Jump to content

Łańcuszek św. Markariana ;)


Recommended Posts

Jedena z bardziej spektakularnych grup galaktyk w Pannie. Główne nazwy galaktyk to M84, M86, NGC 4477. Miałem nadzieję popalić to wczoraj na maxa, ale po 7 klatkach całkowicie zaparowało mi wtórne, a że działałem z Warszawy zdalnie, to nic nie mogłem zrobić. Cóż - następnym razem. Muszę zamontować podgrzewacz wtórnego, bo nie będzie łatwo.

 

Miłego oglądania. Wieczorem wrzucę 1:1, bo to jest 2x pomniejszone. Tylko 7 klatek po 15 min - stąd na 1:1 będzie widać trochę szumu. Zasięg wyszedł kapitalny. Dużo widać w tle, mimo szumu.

M86-L-x_bin.jpg

Link to post
Share on other sites

Świetnie! Łańcuszek perełek wprost od Panny. :Salut:

Czy nie powinno być jednak odwrotnie? To Ty powinieneś perły Pannie dawać? :szczerbaty:

Link to post
Share on other sites

Super!! Brakuje słów, wciska w fotel itp... Nie dość , że mnóstwo tam drobnicy to jeszce jaki detal - genialny!. Zaprzeczasz stereotypowi, że takie zdjęcia można zrobić tylko w największych obserwatoriach, przez największe teleskopy.:) Oby tak dalej.

Link to post
Share on other sites

No i się zaczęło :banan: .Jak tylko sprzęt nie będzie zbytnio przeszkadzał, to już niedługo będziemy zbierać szczęki z podłóg.

 

Zdravim

Edited by Iluvatar
Link to post
Share on other sites

a uważasz, że Ty jesteś?

A dlaczego pytasz? Nie wiesz o co mi chodzi i szturchasz na wszelki wypadek?

 

 

EDIT 16:19 :

No to prościej i bez wtajemniczeń:

 

No ładnie, nie musisz już jeździć w Bieszczady ...

(kto nie wie o co chodzi, to chodzi o to że fotka Piotr_s [ http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26839&st=0&p=343602&hl=piotr_s&fromsearch=1entry343602 ][nie mylić ze mną piotrs] która zrobiła swego czasu dużo szumu ponieważ była bardzo dobra i trafiła na APODa jest dość podobna do powyższej, ale była zrobiona przy lepszym niebie, więc teraz okazuje się że można zrobić coś o równie dużym zasięgu i nie trzeba jechać w Bieszczady)

 

Teraz comprende?

 

End Edit

Edited by piotrs
Link to post
Share on other sites

no jednak chyba czarnego Bieszczadzkiego nieba nie zastąpi nawet dużo większa apertura

http://www.astrofotografia.com.pl/photogallery/Markarians_Chain/markarians_chain_b&w_full.htm

 

Adam kadr jest powalający

 

Jest jednak ktoś "wtajemniczony" kto zrozumiał o co mi chodzi.

 

Obie fotki są super, każda w swojej klasie nieba. Każdy astrofociarz marzy o tym żeby takie robić.

Link to post
Share on other sites

no jednak chyba czarnego Bieszczadzkiego nieba nie zastąpi nawet dużo większa apertura

http://www.astrofoto...in_b&w_full.htm

 

Adam kadr jest powalający

Nie ma co ukrywać, że mam w zamyśle pobicie Twojego rekordu :P - ale jeszcze nie tym razem. Twoje zdjęcie jest genialne. Mimo to, jak wrzucę 1:1 to zobaczysz, że w zasadzie po 7 klatach zasięg jest już so so. Zakładam, że to różnica w światłosile i... przede wszystkim - aperturze. O ile dobrze pamiętam, Twoja była ze 130, ta jest z 300.

 

Kiedy wracasz do foto? Brakuje mi Twojej działalności, jako widzowi.

Link to post
Share on other sites

Piękna fota!

Przy takim "f" jak sobie radzisz z flatami?

Skyflat i tyle? Czy jednak później jeszcze jakimś programem wyflacającym?

No jak się domyślasz, jest to problem. Generalnie korektor daje prawie 100% iluminację do 70% kadru, potem leci (winietowanie wynikające z długości samego korektora i jasności lustra). Żeby było lepiej, trzeba by wejść w korektor 4", a jest tylko jeden taki na rynku, do tego ma zdecydowanie gorsze parametry (spot size), o backfocusie małym nie wspominając. Dlatego mimo wszystko - flat dla mnie nie jest problemem i nawet ostatnio go nie robiłem. Tzn. przy tym zdjęciu nie ma flatów. Mam swoją technikę tworzenia mapy iluminacji w photoshopie. Trudno mi to opisać, ale przy najbliższej okazji mogę Ci pokazać, jak sobie z tym radzę. Problem mam podwójny, bo w tej chwili MOAG winietuje mi swoim pryzmatem. Muszę go odsunąć jeszcze dalej, co może już spowodować jego wyjście ze stożka światła. Niestety - winietowanie od tego pryzmatu ścina sygnał gdzieś do 10-20%, inaczej mówiąc, robi dziurę z lewej strony.

 

Robiłem też test z flatownicą - nie było problemu. Ładnie się te flaty zdejmują. Skyflatów jeszcze nie testowałem z braku czasu i pogody. Generalnie flatami planuję się na poważnie zająć po skończeniu adaptacji adapterów i ostatecznej kolimacji, bo z tym nadal jest problem. Bez sprzętu nie skolimuję go idealnie.

 

Puentując - praktycznie nie ma sprzętu na świecie, który by przy tej wielkości matrycy dawał 100% iluminację - choćby ze względu na kąt padania promieni na matrycę. To oznacza, że KAF16803 zmusza do nauki wyrównywania takich różnic, co... po zrozumieniu problemu i opanowaniu techniki nie jest żadnym problemem. Ale na pewno nie jest tak milusio, jak przy moim poprzednim KAF3200, gdzie pojęcie flat nie istniało :P

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Bez wątpienia Bieszczady mają lepsze niebo, ale... jak widać, można różnicę nadgonić sprzętem. Oczywiście można też napisać, co byłoby gdybym ten sam sprzęt użył w Bieszczadach ;) Temat jest na pewno ciekawy i widać, że przy dzisiejszej technice astrofotograficznej można sięgać naprawdę głęboko spod stolicy 40 mln kraju.

 

Gdybym miał okazję pociągnąć do Twojej ilości klatek, czyli chociaż 10 sztuk, to jestem przekonany, że sięgnął bym Piotrka próg MAG, a może nawet głębiej. Przy 20 klatkach byłoby już na pewno masakrycznie głęboko. To dla zachęty. Faktycznie, z kamerami mono nie trzeba wyprawiać się w góry, żeby uzyskać całkiem niezły efekt.

 

Poniżej porównanie 1:1 (moja vs Piotr). Jak widać, mam sporo szumu, ale jak na 7 klatek, to i tak jest imponująco dobrze. Oba zdjęcia są masakrycznie rozjaśnione, żeby uwidocznić detale na poziomie szumu.

M86-L-crop.jpg

Link to post
Share on other sites

No cóż Adam, to jest masakra moim zdaniem. Ten sprzęt + Twoje umiejętności to klucz do spełnienia wszystkich marzeń astrofotograficznych. Dobrej zabawy życzę, no i pogody :)

Link to post
Share on other sites

Nie ma co ukrywać, że mam w zamyśle pobicie Twojego rekordu :P - ale jeszcze nie tym razem. Twoje zdjęcie jest genialne. Mimo to, jak wrzucę 1:1 to zobaczysz, że w zasadzie po 7 klatach zasięg jest już so so. Zakładam, że to różnica w światłosile i... przede wszystkim - aperturze. O ile dobrze pamiętam, Twoja była ze 130, ta jest z 300.

 

Kiedy wracasz do foto? Brakuje mi Twojej działalności, jako widzowi.

 

dokładnie moje było z 130mm, naświetliłem 10 klatek po 600s czyli równo 100minut, gdybym wtedy wiedział co będzie można z tego materiału wycisnąć to pewnie palił bym po 20m i większą ilość klatek.

bardzo jestem ciekaw Twoich wyników, ile uda się nadrobić większym sprzętem pod gorszym niebem.

 

Do foto wracam wkrótce, na razie przygotowuje się do wyprawy astrofotograficznej do Namibi,

jeśli wszystko dobrze pójdzie przywiozę sporo materiału ( ccd + canon)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.