Skocz do zawartości

napęd eq3-2 do eq5


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca załapałem w którą stronę chcesz to dopasowywać :), ale ostatnio przerobiłem sobie napęd z EQ5 do Soligora EQ3 i jest to banalne. Opisałem całą akcję w wątku na forum zbyszka tutaj. Przełożenie osi RA obu tych montaży są takie same, ale nie jestem pewien czy ten EQ3-2 o którym piszesz to ten Soligor, bo w różnych miejscach stosowane są te dwa oznaczenia naprzemiennie :g:

Ale też traktuję ten mont jako tymczasowy i po przeprowadzce poza miasto będę właśnie polował na CG5GT :banan:

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Takie montaże jak cg5gt czy też lxd75 kosztują około 2400zł.

Mnie niestac na taki wydatek. Dlatego pomyślałem o kupnie montażu eq5. W tej chwili posiadam eq3-2 z napędami w 2 osiach.

Po zakupie chciałbym wykorzystac moje napędy eq3-2 do tego nowego eq5 (z drobnymi przeróbkami na zamocowanie silniczków).

 

Tylko czy aby na pewno to wyjdzie mi na dobre?

 

Nie chciałbym wtopic kasy w nowy montaż eq5 do którego nie będą ni pasowac te silniczki a chcę trochę pofocic tego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj używek - znacznie tańsze (np. tutaj). Tym bardziej jak chcesz używać montaż do fotografii to napęd musi być poprawnie zgrany z montażem (a tak dokładna przeróbka mogła nie być by łatwa). Do tego CG5GT ma możliwość guidingu (choć zestaw do tego też swoje kosztuje, Można także dorabiać guiding do napędu w dwóch osiach dla EQ3-2). Przejście z samego EQ3-2 na EQ5 znacząco możliwości focenia nie poprawi bo to podobne konstrukcje.

 

Podchodząc do problemu od drugiej strony - co chcesz robić, na co EQ3-2 ci nie pozwala? Co chcesz focić, czym i jak długimi ekspozycjami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mi wystarcza moje eq3-2 z napędami, choć chciałbym więcej. Zestaw mam bez lunetki biegunowej, a montaz ustawiam na "Bolka OkO".

Zdjęcia chciałbym robić takie jakie można zobaczyć tu na forum, ale aż za dużo od siebie wymagam.

Dla przykładu mam takie fotki:

M51- 27x30sek 1600iso

M3- 17x25sek + 10x15sek1600iso

 

Jak zrobiłem M51, i mi się spodobało, to chciałbym więcej z czasów pociągnąć.

Pozostaje mi zbierać kasę.

M51.jpg

M3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki tutaj zazwyczaj pokazywane robione są ze znacznie lepszych zestawów, więc ciężko bez wydawania się zbliżyć. Mając webcam lub kamerkę planetarną i laptop można prostym softwem wykonać ustawienie montażu metodą dryfową - to pozwoli ci uzyskiwać nieco dłuższe ekspozycje. Dalszy etap to guiding itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.