Skocz do zawartości

Do czego to może służyć


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

I Ty to w ogóle porównujesz z lornetką?? Troszkę może wyolbrzymiam sprawę ale chodzi generalnie o zastosowanie obserwacyjne - Lornetka ma większe pole widzenia, łatwiej jest się orientować itp. Oczywiście porządną lorntką bo wolę to niż jakieś 12x25 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to to wygląda na chiński stolec i według mnie może służyć do zbierania kurzu, jako otwieracz do piwa (sprawdzone- owiera się końcem tybusa) lub jako eksponat na wystawie o chińskiej myśli technicznej. Mi to przypomina "teleskop Firmy Jason sprzed 18 lat! nic się nie zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie do końca macie racje.

Lornetka to jest lornetka, ma pole i my o tym wiemy :wink: ma swoje zastosowanie i bez niej ani rusz!

Ale taki teleskop 50mm też ma swoje zastosowanie w obserwacjach Łysego i planet. Zakładając że taki refraktor ma ogniskową około 700mm to da nam powiększenie rozdzielcze jakieś 100x no, może 120x z dobrym okularem.

To co zobaczę przy pow 100x na Księżycu napewno nie zobaczę tego lornetką.

to tyle.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo, jeszcze pozostała jakość wykonania, a ona jest jak to określili Wychowani Na Błędach (skład hiphopowy) od(pierdzielanie :wink: ) lipy. Wg mnie możliwości tego telepa kończą się na moonie, no chyba że będziesz się zachwycać płaskimi tarczami planet bez niczego. Bynajmniej tak było jak próbowałem rozruszać telepa kolegi (a tam było 70mm na chyba 600 albo 500). Nie mówiąc już o tragicznej aberracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten teleskopik firmy jason o którym pisałem mam- stoi w rogu i się kurzy. Wolę patrzeć nawet na księżyc czy na saturna przez jedną z moich lunet-20X50 lub ZT8-24X40 niż przez tą zabawkę. Zeczywiście jest to w dużej mierze wina beznadziejnych okularków bo wszystko widać jak przez mgłę. Wiele do życzenia pozostawia wyczernienie którego jako takiego nie zaobserwowałem. Ten teleskopik to: f=625mm, D=50mm. Zauważyłem jednak, że dobrego efektu nie daje nawet złożenie głównej soczewki od tegoż teleskopiku z okularem od lunetki. Soczewka ta złożona z dwoch "szkiełek" z przestrzenią powietrzną charakteryzuje się okrutną aberracją chromatyczną. Wniosek: system jest do bani. Nie mówię, że telepik o którym pisze P@weł to to samo! jeśli jednak tak jest tudzież oba teleskopiki są choć podobnej klasy to należałoby wymienić wszystko łącznie z montarzem i wyciągiem posiadającym ogromne luzy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.