Skocz do zawartości

Obserwacje samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

Często. To najbardziej ruchliwy korytarz nad Polską, samoloty latają tam w obie strony.

 

Nie tak jak u mnie, gdzie duże maszyny lecą z Azji do Europy lub Stanów, a wracają gdzieś na pd. Czechami i dalej nad Węgrami. Rzadko zdarza się, taka sytuacja jak w postaci tego 747 z KLM. KLM lata też tą trasą gdzieś ok.22, trzy samoloty po sobie lecą tamtędy do SE Azji, a powroty są gdzieś koło 3-4rano. Również czasem się zdarza, że samoloty lecą inną trasą - jakieś 200km na południe, albo 100km na północ od tego korytarza.

 

Nade mną jest też ruchliwy korytarz UP139 ale większość maszyn która tamtędy lata to małe samoloty, większe latają tylko do Korei, Japonii i Chin. Ale często latają tam prywatne samoloty rosyjskich bogaczy - Cessny, Gulfstreamy, Canadairy. Kiedyś było sporo Tu-154, teraz latają tylko TU-204 i 214. Może niedługo pojawi się też Suchoj Superjet.

Czasami latają też transportowce - Ił-76 i Ił-96, raz był nawet ił-62. Bardzo żałuję, że nie udało mi się go sfotografować.

 

 

 

 

Większość z tych ,które ja dostrzegam lecą z Frankfurtu,Paryża,Londynu,Singapuru,Dubaju i z powrotem(chociaż te te powrotne do Londynu to wracają już chyba bardziej na północ ode mnie,jeśli się nie mylę to UL 981).Niedawno podczas pełni miałem okazję zobaczyć A380 lecącego na wschód na tle Księżyca.Widok niesamowity.

Edytowane przez grzep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz ustrzeliłem samolot na tle Księżyca, ale to tylko 757

Boeing-757-256,-YL-BDB---Air-Baltic.jpg

 

O której to było godzinie??? Wydaje się jakby z 30 minut po zachodzie Słońca.

Ja A380 obserwowałem ok. 2.00 w nocy,czekałem na niego specjalnie bo zauważyłem go trochę wcześniej nad Czechami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że ostatnio zrobił się bardzo duży ruch na korytarzach UT709 i UL981

 

Często. To najbardziej ruchliwy korytarz nad Polską, samoloty latają tam w obie strony.

 

Nie tak jak u mnie, gdzie duże maszyny lecą z Azji do Europy lub Stanów, a wracają gdzieś na pd. Czechami i dalej nad Węgrami. Rzadko zdarza się, taka sytuacja jak w postaci tego 747 z KLM. KLM lata też tą trasą gdzieś ok.22, trzy samoloty po sobie lecą tamtędy do SE Azji, a powroty są gdzieś koło 3-4rano. Również czasem się zdarza, że samoloty lecą inną trasą - jakieś 200km na południe, albo 100km na północ od tego korytarza.

 

Nade mną jest też ruchliwy korytarz UP139 ale większość maszyn która tamtędy lata to małe samoloty, większe latają tylko do Korei, Japonii i Chin. Ale często latają tam prywatne samoloty rosyjskich bogaczy - Cessny, Gulfstreamy, Canadairy. Kiedyś było sporo Tu-154, teraz latają tylko TU-204 i 214. Może niedługo pojawi się też Suchoj Superjet.

Czasami latają też transportowce - Ił-76 i Ił-96, raz był nawet ił-62. Bardzo żałuję, że nie udało mi się go sfotografować.

Duży ruch stale również na głównym południowym korytarzu u nad czyli UL984. Dużo tam A380, widzę je spokojnie ale niestety to zbyt daleko aby coś ładnie sfotografować oprócz "białej kreski" ;)

Co do dużego ruchu to również stale obserwowany przeze mnie UL986 i tu również cała masa lotów z Europy Zachodniej do Dubaju, Indii, Singapuru itp.

 

Ostatnio jednak zauważyłem dość ciekawą zmianę. A380 zwykle w dzień na wschód latają albo południowym UL984 albo północnym UL981, rzadziej "moim" 986. Natomiast w środku nocy latają na tych samych trasach zupełnie poza tymi korytarzami niemal równoleżnikowo nad centrum GOPu . Szkoda że w nocy a nie w dzień bo fota byłaby mega ;)

 

a380 nad Czeladzią nocą ze środy na czwartek #1.JPG

 

Ktoś wie dlaczego tak się dzieje ? Jest tu jakiś korytarz o którym nie wiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może są to jakieś skróty obierane przez pilotów. Ponieważ nad sobą mam podobną sytuację z samolotami lecącymi głównie z Kijowa. Duża część samolotów dopiero gdzieś w okolicach Krakowa wchodzi na UL984. Wcześniej lecą znacznie na północ a raczej inna ścieżka tędy nie przebiega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne zachowanie prywatnego lotu. Ktoś może wie o co tu chodzi?? boink.gif

 

To może być jakiś błąd radaru bo też obserwowałem go przez jakiś czas i to nie tylko dziś. Jest to raczej błąd odczytu bo to wydaje się być nie realne by samolot wzniósł się z 500m na 13000m w kilkanaście sekund prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsza sobota upłynęła pod znakiem dobrej pogody. Jednak na UL981 ruch praktycznie zerowy .. dopiero koło 16 pokazał się katarczyk - Airbus A320 z Berlina oraz później 777 z Emirates :

 

post-21236-0-19878700-1332003648_thumb.jpg

 

Jednak wcześniej, coś po poludniu udało mi się złapać EuroLotka schodzącego do Rzeszowa z Warszawy :

 

post-21236-0-39180400-1332003974_thumb.jpg

 

oraz Lufthansę z Kijowa i Turkisha z Kopenhagi (ten już na UL983)

 

post-21236-0-15324000-1332004052_thumb.jpg

 

post-21236-0-03717800-1332004075_thumb.jpg

 

i na dobranoc - trochę nie wyraźny wieczorny ATR do Rzeszowa z Warszawy

 

post-21236-0-54092200-1332004144_thumb.jpg

 

PS. Przepraszam, że post pod postem. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakupiłem wersję Pro Flightradar24 na Androida. Koszt niewielki - tylko 6zł.

Aplikacja korzysta z modułu GPS a także dostęp do kamery telefonu. Dzięki temu, można przejść w specjalny tryb dzięki któremu będzie wiadomo jaki samolot widać aktualnie na niebie!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja w wersji pro wygląda tak: http://www.flightradar24.com/flightradar24_apps.php

 

Zrzuty są albo z wersji na iPhone albo z jakieś starszej, bo w "trybie kamery" opisy są jedynie na zwykłych czarnych kwadratach. Nie pokazują się też wszystkie loga liniii lotniczych. Nie ma też ikonki kompasu - azymut, w którym aktualnie patrzy telefon jest wyrażony liczbowo

Aplikacja "widzi" też samoloty, których nie widać gołym okiem - są po prostu za daleko.

A co ważne, pokazuje też odległość do danego samolotu. Oprócz GPSu do określania pozycji może być też używana sieć komórkowa lub wi-fi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja w wersji pro wygląda tak: http://www.flightradar24.com/flightradar24_apps.php

 

Zrzuty są albo z wersji na iPhone albo z jakieś starszej, bo w "trybie kamery" opisy są jedynie na zwykłych czarnych kwadratach. Nie pokazują się też wszystkie loga liniii lotniczych. Nie ma też ikonki kompasu - azymut, w którym aktualnie patrzy telefon jest wyrażony liczbowo

Aplikacja "widzi" też samoloty, których nie widać gołym okiem - są po prostu za daleko.

A co ważne, pokazuje też odległość do danego samolotu. Oprócz GPSu do określania pozycji może być też używana sieć komórkowa lub wi-fi.

 

Na jakim telefonie używasz tej aplikacji? Kończy mi się za kilka dni umowa i będę zmieniał telefon i zastanawiam się jaki wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.