Skocz do zawartości

Zasilanie Canona 50D


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Najbardziej zastanawia mnie to czemu napięcie na wyjściu mojego układu jest 8,6-8,7V czyli o 0,5V wyższe niż u Ciebie fiorina i czemu nie jest stabilne. 

 

Moze dlatego ze LM zasilam z Powertanka. Prawde mowiac nie sprawdzalem czy jest stabilne. Przez chwile pokazywalo 8.1 V zaryzykowalem i wszystko chodzi. Dales radiator ?

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zlutowałem sobie ten układzik ze schematu dla laika z postu nr 45 i niby działa, zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Czemu, gdy podłączę ten układ do zasilacza, napięcie na wyjściu, które u nie wynosi 8,6-8,7V nie jest stabilne a rośnie, w prawdzie powoli i z każdą sekundą coraz wolniej ale rośnie W ciągu 30 sekund napięcie skoczyło o jakieś 0,1V. Dodam jeszcze że zasilacz, który akurat miałem pod ręką 12V/500mA faktycznie podaje napięcie 21V, trochę to dziwne :g: (...)

 

No trochę za dużo to... teoretycznie sam układ i (tani?) miernik mają tolerancję 5%, więc jak się oba te błędy nałożą może wyjść taki wynik. Zasilacze niestabilizowane bez obciążenia mają też sporo wyższe napięcie niż deklarowane, ale to tak jak pisałeś - max. 50% więcej czyli jakieś 18V...

Sprawdź czy nie masz czegoś zwartego, sprawdź kondensatory (o ile dasz radę na mierniku), pożycz od kogoś multimetr i zmierz napięcia, ostatecznie wymień egzemplarz 7808. Sprawdź ile prądu pobiera maksymalnie aparat, może faktycznie to 500mA to za mało - jeśli tak to nowy zasilacz o większym obciążeniu.

Jeśli jednak 500mA prądu starcza, radiator nie jest gorący, napięcie na wyjściu ma nie więcej 8,8V (na Twoim mierniku) i nie zmienia się o więcej niż 0,1V i aparat działa prawidłowo to ja bym się nie przejmował.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiarów dokonywałem multimetrem DT9208A, zwarć raczej nie było, sprawdzę jeszcze jak wrócę do domu. Ten zasilacz, którego użyłem pochodzi od taniej kamery przemysłowej więc chyba powinien być stabilizowany, podczas pomiarów napięcia nie wykazywał jakichś skoków. A może to wadliwy lub uszkodzony przeze mnie kondensator lub stabilizator. Czy podczas lutowania jest ryzyko przegrzania i uszkodzenia w ten sposób któregoś z tych elementów?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy będzie pasowała? Wiki mówi:

  • 50D - BP-511A
  • 300D - BP-511/512

Nie wiem na ile to A coś zmienia...

 

 

Co do multimetru - dziwna sprawa. Masz możliwość pożyczenia jakiegoś miernika od znajomego ? Porównaj (pomierz napięcia) i będzie pewność gdzie szukać przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do multimetru - dziwna sprawa. Masz możliwość pożyczenia jakiegoś miernika od znajomego ? Porównaj (pomierz napięcia) i będzie pewność gdzie szukać przyczyny.

Nie wiem na ile miarodajne jest to porównanie, ale jak już pisałem przy pomiarze baterii 9V multimetr pokazywał 10,1V a przy pomiarze baterii R20 która ma napięcie 1,5V miernik pokazał 1,63V wiec z nim chyba wszystko w porządku. Pozostaje jeszcze przypadłość o której wspomniał fiorina w poście nr 100, czyli że przy ustawieniu multimatru na parametr do 200V pomiar napięcia jest niedokładny tzn zawyżony z drugiej strony gdy ustawię miernik na pomiar do 20V na wyświetlaczy pokazuje 1 czyli błąd, a więc jednak napięcie musi być na tym zasilaczu powyżej 20V. Zaznaczam, że nie jest to docelowy zasilacz tylko taki przypadkowy który akurat miałem pod ręką. Cały sprzęt trzymam na wsi więc nie mam możliwości w najbliższych dniach zmierzenia ani Powertanka ani docelowego zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiorina jeszcze raz dzięki za odstąpienie swojego sprzętu. Zamysł miałem taki, ze powertanka używać miałem w terenie a stacjonarnie na wiejskim podwórku chcę używać zasilacza takiego jak ten. Podłączony do niego będzie montaż EQ6 dwie grzałki, motofocus LJ no i pomyślałem sobie żeby wpiąć w niego i aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, ze podłączyłeś wszystko prawidłowo. Zasilanie podłączone z lewej, a wyjście stabilizowane 8V z prawej

dziwne wyniki pomiarów mogą być spowodowane wadliwą pracą miernika ale chyba lepiej nie podłączaj tego zasilacza do aparatu. Za duże ryzyko

spróbuj zmierzyć napięcie wyjściowe przy jakimś obciążeniu. Tylko taki pomiar będzie miarodajny

jeśli napięcie wyjściowe z zasilacza niestabilizowanego nie jest "gładkie" czyli brakuje mu dużego kondensatora to mierniki cyfrowe potrafią bardzo oszukiwać ze względu na metodę pomiaru

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.