Skocz do zawartości

APO czy jest warte ceny?


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Domek, nie kupuj tego FCT200 w Binoculars.com :) Zdzieraja az milo :)

Bierz w http://www.buytelescopes.com - o polowe taniej.  

Bo jak tu odniesc sie do ceny:

$167,450.00 <-> $390,000.00  za identyczny produkt? A koszt prod. pewnie nie przekracza 20 tys ;)

 

Adamie, Adamie ... ci sprzedawcy z buytelescops.com nie dostarczają do Polski :wink: A Ci z binoculars.com dostarczają do Polski i jeszcze montują na miejscu (co jest wliczone w cenę) :lol: Chyba warto dopłacić te kilka dolców za ekstra obsługę co ? Chyba nie sądzisz, że jakiś milioner będzie sobie sam taki teleskop montował i uruchamiał :lol::lol::lol: Podstawa to zadowolenie klienta. Jak to kiedyś ktoś napisał nie zawsze taniej znaczy lepiej :D:lol: :shock:

 

I to by chyba było podsumowanie wątku - "APO czy jest warte ceny" z mojej strony 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No więc warto czy nie warto. Do wizuala może i nie ale trzebaby zobaczyć na przkład Saturna, Jowisza x200 lub jakies DS z powiększeniem x 10-15 aby ocenić czy warto. Do fotek absolutnie nie ma alternatywy. Ponizej 3 fotki, które dostałem od znajomego z US. FSQ106 jako ojciec, SBIG 1000XM jako matka :shock: :lol: :

 

m46-hr-r1200g600b660-25.jpg

 

m81-hr-L5x600r2x600g600b660-25-ddp-2.jpg

 

m42-hr-lL4x3003x600r2x300g300b360-25-ddp-good%20copy.jpg

 

I to by było na tyle :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Właśnie po raz pierwszy miałem okazje spojrzeć przez taka fs-102.

Seeing taki raczej kupiasty - obiekt Jowisz.

Obserwowaliśmy z Oskarem okularami Antares orto 6 i 7 mm oraz Vixen LVW- 5 i 8 mm

Kiedyś miałem jeszcze taka nadzieje że może moja 150achro aperturowo pokaże klasę i ilość szczegółów będzie podobna a przynajmniej zbliżona do apo 102. Nic bardziej błędnego , APO JEST WARTE SWOJEJ CENY .

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dae, więcej wiary w siebie, zaopatrz swoje achro w apokorektor a Oskar bedzie chodził do Ciebie z szukaczem 100 mm APO pod pachą na obserwacje :lol:  :lol:  :lol:

 

:lol:

 

Myślę, że APO dorównuje C 150 achro. A żeby dokładnie się wypowiedzieć, konieczne jest postawienie obydwu teleskopów pod ciemnym niebem i porównanie obrazów. Co do apokorektora się nie wypowiadam - ja nie chciałem takiego zestawu (achro+korektor) i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apo 102 na pewno pokaże więcej szczegółów planetanych niż 150mm refraktor. Napatrzyłem się przez vixena 100mm (jakość optyczna identyczna z takah.) i przez 150 celestrona. Nie ma o czym mówić. Jednak na DS i obiketach rozciągłych apo poległo przy 15cm obiektywie od razu. No ale przecież Oskar jak sądzę inwestował z myślą o planetach i rozdzielaniu punktowym gwiazdek w gromadach głównie otwartych.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze Andrzej Łysy. Z uwagi naloklaizację (centrum Wrocławia) i nikłe możliwości wyjazdowe (praca, rodzina) siłą rzeczy w kręgu zainteresowań pozostają planety. I faktycznie takahashi 102mm dobrze się na tym polu spisuje. Nie żałuję wydatku jaki poczyniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar na testy porównawcze to miałem ochotę zanim pierwszy raz zajrzałem w Twój okular . Prawda jest taka ze Andrzej ma 100% racji.

Co do apokorektora to rozumiem znaczenie tego urządzenia w moim sprzęcie ale zdecydowanie wolałbym już w ramach tradycji sprowadzić jakieś mniejsze prawdziwe apo z USA (mimo ze jego cena będzie dalej 2,5x wyższa niż zestaw 150+apokorektor)

Widoki są po prostu szokujące w apochromatach i dlatego to jest mój kolejny typ na wymarzony sprzęt.

A jak będę chciał DSy to sobie kupie cos like Synta

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dalej błędnie rozumujesz Dave, apokorektor da ci wypas na planetach jak apo i nawt lepszy a średnica 150mm przy sprawności refraktora z MC daje kopa jak w Lustrzanej Syncie kalsy 200 mm do mgławic :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może sie myle ale wydaje mi sie że przewaga apo nad achro przebiega dwutorowo - poza tym że w przypadku apo aberacja chromatyczna jest w większym stopniu redukowana co skutkuje mniejszą ilością "false colors" i lepszą ostrością jest jeszcze inny rodzaj przewagi apo o którym chyba troche rzadziej sie pamięta a który sprowadza sie do tego że zazwyczaj apochromaty wykonywane są przez firmy znacznie wyższej klasy (tak, vixen, ap) których optyka wykonywana jest na znacznie wyższym poziomie niz w przypadku achromatów (których producentami są np. meade, celestron, sky watcher).

Na ten drugi rodzaj przewagi apochromatu, apokorektor raczej nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy wykonane przez zwyklych ludzi wskazuja na sprawnosc zestawu Achro+APOkorektor na poziomie bliskim fluorytom 150 Takahashi (wersja II). Na pewno wyzsza jest od teleskopow ED. To samo potwierdzaja badania "laboratoryjne".

 

W klasie 4" refraktorow, sprzed z apokorektorem to podobno najlepiej skorygowany APO na swiecie i porowuja go wlasnie tylko z top fluorytami (tak, vixen, ap)!

 

Ale jak widac taki APOkorektor nie cieszy sie duzym braniem (cena). Kazdy woli jednka kupic fluoryt APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wiesz doskonale że Apo korektor trzeba dopasować indywidualnie do posiadanego achromatu i jego aberracji aby działał z nim perfekcyjnie i tu leży głównie problem dla przeciętnego Kowalskiego, znasz to chyba nawet z autopsji :salu:

Mam obecnie gotowe testy Ronchiego i teraz nie było by z tym żadnego problemu jak rok temu kiedy Niemcy nie chcieli ich nam sprzedawać z jakichś tam sobie tylko znanych powodów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Właśnie dlatego apokorektor dobiera się indywidualnie do szczątkowej aberracji chromatycznej i sferycznej zastanej w danej sztuce seryjnego achromatu :salu:

Gdyby nie te rozrzuty w seryjnej, taniej produkcji to byłby jeden do danego typu obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z tego co pamietam to jest z 20 podtypów i rodzajów robionych seryjnie i trzba wybrać właśnie ten najwłaściwszy do posiadanego refraktora najlepiej korygujący jego indywidualne wady :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.