Skocz do zawartości

Łańcuszek św. Markariana ;)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jedena z bardziej spektakularnych grup galaktyk w Pannie. Główne nazwy galaktyk to M84, M86, NGC 4477. Miałem nadzieję popalić to wczoraj na maxa, ale po 7 klatkach całkowicie zaparowało mi wtórne, a że działałem z Warszawy zdalnie, to nic nie mogłem zrobić. Cóż - następnym razem. Muszę zamontować podgrzewacz wtórnego, bo nie będzie łatwo.

 

Miłego oglądania. Wieczorem wrzucę 1:1, bo to jest 2x pomniejszone. Tylko 7 klatek po 15 min - stąd na 1:1 będzie widać trochę szumu. Zasięg wyszedł kapitalny. Dużo widać w tle, mimo szumu.

M86-L-x_bin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a uważasz, że Ty jesteś?

A dlaczego pytasz? Nie wiesz o co mi chodzi i szturchasz na wszelki wypadek?

 

 

EDIT 16:19 :

No to prościej i bez wtajemniczeń:

 

No ładnie, nie musisz już jeździć w Bieszczady ...

(kto nie wie o co chodzi, to chodzi o to że fotka Piotr_s [ http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26839&st=0&p=343602&hl=piotr_s&fromsearch=1entry343602 ][nie mylić ze mną piotrs] która zrobiła swego czasu dużo szumu ponieważ była bardzo dobra i trafiła na APODa jest dość podobna do powyższej, ale była zrobiona przy lepszym niebie, więc teraz okazuje się że można zrobić coś o równie dużym zasięgu i nie trzeba jechać w Bieszczady)

 

Teraz comprende?

 

End Edit

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No ładnie, nie musisz już jeździć w Bieszczady ...

(

 

no jednak chyba czarnego Bieszczadzkiego nieba nie zastąpi nawet dużo większa apertura

http://www.astrofotografia.com.pl/photogallery/Markarians_Chain/markarians_chain_b&w_full.htm

 

Adam kadr jest powalający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jednak chyba czarnego Bieszczadzkiego nieba nie zastąpi nawet dużo większa apertura

http://www.astrofotografia.com.pl/photogallery/Markarians_Chain/markarians_chain_b&w_full.htm

 

Adam kadr jest powalający

 

Jest jednak ktoś "wtajemniczony" kto zrozumiał o co mi chodzi.

 

Obie fotki są super, każda w swojej klasie nieba. Każdy astrofociarz marzy o tym żeby takie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jednak chyba czarnego Bieszczadzkiego nieba nie zastąpi nawet dużo większa apertura

http://www.astrofoto...in_b&w_full.htm

 

Adam kadr jest powalający

Nie ma co ukrywać, że mam w zamyśle pobicie Twojego rekordu :P - ale jeszcze nie tym razem. Twoje zdjęcie jest genialne. Mimo to, jak wrzucę 1:1 to zobaczysz, że w zasadzie po 7 klatach zasięg jest już so so. Zakładam, że to różnica w światłosile i... przede wszystkim - aperturze. O ile dobrze pamiętam, Twoja była ze 130, ta jest z 300.

 

Kiedy wracasz do foto? Brakuje mi Twojej działalności, jako widzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna fota!

Przy takim "f" jak sobie radzisz z flatami?

Skyflat i tyle? Czy jednak później jeszcze jakimś programem wyflacającym?

No jak się domyślasz, jest to problem. Generalnie korektor daje prawie 100% iluminację do 70% kadru, potem leci (winietowanie wynikające z długości samego korektora i jasności lustra). Żeby było lepiej, trzeba by wejść w korektor 4", a jest tylko jeden taki na rynku, do tego ma zdecydowanie gorsze parametry (spot size), o backfocusie małym nie wspominając. Dlatego mimo wszystko - flat dla mnie nie jest problemem i nawet ostatnio go nie robiłem. Tzn. przy tym zdjęciu nie ma flatów. Mam swoją technikę tworzenia mapy iluminacji w photoshopie. Trudno mi to opisać, ale przy najbliższej okazji mogę Ci pokazać, jak sobie z tym radzę. Problem mam podwójny, bo w tej chwili MOAG winietuje mi swoim pryzmatem. Muszę go odsunąć jeszcze dalej, co może już spowodować jego wyjście ze stożka światła. Niestety - winietowanie od tego pryzmatu ścina sygnał gdzieś do 10-20%, inaczej mówiąc, robi dziurę z lewej strony.

 

Robiłem też test z flatownicą - nie było problemu. Ładnie się te flaty zdejmują. Skyflatów jeszcze nie testowałem z braku czasu i pogody. Generalnie flatami planuję się na poważnie zająć po skończeniu adaptacji adapterów i ostatecznej kolimacji, bo z tym nadal jest problem. Bez sprzętu nie skolimuję go idealnie.

 

Puentując - praktycznie nie ma sprzętu na świecie, który by przy tej wielkości matrycy dawał 100% iluminację - choćby ze względu na kąt padania promieni na matrycę. To oznacza, że KAF16803 zmusza do nauki wyrównywania takich różnic, co... po zrozumieniu problemu i opanowaniu techniki nie jest żadnym problemem. Ale na pewno nie jest tak milusio, jak przy moim poprzednim KAF3200, gdzie pojęcie flat nie istniało :P

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia Bieszczady mają lepsze niebo, ale... jak widać, można różnicę nadgonić sprzętem. Oczywiście można też napisać, co byłoby gdybym ten sam sprzęt użył w Bieszczadach ;) Temat jest na pewno ciekawy i widać, że przy dzisiejszej technice astrofotograficznej można sięgać naprawdę głęboko spod stolicy 40 mln kraju.

 

Gdybym miał okazję pociągnąć do Twojej ilości klatek, czyli chociaż 10 sztuk, to jestem przekonany, że sięgnął bym Piotrka próg MAG, a może nawet głębiej. Przy 20 klatkach byłoby już na pewno masakrycznie głęboko. To dla zachęty. Faktycznie, z kamerami mono nie trzeba wyprawiać się w góry, żeby uzyskać całkiem niezły efekt.

 

Poniżej porównanie 1:1 (moja vs Piotr). Jak widać, mam sporo szumu, ale jak na 7 klatek, to i tak jest imponująco dobrze. Oba zdjęcia są masakrycznie rozjaśnione, żeby uwidocznić detale na poziomie szumu.

M86-L-crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co ukrywać, że mam w zamyśle pobicie Twojego rekordu :P - ale jeszcze nie tym razem. Twoje zdjęcie jest genialne. Mimo to, jak wrzucę 1:1 to zobaczysz, że w zasadzie po 7 klatach zasięg jest już so so. Zakładam, że to różnica w światłosile i... przede wszystkim - aperturze. O ile dobrze pamiętam, Twoja była ze 130, ta jest z 300.

 

Kiedy wracasz do foto? Brakuje mi Twojej działalności, jako widzowi.

 

dokładnie moje było z 130mm, naświetliłem 10 klatek po 600s czyli równo 100minut, gdybym wtedy wiedział co będzie można z tego materiału wycisnąć to pewnie palił bym po 20m i większą ilość klatek.

bardzo jestem ciekaw Twoich wyników, ile uda się nadrobić większym sprzętem pod gorszym niebem.

 

Do foto wracam wkrótce, na razie przygotowuje się do wyprawy astrofotograficznej do Namibi,

jeśli wszystko dobrze pójdzie przywiozę sporo materiału ( ccd + canon)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.