Skocz do zawartości

Autoguiding marnego zestawu


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pogoda za oknem marna, HEQ5 będzie w serwisie na regulacji a ja za dużo kombinuję. W czym problem?

 

Mam taki zestaw:

 

- HEQ5

- SW 150/750 w standardowej konfiguracji

- Nikon D700

 

Co bym chciał uzyskać:

 

Czasy bez rozjechanych gwiazdek na poziomie 200 sek. A może więcej? :rolleyes:

W tej chwili maks co udaje mi się osiągnąć to 60 sek, w porywach do 90 sek.

 

Problemy:

 

Pierwszy problem to taki, że nie chcę za bardzo inwestować w swojego Newtona. Ciągle marzy mi się jakiś EDek, ale to cena ~ 2500 zł chwilowo poza zasięgiem. Nie chcę zmieniać wyciągu a ten zapewne się gnie i takie tam (a może niewiele? Mam prawie cały wkręcony do środka przy D700). Do tego standardowy dovetail.

 

Moje pomysły na rozwiązanie problemu:

 

Mam w domu obiektyw 500mm f8 (leciutki). Więc może nie będzie powodował większych ugięć całego zestawu? Myślałem, żeby zakupić do niego kamerkę Meade LPI (wychodzi mi to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie). Ze wzorów, które podał Hans na forum wychodzi mi coś takiego:

 

Dla Nikona:

2,323919 = 206,265 * 8,45 / 750

 

Dla guidera:

3,30024 = 206,265 * 8 / 500

 

różnica ~1

 

Czy nic nie oszukuję w obliczeniach powyżej? Jeśli nie to możemy iść dalej ;)

Czy taka różnica nie spowoduje, że cały guiding jest bez sensu?

Czy w ogóle z takim zestawem nie ma co o tym myśleć?

 

 

Byłbym wdzięczny za pomoc. To są moje "totalne" początki w tym temacie i jak gdzieś coś oszukuję to krzyczcie. W tej chwili głowa mi trochę spuchła od nadmiaru wiedzy i czytania.

 

Z ciekawostek, udało mi się rozebrać web kamerkę HD, którą miałem w domku i podłączyć do SW150/750. Arcturusa jakoś udało mi się złapać i poguidowałem sobie. Chodziło mi o sprawdzenie zestawu ASCOM-EQMOD-Pilot Synscan-HEQ5. Czy to będzie współgrało ze sobą czy nie.

 

I poszło :banan:

 

PE2.jpg

 

Ale to na razie nie istotne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W tej chwili maks co udaje mi się osiągnąć to 60 sek, w porywach do 90 sek. ...

Domyślam się że te 60...90 sek jest bez guidowania.

Moim zdaniem jesli tylko masz możliwość, to absolutnie zdecydowanie spróbuj opanować guiding. Wtedy zapomnisz o 90sek klatkach!

A zestaw jaki masz nie jest marny. Dodaj guider i będzie robić super fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że te 60...90 sek jest bez guidowania.

 

Tak, bez guidingu.

 

Raz nawet pojechałem 120 sek ale to jakiś wypadek przy pracy i już zaczęło się rozjeżdzać:

 

veil_02.jpg

D700, 4x120 sek, SW150/750, ISO4000

 

To i ja może bez podtekstów napisze. Nie wymęczysz guide z LPI. Szkoda 2 setek.

 

Oka, LPI odpada. Szkoda ;)

 

A co sądzicie o tym wynalazku?

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,17301.0.html

Nie będzie to "przerost formy nad treścią"?

Przy ogniskowej 500mm, którą mam rozdzielczości wyliczone ze wzorku niemal się pokrywają.

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo od razu, zacisnąć pasa i mieć już na przyszłość:

 

ALCCD5

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p994_Autoguider-and-planetary-camera---USB-2-0.html

 

Nie wchodzić w półśrodki i powinno starczyć na parę lat ;)

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przy ogniskowej 500mm, którą mam rozdzielczości wyliczone ze wzorku niemal się pokrywają.

 

I widać że nie odrobiłeś zadania domowego, czyli nie poczytałeś nic o guidingu...

Nie musisz mieć tyle samo sekund katowych na pixel w astrografie i guiderze, bo programy do guidingu potrafią wyliczać przesunięcia z dokładnością 0.5-0.1 pixela.

Tak więc nie musisz się pakować w długie rurki, albo drobne pixele. Ja robie zdjęcia ogniskową 388mm przy pixelu 6.45 a guider ma 200mm ogniskowej i pixel 5.6. Rezultat - tracking na poziomie +/-1 sek kątowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widać że nie odrobiłeś zadania domowego, czyli nie poczytałeś nic o guidingu...

 

To trochę ostry zarzut :szczerbaty: . Poczytałem wiele na ten temat. I wiem, że nie musi być tyle samo sekund kątowych na piksel. Ale też w większości dokumentacji na ten temat (i na forum też to było wspominane) czym te wartości są zbliżone do siebie tym lepiej.

 

W zależności od kursów (...)

 

No właśnie, na spokojnie trzeba będzie sobie obserwować. Pośpiechu nie ma, sprzęt i tak wylądował na regulacji. A może jakaś okazja się przytrafi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne programy do guidingu pracują na poziomie subpikselowym, tak jak Piotrek napisał są w stanie określić położenie gwiazdki z dokładnością kilku dziesiątych piksela, więc nie ma sensu stosować długich ogniskowych do guide ze względu na to, że im ogniskowa guidera dłuższa tym bardziej błędy spowodowane seeingiem będą pokazywać pazury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I stało się, myślałem, myślałem i coś wymyśliłem. Aż mi głowa spuchła :D

 

Zamówiłem w piątek a we wtorek odebrałem przesyłkę z Wielkiej Brytanii z kamerką QHY5v:

 

qhy5v_01.jpg

 

W skrócie dane techniczne QHY5v:

 

  • Sensor: mono Micron 1/3inch MT9V032
  • 12bit companding mode
  • Active pixels: 752*480
  • Pixel Size: 6.0um x 6.0um square
  • Whole Array Shutter(TrueSnap technology)
  • USB2.0 High Speed 24Mpixel/s
  • Up to max 55FPS of downloading
  • Uncompressed Video data
  • Builin in Guide Port Guide port, Optic isolated
  • Progressive Scan
  • Telescope Interface: M42/0.75
  • Filter interface: M28.5/0.5 for 1.25inch Filter
  • Size: 64mm diameter 26.5-32mm length

 

Dlaczego wybrałem QHY5v a nie tradycyjnie już QHY5 (vel Orion StarShooter, MAGZERO MZ-5m, ALCCD5)? Przekonał mnie właściciel sklepu Modern Astronomy, który stwierdził że kamerka ma lepszą czułość, lepszą jakość "obrazka" (niż QHY5) co przekłada się na łatwiejsze znalezienie gwiazdek do guidingu. I w jego przypadku to właśnie QHY5v znacznie lepiej się sprawdziło. Czas pokaże. Inna sprawa, że jednak trochę ciągnie mnie do planet i może kiedyś się skuszę na uchwycenie pięknego Saturna. Zobaczymy.

 

Po zakupie dla testów podpiąłem Heliosa 44-3:

 

qhy5v_02.jpg

 

I czarno-białe zdjęcia robi:

 

qhy5v_04.jpg

 

Ok, jak teraz guidować mój sprzęt? W tym celu wymyśliłem, żeby wykorzystać marny sprzęt jaki posiadam w postaci obiektywu Travenar 500mm f8 (występuję na rynku pod 20 innymi markami jak Walimex, Samyang, itp). Niestety musiałem dokonać małej przeróbki i wstawić do niego redukcję na 1/1.25" aby zamontować QHY5v:

 

HEQ5_test_01.jpg

 

Mała prośba, nie mówcie co jest źle na załączonym obrazku :compress: . Podłączyłem wszystko na szybko, aby sprawdzić czy to wszystko zagra razem póki dziura w chmurach była nad Warszawą. Montaż ustawiłem na Polarną byle jak. Złapałem gwiazdkę do guidingu, dałem 300 sek, i...

 

HEQ5_test_03.jpg

 

:banan:

 

Wyłączyłem program do guidingu i...

 

HEQ5_test_04.jpg

 

Widać, jak fatalnie ustawiony montaż:

 

HEQ5_test_07.jpg

 

No dobra, to co zrobiłem to tylko zabawa, próbka. Największy teraz problem to usztywnić cały zestaw. Już widzę, że będę miał problemy z zamocowaniem obiektywu na SW150/750. Może macie jakieś sprawdzone patenty? Zastanawiam się czy zamiast kombinować od razu kupić jakiś mały refraktor, do którego łatwo zamontuje obejmy. Ze zwykłym obiektywem tak łatwo nie pójdzie. Bo póki tego problemu nie rozwiąże nie ma sensu na poważniejsze testy.

 

Ale taka gwiazdka po 300 sek sprawia dużą radość :D

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kamerka rosso-ferrari normalnie :D Bernard w modernastronomy zna się na tym. Czym guidować to już szerokie pole wyboru - są OAGi zgodne z canonem (Teleskop express, Lacerta), są też mini-refraktorki pod guiding (160 EUR; lunatico.es :D):

EZ60-recto_m.jpg

Można też dać zwykłą małą syntę, ale to zawsze trochę wagi ekstra ;) Niektórzy przerabiają też szukacze.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG na razie odpada z moich rozważań. Dlaczego? Wielce prawdobodobne, że będzie to wymagało wymiany wyciągu. Tak samo jak jakby przydał się korektor komy i... a jeszcze nie wiem czy chcę inwestować w SW150/750 czy odkładać na refraktor APO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po grzyba ci tam APO? :D SkyWatcher ostatnio wypuszcza ulepszone wersje swoich newtonów pod kątem foto (Cryford z mikroruchami, cieńsze pająki, LW bliżej LG) i chyba zanosi się na tak ulepszoną wersję 130 mm newtonika - dodajesz korektor komy (wyciąg pozwala), dodajesz np. OGA i możesz szaleć z Canonem przez niskobudżetowe "APO" :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG na razie odpada z moich rozważań. Dlaczego? Wielce prawdobodobne, że będzie to wymagało wymiany wyciągu. Tak samo jak jakby przydał się korektor komy i... a jeszcze nie wiem czy chcę inwestować w SW150/750 czy odkładać na refraktor APO...
A po grzyba ci tam APO? :D SkyWatcher ostatnio wypuszcza ulepszone wersje swoich newtonów pod kątem foto (Cryford z mikroruchami, cieńsze pająki, LW bliżej LG) i chyba zanosi się na tak ulepszoną wersję 130 mm newtonika - dodajesz korektor komy (wyciąg pozwala), dodajesz np. OGA i możesz szaleć z Canonem przez niskobudżetowe "APO" :]

 

Mpwt, zmontował już to eksperymentalnie jak widać na fotkach. Już wie czym pachnie masowy newtonik zguiderkiem na barana. Nie sądze Riklaunim byś go przekonał do "astrografu SW". Wcale nie o cieńsze pająki i skywatcherowego crayforda tu walka.

 

Mpwt, Tymczasowym guiderem może nie musi być wypasiona optyka. Masz sensowny guidecam więc wychodzę z założenia, że gdzie nie skierujesz już teraz teleskopu, to ona widzi na czasach w okolicach sekund jakąś gwiazdę przez ten obiektyw co już tam siedzi. Jezeli jest jak mówie, nie pakuj się w wynalazki jak ten miniguiderek podlinkowany przez Riklaunima. Tylko sobie krzywde zrobisz tymi śrubkowymi regulacjami. Przerabiałem w praktyce, nie tędy droga moim zdaniem.

 

Jak ma być tanio, nie oag i od biedy sztywno, to pomyśl nad SK705AZ2 (azymutal spokojnie możesz wywalić na śmietnik). Dając dodatkowy dovetail pomiedzy obejmami swojego newtona, a obejmami tego SkyWatcherka po pierwsze troche poprawisz sztywność (nie naprawisz, co najwyżej troche poprawisz) oraz dasz radę czepnąć do niego wszystkie obejmy zarówno guidera jak i newtona bez zbytniego zmniejszania odległości na obejmach newtona. Jednak nie bedzie do konca fajnie. Ten elastic plastic wyciąg w SK705 po pierwsze nie pozwoli ci ustawić na QHY ostrości bez extendera, a po drugie to jest to wyciąg tylko z nazwy, bo na pewno nie z funkcjonalnosci.Poważnie przemyśl czy zamiast extendera do wyciągu nie wywalić go zupełnie i w jego miejsce zamówić odpowiedniej długości reduktor. który na sztywno po wkręceniu kamery da na matrycy konkretny punkt ostrości... no, ale przestaje być tanio, prosto i tymczasowo (o ile w ogóle warto robić taką akcje na SK705)... Droga na skróty, to po ustawieniu ostrości (nie musi być perfekt na guiderze) zablokowanie tego plastikowego wyciągu na głucho i liczenie, że nie ugnie się ani extender, ani on sam bardziej, niż obejmy, dovetaile i sam newton... Heh, no i ze jak juz sie ugnie, to w tym samym czasie i kierunku ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że teraz to czeka Cię walka z ugięciami.

 

Poniżej fragment mojej wymiany listów, pozwole sobie zacytować sam siebie ;-)

"...Wiem że łatwo się mądrzyć, ale czasami jak mi ktoś coś oczywistego powie to nagle mi się sprawa rozjaśnia. Więc podpowiadam Tobie: wyobraź sobie odcinek. Na jednym jego końcu jest matryca guidera, a na drugim matryca kamery focącej. Ten odcinek się majta na luzach i sprężystościach - to jest pewnie źródło Twojego problemu. Trzeba teraz pójść bardzo szczegółowo od matrycy do matrycy przez wszystko po drodze: osadzenie matrycy w kamerze, nosek kamery, mocowanie do wyciągu, wszytkie gwinty i mocowania w wyciągu, tuleja wyciągu, mocowanie wyciągu do tubusa ..... - bardzo uważnie punkt po puncie. Każdy wytropiony luz lub sprężystość zwlaczać.

Drugi krok to redukcja sił które mogą to "majtanie" wymuszać - czyli np. ten kabel od guidera co Ci wskazali na astromaniaku. W sumie to ten punkt dotyczy głównie kabli - trzeba je sprowadzać do osi, nie powinny zwisać z boków.

Mam nadzieję że natchnąłem jakąś myślą..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki!

 

Idę skoczyć do Meliny Liroja i zobaczę czy mogę dokupić obejmę do mojego obiektywu 500mm f8. Jeśli znajdę to spora szansa, że uda mi się go dość sztywno przymocować na dovetailu. Jeśli tak to może nie ma sensu inwestować w SK705AZ2 (niewielki zysk na świetle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpwt

 

Każdy ma swoje zdanie i doświadczenia na temat guidingu. Z mojej strony mogę ci powiedzieć, że:

1. Przy swietle F7 i z tą kamerką powinieneś móc guidować przy czasach ok 3s na gwiazdce około 8-9mag. Sprawdź sobie z tym obiektywem przy F8 na ile ciemną gwiazdke jesteś w stanie znaleźć.

2. Jak już ustalisz jak ciemna gwiazdka jest powiedzmy OK ( ma wyraźny profil ) to narysuj sobie w np TheSky czy jakimś innym CdC pole widzenia takiego zestawu i wyłącz wszystkie gwiazdki ciemniejsze od tej twojej granicznej - zobaczysz w ten sposób jaki jest szansa znalezienia gwiazdki do guidowania przy róznych obiektach ( zwróc uwagę na te będące poza drogą mleczną )

3. Jak już oszacujesz pi razy drzwi czy przy twoim aktualnym FOV da sie sensownie wykadrować obiekt tak by jednoczesnie mieć gwiazdkę do guidowania to będziesz mógł wyciagnać wnioski co do tego jaką ogniskową potrzebujesz do swojego guidera tak by miec odpowiednio duzy FOV z gwiazdką go guidowania w niemal każdym przypadku.

4. Oszacujesz tym samym, czy OA wogole wchodzi w grę - przy OA masz ogniskowaą newtona czyli FOV guidera dość mały - ale za to guider patrzy przez F5 wiec mozesz dodać gdzies tak 1mag do jasnosci gwiazdki do guidowania przy F8 ( pewnie bedzie to cos w okolicach 9-10mag ).

5. Jesli OA nie wchodzi w grę z powodu zbyt małego FOV to juz cos wiesz... wtedy dobierasz odpowiedni refraktor.

 

Ja przez 2 lata guidowałem za pomocą rozklekotanego skyluxa 700mm F10 ( posadzonego na barana na ED80 ) który dawał przecinek zamiast okrągłej gwiazdki do guidowania oraz za pomocą Vesty SC3. Efekty miałem marne więc najpierw wymieniłem Veste na Xpress Lodestara a potem skyluxa na na TS OA. Powiem w skrócie. Z perspektywy tych doświadczeń moge powiedziec, że gwiazdka moze byc przecinkiem i to jeszcze w marnej kamerce... grunt by montaż działał proprawnie ( gładkie PE ) i nie było ugięć miedzy telepem guidera a głównym OTA a z resztą problemów da się guidować z sukcesem. Oczywiscie mam tu na mysli guiding do kamery głównej DSLR ( DSLR ładnie ukrywa słabe prowadzenie ) i przy załozeniu ze nie chcesz uzyskać jakiś mega efektów ( FWHM na pozimie 1 px raczej odpada przy takim guiderze ).

 

Jeszcze raz w skrócie - obczaj jak sprawdza sie ta kamera pod wzgledem czułości ( np z Orion Starshootem miałem mizerne wyniki pod tym wzgledem, wiec uczulam ) i jeśli to mozliwe to pójdź w OA bo masz załatwioną sprawę ugieć juz na wstępie ( ten OA od TS ma 9mm grubosci wiec chyba w kazdy wyciag da sie to wsadzic ) a jeśli refraktor to tak jak pisał Hans usztywnij go na wszystkie możliwe znane ci sposoby, o kształt i jakość gwiazdki tymczasowo się nie martw ( choc to oczywiscie tez wazna sprawa ) bo program i tak dość poprawnie wyliczy sobie centroid takiej rozjechanej i nie ostrej gwiazdki.

 

Edit: Co do światła teleskopu do guidowania... nie zapedzaj sie za bardzo w jasny teleskop do guidowania... zysk ilości gwiazdek do guidowania będzie.... ale nie będzie powalający np pomiędzy F6 a F9 ... niby te 1mag to duzo, ale bez przesady. Ja przy moim miejskim niebie przy ogniskowej 450mm i F5.6 i Lodestarem ( który jest bardzo czuły ) też czasem musze troche poszukać gwiazdki ( zwykle gdzies obok jakaś jest, moją granicą jest ok 11,0 mag, ma tu zanczenie tez to, ze TS OA bardzo winietuje ). Z Vesta SC3 na F10 (!!!) miałem około 9,5 mag.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.