Skocz do zawartości

Zasilanie Canona 50D


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kondensatory i LM potrzebne do zbudowania tego układu konkretnie powinny być na napięcie 12v Czy wyższe czy też niższe?

Kondensatory: Niepisana reguła mówi 2x wartość napięcia pod jakim będzie pracował kondesator (elektrolityczny). Czyli daj tutaj takie na 25V (zakładając, że będziesz zasilał z 12V powertanka lub zasilacza).

Stabilizator: LM7808 potrzebuje zasilania na wejściu min 11V (8V+3V). Te 3V to tzw. "dropout voltage", czyli cytując za wikipedią "Minimalny spadek napięcia pomiędzy wyjściem a wejściem stabilizatora, potrzebny do właściwej stabilizacji napięcia wyjściowego". Im więcej dasz na wejściu tym bardziej będzie się stabilizator grzał. Radiator to mus.

 

Fiorina czy ten LM 5A to czasem nie taki LM 1084 ADJ 12V Stabilizator 5A TO220?

Taki stabilizator wymagałby innego połączenia ze względu chociażby na układ nóżek i dodatkowych elementów w układzie (patrz tutaj). Więc niemalże na pewno takiego nie używa :)

 

Będę wdzięczny za wskazanie konkretnych podzespołów. Z wykształcenia jestem ogrodnikiem więc wybaczcie moje dyletanctwo w dziedzinie elektroniki :szczerbaty:

  • LM7808
  • kondensator od strony wejścia C = 0.33 uF (mikro faradów) 25V
  • kondensator od strony wyjścia C = 0.1 uF (mikro faradów) 25V

Wartość kondensatora od strony wyjścia nie jest jako tako ograniczona - im więcej tym lepiej, lepsze wygładzanie, itp. Nawet możesz dać 100 uF.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Edytowane przez mandhor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne oznaczenia zależą od producenta - i tak na przykład to samo co LM7808:

UA7808 = Texas Instruments

AN7808 = Matsushita (Panasonic)

 

Odpada jedynie:

LA7808 - B/W TV Synchronization, Deflection Circuit od Sanyo

 

Moja rada - po prostu wybierz się do sklepu elektronicznego, zapytaj sprzedawcę o LM7808 lub ew. zamiennik i będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie nomenklatury, czy LM7808 = UA7808 = LA7808 = AN7808

 

Co do kondensatorów to najmniejsze napięcie jakie znalazłem to 50V czy takie mogą być na wejściu i wyjściu

 

Ja jednak uzylem LM7808 ( nie bylem pewien ), sprawdzilem, bo mi kumpel juz dostarczyl czesci. Dzis robie wersje z radiatorkiem.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ciężko znaleźć te 0,33uF i 0,1uF a już trafić tak by w jednym sklepie było wszystko włącznie ze stabilizatorem radiatorem, to jest chyba niemożliwe :no:

 

Możesz dać 2x 0.1uF, nie muszą być to elektrolity - elektrolity o takiej pojemności to ekstrawagancja :) Jeśli masz jakiś zasilacz 9V, nie musisz się bawić w ogóle w takie klocki tylko dać jedną diodę prostowniczą, np 1N4007 szeregowo na plusie zasilacza. Na diodzie będzie spadek napięcia 0.7-1V i będziesz miał potrzebne napięcie 8-8.3V.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tu nie chodzi o to, żeby "na siłę" wziąć elementy o dokładnie takiej wartości.

Weź najbliższe podanym, o większej pojemności. Powinno wystarczyć :)

A bierz tam, gdzie taniej - nie ukrywam, że przy zakupie elementów za grosze (podejrzewam, że w 3-5pln się zmieścisz, no może bez radiatora - ale zawsze możesz wykorzystać kawałek zbędnego aluminium jeśli masz taki w domu), wysyłka przedraża... Dlatego sugerowałem też sklep elektroniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać 2x 0.1uF, nie muszą być to elektrolity - elektrolity o takiej pojemności to ekstrawagancja :)

A ja jednak bym się upierał przy elektrolitach ;) Oprócz tego warto dawać jeszcze po stronie wyjścia ceramika.

 

Jeśli masz jakiś zasilacz 9V, nie musisz się bawić w ogóle w takie klocki tylko dać jedną diodę prostowniczą, np 1N4007 szeregowo na plusie zasilacza. Na diodzie będzie spadek napięcia 0.7-1V i będziesz miał potrzebne napięcie 8-8.3V.

Podobne rozwiązanie, tyle że oparte na diodzie zenera 8.1V proponowałem wcześniej :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać 2x 0.1uF, nie muszą być to elektrolity - elektrolity o takiej pojemności to ekstrawagancja :) Jeśli masz jakiś zasilacz 9V, nie musisz się bawić w ogóle w takie klocki tylko dać jedną diodę prostowniczą, np 1N4007 szeregowo na plusie zasilacza. Na diodzie będzie spadek napięcia 0.7-1V i będziesz miał potrzebne napięcie 8-8.3V.

 

Rozpatruje wersje 9V/8.3V Powertank ma takie wyjscie, tą diode dac na wejsciu czy na wyjsciu ?

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatruje wersje 9V/8.3V Powertank ma takie wyjscie, tą diode dac na wejsciu czy na wyjsciu ?

 

Dioda (1N4007) na obudowie ma biały pasek. Końcówkę bez białego paska podłączasz do plusa zasilacza. Z białym paskiem do plusa zasilania aparatu. Jak podłączysz odwrotnie nic się nie stanie - dioda w odwrotnym kierunku w ogóle nie przewodzi.

 

Podobne rozwiązanie, tyle że oparte na diodzie zenera 8.1V proponowałem wcześniej

 

Jak podłączysz diodę zenera tak jak pokazałeś w poście #10 to spalisz albo diodę albo zasilacz, zależy co będzie mocniejsze. Konieczny jest podłączony w szereg rezystor, który będzie ograniczał prąd.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatruje wersje 9V/8.3V Powertank ma takie wyjscie, tą diode dac na wejsciu czy na wyjsciu ?

 

Pozdr. Artur

 

O ile się nie mylę wyjście 9V Powertanka ma wydajność prądowa 1A (12V ma 10A). Podejrzewam, że to wystarczy, ale żeby nie było, że nie ostrzegałem :) (ktoś pisał o poborze prądu przez aparat nawet 1A+)

 

Poza tym tak nie do końca jestem przekonany czy ta dioda da 0.7V... Na zajęciach nam wychodziło nawet koło 0.4-0.6V spadku. 0.7V to absolutny max imho...

Co do połączenia - diodę włączasz szeregowo, anodą do plusa. Katoda diody (od strony kreski na obudowie diody) jest dla Ciebie wyjściowym "plusem", a masa powertanka minusem/masą wyjściową.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

 

Edit: kolega mnie ubiegł ;)

Edytowane przez mandhor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym tak nie do końca jestem przekonany czy ta dioda da 0.7V... Na zajęciach nam wychodziło nawet koło 0.4-0.6V spadku. 0.7V to absolutny max imho...

 

Spadek napięcia zależy od obciążenia. Gdy mierzysz woltomierzem, który jest znikomym obciążeniem spadek to około 0.6V. W użytecznym zakresie obciążeń (0.01 - 1A) spadek napięcia wynosi od 0.7 do 1V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak bym się upierał przy elektrolitach Oprócz tego warto dawać jeszcze po stronie wyjścia ceramika.

 

Zamówiłem obydwa elektrolityczne a tu piszecie, że na wyjściu powinien być ceramiczny, hmm czyli w końcu ten elektrolityk da rade czy nie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem obydwa elektrolityczne a tu piszecie, że na wyjściu powinien być ceramiczny, hmm czyli w końcu ten elektrolityk da rade czy nie?

W tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia czy to będzie elektrolityczny, monolityczny, ceramiczny czy nawet powietrzny :) Również pojemność możesz sobie wybrać od 0.047 do 1uF i też będzie pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę wyjście 9V Powertanka ma wydajność prądowa 1A (12V ma 10A). Podejrzewam, że to wystarczy, ale żeby nie było, że nie ostrzegałem :) (ktoś pisał o poborze prądu przez aparat nawet 1A+)

 

Poza tym tak nie do końca jestem przekonany czy ta dioda da 0.7V... Na zajęciach nam wychodziło nawet koło 0.4-0.6V spadku. 0.7V to absolutny max imho...

Co do połączenia - diodę włączasz szeregowo, anodą do plusa. Katoda diody (od strony kreski na obudowie diody) jest dla Ciebie wyjściowym "plusem", a masa powertanka minusem/masą wyjściową.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

 

Edit: kolega mnie ubiegł ;)

 

Zrobie wersje z dioda (nie ma sie co grzac)

Zobaczymy.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączysz diodę zenera tak jak pokazałeś w poście #10 to spalisz albo diodę albo zasilacz, zależy co będzie mocniejsze. Konieczny jest podłączony w szereg rezystor, który będzie ograniczał prąd.

Jeśli podłączysz bez odbiornika, to owszem, poleci bezpiecznik w powertanku. W założeniu miało to iść do wnętrza aparatu, w obudowę baterii.

Reasumując, rezystor jest tutaj jak najbardziej ok. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie porzucono na rzecz stabilizatora, a to był tylko wstępny pomysł i rysunek na szybko :szczerbaty:

 

Co do diody prostowniczej, to sprawdzę wieczorem, jak wrócę z pracy. Możliwe, że jest tak jak mówisz, zajęcia były b. dawno temu ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie wersje z dioda (nie ma sie co grzac)

Zobaczymy.

 

Pozdr. Artur

 

To może wypuść od razu jakieś przewody, żeby można było zmierzyć prąd płynący w trakcie używania (LV, zapis na karte, ekspozycje, etc). Będziemy wiedzieli w końcu na czym stoimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wypuść od razu jakieś przewody, żeby można było zmierzyć prąd płynący w trakcie używania (LV, zapis na karte, ekspozycje, etc). Będziemy wiedzieli w końcu na czym stoimy.

 

Tak zrobie, nie skleje obudowy baterii dopuki nie bedzie trzymala na LV przynajmniej 2 min. Zmierze prąd. Wczoraj sprawdzalem na oryginalnej baterii, 50D samoczynnie wylacza podglad po 40 min, mmimo ze mam wylacząną funkcje AutoPower Off. Body po 20 min na LV robi sie bardzo cieple w okolicach oryginalnej baterii i wyswietlacza.

dajcie info czy ryzkowac z diodą czy nie, jesli tak to jaki dac rezystor i jak szergowo w obwod ?

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajcie info czy ryzkowac z diodą czy nie, jesli tak to jaki dac rezystor i jak szergowo w obwod ?

 

Nic nie podłączaj w obwód, to dotyczyło schematu z postu #10 z diodą zenera. Diodę prostowniczą (1N4007) podłączasz jak opisałem w poście wcześniej i również kolega mandhor opisał.

Jeśli masz jakiś miernik zmierz napięcie na wyjściu 9V powertanka, żeby się upewnić że jest to stabilizowane 9V. Jeśli jest więcej niż, np 9.2V dajesz dwie diody połączone szeregowo. Nic złego nie ma prawa się stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie podłączaj w obwód, to dotyczyło schematu z postu #10 z diodą zenera. Diodę prostowniczą (1N4007) podłączasz jak opisałem w poście wcześniej i również kolega mandhor opisał.

Jeśli masz jakiś miernik zmierz napięcie na wyjściu 9V powertanka, żeby się upewnić że jest to stabilizowane 9V. Jeśli jest więcej niż, np 9.2V dajesz dwie diody połączone szeregowo. Nic złego nie ma prawa się stać.

 

Czyli, dwie diody szergowo bez zadnej innej elektroniki, tak :-). Moge wtedy pdlaczyc "zasilacz" bez obciazenia ?

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie podłączaj w obwód, to dotyczyło schematu z postu #10 z diodą zenera. Diodę prostowniczą (1N4007) podłączasz jak opisałem w poście wcześniej i również kolega mandhor opisał.

Jeśli masz jakiś miernik zmierz napięcie na wyjściu 9V powertanka, żeby się upewnić że jest to stabilizowane 9V. Jeśli jest więcej niż, np 9.2V dajesz dwie diody połączone szeregowo. Nic złego nie ma prawa się stać.

 

Dokładnie. Rezystor był do rozważań ad. diody zenera.

 

Arturze,

Nie ma żadnego ryzyka, ale zawsze sprawdź przed podłączeniem czy wartość napięcia na wyjściu zbudowanego układu nie jest za wysoka - tak na wszelki wypadek, gdyż ostrożności nigdy za wiele. W ten sposób "Nic złego nie ma prawa się stać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Rezystor był do rozważań ad. diody zenera.

 

Arturze,

Nie ma żadnego ryzyka, ale zawsze sprawdź przed podłączeniem czy wartość napięcia na wyjściu zbudowanego układu nie jest za wysoka - tak na wszelki wypadek, gdyż ostrożności nigdy za wiele. W ten sposób "Nic złego nie ma prawa się stać" :)

 

To dla mnie oczywiste za kazdym razem sprawdzam U na wyjsciu.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.