Jump to content
Sign in to follow this  
mpp

NGC4618

Recommended Posts

Dlaczego warto celować swój sprzęt w okolice zenitu? Bo tam zawsze są lepsze warunki niż bliżej horyzontu.

Szkic dedykuję wszystkim stękającym na LP. Dodam, że powstał 50m od dwóch sodówek. Fakt, że okolica podmiejska, ale jednak.

NGC4618BW600x600.jpg

Szczęścia w obserwacjach.

PS. W czasie końcowej analizy rysunku, odkryłem jeszcze jeden NGC. Nie jest opisany, bo nadal mam wątpliwości i nie mam głowy do ponownej edycji załącznika. Jeśli jest to rzeczywiście kolejny NGC, to niech to będzie zachęta do szkicowania dla innych. Zawsze może się okazać, że coś co jest gwiazdką jest galaktyką. A jeśli nie, to tym bardziej warto weryfikować sam siebie.

• Like 1

Guest robson

Widzę, że wykorzystujesz na max dobrą pogodę, wyłapując przy okazji kolejne NGC. Gratulki, bo przy sodówkach, w terenie podmiejskim, to jest na pewno bardzo trudne.

Robson

Sam jestem zdziwiony ile można zobaczyć, gdy jest naprawdę przejrzyste powietrze! Po raz kolejny przekonuję się, że warunki atmosferyczne mają decydujące znaczenie dla obserwacji.

Nie należy zniechęcać się pobliskimi lampami, oby nam tylko w oczy i tubus nie świeciły, i próbować. Można!

Guest polaris

PS. W czasie końcowej analizy rysunku, odkryłem jeszcze jeden NGC.

Jeśli chodzi Ci o 4625 12,5mag to jeśli miałeś ciemne niebo poza miastem to mogłeś ją widzieć. Ale na granicy zasięgu.

Polaris,

Mi też tak wychodzi po nałożeniu szkicu na mapę. Nad bywa mi jeden punkcik. W tym miejscu jest NGC 4625. Może więc udało się?

Edited by mpp

Guest polaris

Ona ma rozmiar 2,2'x1,9'. Widziałbyś ją raczej jako mgiełkę, a nie punkcik.

n4625bash.jpg

Koniec dowodu. Mgiełki tam nie widziałem.

Musiała to któraś ze słabszych gwiazd. Na moich mapach jej nie ma.

Dziękuję za fotkę. :Salut:

Gratuluję wyłapania i uwiecznienia kolejnej mgiełki! :)

Ze strony technicznej - troszkę przeszkadzają mi plackowate gwiazdki. Może warto zastanowić się nad nieco większym formatem szkiców? (o ile dobrze pamiętam z Jodłowa, pracujesz w bardzo małym obszarze roboczym)

A swoją drogą - podzieliłbyś się dobra pogodą ;)

Muszę to przemyśleć. Wolę, jednak robić szkic na małej powierzchni. Łatwiej mi oddać proporcję. Tak na prawdę, to dopiero na fotkach widać, że to plamka a nie kropka. Ja bym mógł czarować w obróbce, ale jestem podobnie jak Wy przeciwnikiem takich sztuczek.

Spróbuję na większym polu, jak tylko pogoda się pozwoli.

Fajna, nietypowa galaktyka. Obiekt nocy; niebo dziś dalekie od rewelacji, a widziałem zarys jej ramion. Faktycznie, co zenit, to zenit.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Montaż "Wirus 2020"
      A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
      • 52 replies
    • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
      Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
        • Like
      • 17 replies
    • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
      Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
        • Thanks
      • 11 replies
    • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
      @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
      • 117 replies
    • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
      Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
      • 49 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.