skraca aż tak żywotności baterii) to może trzeba będzie poszukać mocniejszego LM'a (są wersje 1A i 1.5A - którą z nich masz?).

 

A ten układzik, który wymontowałeś z aku raczej nie będzie potrzebny.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5A, pytalem sie kumpla ktory mi to kupowal. Zamowilem jeszcze dwa zamienniki Delty, tak ze po weekendzie zrobie jeszcze jedna wersje ale juz z tym oryginalnym ukladem z bateryjki. Fakt przy Live View uklad sie troche grzeje. W noewj wersji zostawie uklad oryginalny i dodam radiatorek.

 

Dam znac co i jak.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na normalnej pracy tzn. w czasie czuwania , "zailacz" sie nie grzeje, jest zimny. Temperatura sie dopiero podnosi, podczas dluzszych ekspozycji, ale aparat sie nie wylacza. Przy funkcji Live View, aku robi sie sie cieply, ale nie az tak jak podczas ekspozycji i po okolo minucie sie wylacza, sekunde przed wylaczeniem pokazuje sie stan na wyswietlaczu slabej baterii. Co ciekawe ze Powertank mimo calkowitego naladowania pokazuje zaraz po jego wylaczeniu informuje ze nalezy go naladowac.Po chwili jest OK.. W obecnym zasilaczu juz nic nie zrobie bo zalalem elektronike Poxipolem (dla bezpieczenstwa). Czekam na przesylke nowych zamiennikow. Oczywiscie jak zrobie zdam relacje. Sam zasilacz w obecnym stanie na pewno sie nadaje do aparatow bez Live View, czyli 350 i 400D.

 

Pozdr. Artur

 

Edit: Gdzies na jakims forum elektronicznym wyczytalem ze ktos mial podobny problem ale chodzilo o kamere.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie foce M13 i M92 zaraz potem uderzam w Lutnie, zasilacz sprawuje sie cacy :-)

Jestem happy :-)

 

Dziekuje jeszcze raz wszystkim, na dniach dojdą zamienniki Delty to sprawdze jak stabilizator to chodzi na radiatorkach.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, 5A to jeszcze nie widziałem tych LMów ;) Z tego co się orientuję to są tylko 1-1.5A

Stabilizatory liniowe (takie jak LM7808) dość mocno się grzeją - radiator na pewno pomoże, może nawet załatwi sprawę.

Dlaczego ? W nocie katalogowej jest napisane, że LM posiada "Thermal Overload Protection" (wyłącza w momencie nadmiernego wzrostu temperatury). Wykresy na którejś ze stron pokazują spadek napięcia pod wpływem wzrostu temperatury.

Informacja o niskim stanie baterii pojawia się albo w momencie spadku napięcia na wyjściu LMa pod wpływem "spadku napięcia pod wpływem wzrostu temperatury" bądź w momencie odłączenia wyjścia i rozładowywania kondensatora za LMem przez "Thermal Overload Protection".

 

Ja bym stawiał na radiatorek. Ten układ, który chcesz dołączyć jest raczej odpowiedzialny za stan baterii (np. przechowuje ilość ładowań, itp).

Po prostu najpierw sprawdź z samym radiatorem. IMHO powinno dać radę.

 

 

Z tym Powertankiem to dziwadło jakieś... Trudno powiedzieć - może jakieś chwilowe zwarcie wejścia LM w momencie odłączenia wyjścia?

 

 

Cieszę się, że wszystko działa na tyle, że możesz normalnie prowadzić ekspozycje :)

 

Czekam na relację z działania z radiatorem.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie z tym Powertankiem, wszystko chodzi pieknie. Totalny spokoj, bo juz nie musze zerkac na baterie.

Na moim stabilizatorze nie bylo napisu LM7808 to pamietam, cos w tym stylu, juz nie sprawdze bo bateria zaklejona. Tez mi sie wydaje ze radiatorek zalatwi sprawe. Tym bardziej ze kiedy jest zimny na Live View wytrzymuje okolo minuty, gdy sie juz nagrzeje to okolo 30 sekund. Gdy sie ostudzi znow kolo minuty. Mi zalezy zeby wytrzymal 2-3 min. Jutro bede mial zamienniki i czesci to sie pobawie :-)

 

Dam znac jak sie bedzie spisywal, z tym ze teraz go nie skleje jesli sie nie upewnie ze ladnie wszystko gra :-).

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis wieczorkiem go narysuje i dam na forum :-)

Prawde mowiac jestem w w fazie testów, dzis bede mial przesylke i czesci to zrobie nowy z radiatorkiem.

 

Poki co ostrosc na Live View ustawiam na bateriach, potem wymianiam na "zasilacz" i wszystko chodzi pieknie :-).

 

Jak zrobie drugą wersje, tą moge Ci wyslac po kosztach przesylki czyli 15 zł (chyba tyle kosztuje). Jest juz gotowa, czyli wybebeszona bateria z w budowanym ukladem i kabelek 1,5m. Dokladnie ta ze zdjecia.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtw - czy takie coś Ci wystarczy ?

 

post-17900-127122663892_thumb.png

 

Niebieskie to masa (-, wspólna dla powertanka i aparatu), czerwone/brązowe to +.

Radiator mocujesz od tyłu LM'a (większa powierzchnia) przykręcając śrubką przez dziurkę :)

Wartości kondensatorów elektrolitycznych podane w nocie (z mojego poprzedniego postu) to dla

  • kondensatora od strony wejścia C = 0.33 uF (mikro faradów)
  • kondensatora od strony wyjścia C = 0.1 uF (mikro faradów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wszystko jest do końca jasne. Czy kondensatory i LM potrzebne do zbudowania tego układu konkretnie powinny być na napięcie 12v Czy wyższe czy też niższe? Rozważam oczywiście przypadek Powertanka Celestrona jak i zasilacza 12V. Dla Was ta sprawa jest pewnie oczywista ale dla mnie już nie, tym bardziej, że jak zacząłem szukać w sieci podzespołów to wyskoczyło mi sporo opcji. Fiorina czy ten LM 5A to czasem nie taki LM 1084 ADJ 12V Stabilizator 5A TO220?

 

Będę wdzięczny za wskazanie konkretnych podzespołów. Z wykształcenia jestem ogrodnikiem więc wybaczcie moje dyletanctwo w dziedzinie elektroniki  :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

Wojtek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory na napięcie co najmniej takie jak panuje w układzie. Tak małej pojemności kondensatory kupisz pewnie na 50 albo 100V i będą OK.

Układ LM7808

LM7808_Voltage_Regulator.summ.jpg

Można go obciążyć prądem 1 albo 1.5A w zależności od wersji, ale musisz mieć na uwadze grzanie się układu.

 

wydzielona moc = pobierany prąd * różnica napięć

 

U nas różnica napięć między wejściem i wyjściem to 4V, a taki układ bez radiatora nie da rady odprowadzić więcej niż 1W mocy przy jako takiej wentylacji, więc jeśli będziesz pobierał z niego większy prąd niż 0.20 - 0.25A powinieneś mu sprawić jakieś chłodzenie :flirt:

LM1084 to regulowany stabilizator napięcia, jeśli byś chciał go zastosować musimy trochę zmienić schemat i policzyć elementy regulujące :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.