Skocz do zawartości

Obserwacje samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj był straszny ruch w powietrzu. Samoloty latały jedne za drugim, szczególnie Emirates, które latały dzisiaj tabunami. Przeleciały w ciągu godziny 2 a-380 i około 10 B-777. Oczywiście te a380 musiałem przegapić...

 

Airbus A-320-232 Turkish Airlines

A320-232,-TC-JPS---Turkish-Airlines_filtered.jpg

Airbus a340-313X - Air China

Airbus-A340-313X,-B-2390---Air-China_filtered.jpg

Boeing-747-4EVRF - Jade Cargo

Boeing-747-4EVRF,-B-2421---Jade-Cargo_filtered.jpg

Boeing-747-446F - Asiana

Boeing-747-446F,-HL7616---Asiana_filtered.jpg

Boeing-777-2B5ER - Korean Air

Boeing-777-2B5ER,-HL7743---Korean-Air_filtered.jpg

Boeing-777-2Z9ER - Austrian Airlines

Boeing-777-2Z9ER,-OE-LPB---Austrian-Airlines_filtered.jpg

Boeing-777-3DZER - Qatar

Boeing-777-3DZER,-A7-BAO---Qatar_filtered.jpg

Boeing-777-31H - Emirates

Boeing-777-31H---A6-EMQ-Emirates_filtered.jpg

 

No i na koniec zdjęcie, które mi się najbardziej podoba:

Boeing-757-256,-YL-BDB---Air-Baltic_filtered.jpg

Boeing-757-256 - Air Baltic.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zapowiadała się rewelacyjna widocznośc na samoloty, ale cirrusy mocno ją ograniczyły. Mam za to z piątku mijankę samolotu PL LOT (nie wyświetlał się na F.R 24) z maszyną LUFTHANSY - LH8511, Z GODZINY 10:18:32 UT. W tym dniu żaden samolot nie wytwarzał smugi kondensacyjnej. Fotka mi się zruszyła z pośpiechu. (ob. Rubinar 500/5,6.)

IMG_2322b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec zdjęcie, które mi się najbardziej podoba:

Boeing-757-256,-YL-BDB---Air-Baltic_filtered.jpg

Boeing-757-256 - Air Baltic.

 

To zdjęcie jest bardzo fajne - gratulacje!

 

Do podjęcia tematyki zdjęć samolotów (w tym również typu DO) zniechęcają mnie skutecznie prace niejakiego Baileya z grupy Air Team, dostępne na jednym z komercyjnych portali. Nie podaję linka aby mnie nie zbanowali. Kto chce to łatwo je znajdzie. Swego czasu miałem jedno z tych zdjęć na pulpicie - robiło wrażenie nawet na totalnych lamerach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w Rybniku, to jest jakiś raj dla spotersów ;) Te samoloty których smugi i to rzadko jestem w stanie dostrzec na południu województwa tam są właśnie doskonale widoczne. A w tym korytarz wschód-zachód ruch jest ogromny i latają tam ciągle jakieś kolosy typu 747 i A380. Nie miałem zbytnio czasu na obserwację nieba, ale w ciągu zaledwie 3 minut dostrzegłem jednego A380, dwa 747 i A340 i dwa goniące się B777. Ruch jak na Mikołowskiej w Katowicach :szczerbaty:

 

Takie jedno małe cuś ;)

DSCF0780 Singapore Airlines Cargo 747-412F (SCD) B744 10363m.jpg

 

747-412 (SCD) linii Singapore Airlines Cargo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie jest bardzo fajne - gratulacje!

 

Do podjęcia tematyki zdjęć samolotów (w tym również typu DO) zniechęcają mnie skutecznie prace niejakiego Baileya z grupy Air Team, dostępne na jednym z komercyjnych portali. Nie podaję linka aby mnie nie zbanowali. Kto chce to łatwo je znajdzie. Swego czasu miałem jedno z tych zdjęć na pulpicie - robiło wrażenie nawet na totalnych lamerach!

 

Większość tych zdjęć samolotów na przelotówkach jest robiona z innego samolotu tzw air2air.

 

Byłem wczoraj w Rybniku, to jest jakiś raj dla spotersów ;) Te samoloty których smugi i to rzadko jestem w stanie dostrzec na południu województwa tam są właśnie doskonale widoczne. A w tym korytarz wschód-zachód ruch jest ogromny i latają tam ciągle jakieś kolosy typu 747 i A380. Nie miałem zbytnio czasu na obserwację nieba, ale w ciągu zaledwie 3 minut dostrzegłem jednego A380, dwa 747 i A340 i dwa goniące się B777. Ruch jak na Mikołowskiej w Katowicach :szczerbaty:

 

Takie jedno małe cuś ;)

DSCF0780 Singapore Airlines Cargo 747-412F (SCD) B744 10363m.jpg

 

747-412 (SCD) linii Singapore Airlines Cargo.

 

Nad Rybnikiem przebiegają korytarze UL984 W-E i UM984 i UL744 NE - SW. Na tym pierwszym odbywa się cały ruch z Azji południowej do Niemiec, Francji i częściowo Londynu, Amsterdamu, Brukseli itp. Można tam spotkać A380 Singapore Airlines, Qantas, B747 Lufthansy Malasia, Air India, British Airways, B777 Emirates, Singapore, British Airways, Vietnam Airlines itp. (najlepiej oglądać je rano koło 5 jak lecą do Europy bo jak wracają popołudniu to słońce mocno utrudnia obserwację. Korytarze UM984 i UL744 to trasy z Japoni, Korei i Chin do Włoch i Austrii oraz Główna trasa dla Aeroflotu i innych rosyjskich linii z Moskwy na południe Europy. Największe samoloty latają popołudniu ok 15:30-18:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tych zdjęć samolotów na przelotówkach jest robiona z innego samolotu tzw air2air.

 

Tak, ale i tak mnie dołują te jego zdjęcia...

 

Aby jednak nie popaść w depresję próbuję innych ujęć :) Kiedyś udało mi się uchwycić zjawisko "widma brockenu" albo jak kto woli "glorii" i cienia samolotu na stratocumulusie kilka tysięcy metrów niżej:

 

080208_gloria.jpg

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zacząłem, to wrzucę swoje "air2air" wykonane małpką Canon A530E:

 

EMB170toWizz.jpg

A320 WizzAir z EMB170 LOT gdzieś nad Niemcami

 

B777toHawaii.jpg

B767(chyba) z B777 AA podczas wyprzedzania :)

 

No i "balkon2air" ;):

 

balkon2air.jpg

B737 Ryanair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo na niego polowałem, aż do dzisiaj, kiedy to przeleciał nad samą głową. Mowa o tym kolosie A380, pierwszy raz grubasa zobaczyłem. Wysokość przelotowa, ale rozmiarami przypominał mi A320 Wizzair'a podchodzącego do lądowania w Pyrzowicach. W dodatku był na kolizyjnym z Księżycem. A cały ranek jakiś "szaleniec" latał w kółko nad okolicą na takim wynalazku (3).

arbuz.JPG

arbuzmoon.JPG

kukuryznik.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zdjęcia z dzisiejszego poranka. Zwróćcie uwagę na na cień jaki rzuca smuga kondensacyjna nadlatującego samolotu na tych delikatnych chmurach. Zdjęcie z telefonu więc nie najlepsze, na żywo efekt lepiej widoczny i dość ciekawy.

20110514.jpg

20110514(005).jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zdjęcia z dzisiejszego poranka. Zwróćcie uwagę na na cień jaki rzuca smuga kondensacyjna nadlatującego samolotu na tych delikatnych chmurach. Zdjęcie z telefonu więc nie najlepsze, na żywo efekt lepiej widoczny i dość ciekawy.

 

Bardzo fajne fotki, mam również kilka zdjęć tego typu zjawisk. Cienie smug kondensacyjnych (chmura tractus) na cirrosstratusach:

 

61026_cien_tractusa.jpg

61031_cien_tractusa.jpg

 

I cień tractusa na altocumulusie:

 

60824_tractusshadow.jpg

 

Oraz taka ciekawostka, jak omijanie potężnej komórki burzowej przez samolot znajdujący się na wysokości przelotowej (okolice Kolbuszowej):

 

60617_cumulonimbus_omijanie.jpg

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym omijaniem bardzo ciekawe. Swoją drogą zastanawiam się jak by wyglądało takie omijanie gdyby akurat w tym miejscu był tłok w korytarzu?

Nie dostałby na to zgody po prostu.

Odpowie ktoś na moje pytanie z poprzedniej strony ? Będzie to Tupolew czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi się wydaje, albo pod tym tu-154 widzę polską szachownicę. Nic nie wiadomo, czy w tamtym dniu odbywały się jakieś loty testowe?

 

Tu-154 to właściwie kopia Boeinga 727.

 

Inne przykłady trójsilnikowych odrzutowców tutaj

 

A to co za dziwoląg? Było to dosyć głośne, jak na taką odległość, a warkot silnika bardziej przypominał motolotnię.

samolocik.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi się wydaje, albo pod tym tu-154 widzę polską szachownicę. Nic nie wiadomo, czy w tamtym dniu odbywały się jakieś loty testowe?

Też mi się tak wydaje, ale nie chciałem siać paniki ;) A o lotach testowych w tym dniu akurat nie słyszałem a nawet jeśli to nie wspominali nic o lotnisku Katowice-Pyrzowice. Ewidentnie podchodził ścieżką do lądowania.

Oczywiście nie było go na radarze ale to przy EPKT jakiś niestety standard że samolotów nie widać.

 

Swoją drogą nie wiecie dlaczego tak jest, że na większości nawet naszych polskich lotnisk samoloty widać do samego lądowania (właściwie: do samego zetknięcia z krzyżykiem oznaczającym lotnisko na mapie) a samoloty lądujące lub startujące odpowiednio znikają lub pojawiają się na radarze w odległości ok 30-40 km od lotniska ?

 

Tą samą ścieżką co Tu154 podążał kilka dni temu jak mniemam CRJ 700 Lufthansy (też go nie było na radarze):

Lufthansa.jpg

 

Tu 154 jak najbardziej. Tu 134 ma dwa silniki, a ze znanych mi trzysilnikowców to istnieje jeszcze DC 10, ale to już inny kaliber...

Z tymi samolotami wciąż mam najwięcej problemów właśnie, Fokkery, Bombardiery, Embraery i jeszcze Tupolewy. O McDonnelu nie wspomnę bo już mi się wszystko miesza, a właśnie taki chyba przeleciał tego samego dnia co powyższy CRJ700. Oczywiście radar milczał na jego temat...

 

McDonnell Douglas MD87.jpg

Czy może to być MD87 ? Embraerom i Bombardierom widać podwozie, a Fokker ma inne skrzydła.

 

Ten też chyba Tupolew.

Moja ściąga mówi że Tupolew chyba nie. Może właśnie MD. Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.