Skocz do zawartości

Obserwacje samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za pochwały. Ten sposób fotografowania nazywa się nomen omen panoramowaniem. Z panoramami jakie robimy ma jednak niewiele wspólnego. Polega na podążaniu obiektywem za fotografowanym ruchomym obiektem.

Tak myślałem ;) Przy takim czasie naświetlania nie byłoby inaczej szans na takie rozmycie tła. Bardzo fajnie wyszły te fotki na tle pomarańczowego nieba no i w ogóle ciekawa rzecz takie pokazy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piękny ten samolot. Nie wiem co robił nad Polską, ale może przyleciał na otwarcie nowego gmachu Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Zorganizowano pokazy z tej okazji.

Z kolei u mnie (Busko-Zdrój) mniej więcej o 20tej prawie codziennie (więc to pewnie samolot rejsowy) przelatuje bardzo nisko jakiś samolot śmigłowy, dosyć głośny. Niestety o tej porze jest już ciemno więc nie mam jak zdjęć zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Sezon 2010/2011 na SAMOLOTY NAD KRAKOWEM WIDZIANE Z LUBLINA uważam, jeśli chodzi o mnie, za rozpoczęty :)

Oto zdjęcie smugi samolotu(Jumbo Jet, jeśli dobrze pamiętam) znajdującego się nad zakopianką między Krakowem a Myślenicami wykonane w Lublinie- odległość ponad 230 km:

 

20101031174318014.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek od amatora, pierwsze zdjecia bez danych z flightradar. Wszystkie samoloty uchwycone na wysokosciach przelotowych za pomoca synty 12 z barlowem.

 

Co to za zestaw ?, bo zdjęcia bardzo ostre!!! Da sie tym foci¢ horyzont, czy zestaw nie nadaje sie do transportu ze względu na gabaryty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia robilem Synta 12 na dobsonie z Vixen Barlow T 2x na to bezposrednio Canon Eos 450D. Zdjecia przy ISO 400, lub 600, czas naswietlania od 1/350 do 1/1000. Widoczne winetowanie jest tez efektem poprawy tonowania, by uwydatnic samolot kosztem nieba, zdjec obiektow naziemnych nierobilem, bo wszystko jest za blisko;) Mysle ze jednak do panoram by sie nadawal. Polecilbym ten zestaw do fotografowania samolotow na pewno, montarz dobsona jest latwy w prowadzeniu. Mobilnosc to juz druga sprawa sam przewoze swoja synte wokol domu na specialnie zrobionej do niej platformie.

img9385.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia robilem Synta 12 na dobsonie ...

 

Synta to dobra rzecz do astronomii i przy okazji obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Do zdjęć krajobrazowych może być użyta tylko tam, gdzie można dojechać samochodem. Waga zestawu około 33 kg. Panoramy tym raczej bym nie robił, ale pojedyńcze obiekty - czemu nie?

Szczegóły np. tutaj:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-12-rozsuwany,d1301.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Podczas łapania Tatr z Gliwic w listopadzie, za Babią było widać wyłaniający się samolot pasażerski (a właściwie jego smugę)

Tatry z Radiostacji 01.JPG

(Nad napisem "Babia Góra"

Tatry z Radiostacji 04.JPG

Widoczny nad "Halą Śmietanową"

 

Kto mi powie ile kilometrów był wtedy oddalony od Gliwic ten samolot? Zakładając ze leciał na wysokości 10 - 11 km nad ziemią.

Czy da się to jakoś sprawdzić?

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas łapania Tatr z Gliwic w listopadzie, za Babią było widać wyłaniający się samolot pasażerski (a właściwie jego smugę)

Tatry z Radiostacji 01.JPG

(Nad napisem "Babia Góra"

Tatry z Radiostacji 04.JPG

Widoczny nad "Halą Śmietanową"

 

Kto mi powie ile kilometrów był wtedy oddalony od Gliwic ten samolot? Zakładając ze leciał na wysokości 10 - 11 km nad ziemią.

Czy da się to jakoś sprawdzić?

 

Kashmirem się da, ale nie mam zainstalowanego.

 

Można to zrobić tak.

1. Nad tatrami umieścić wirtualny punkt w powietrzu, który będzie widoczny jako kropka po zrobieniu widoku 3D (Symulacji zdjęcia) pokrywająca się z samolotem na fotce.

2. Otworzyć profil symulacji wygenerowanej na 400km, na którym pokazane są krzywe pokazujące wysokość i poprowadzić linię przecinającą wirtualny punkt oraz wysokość 10km. Na dolnej osi odczytać odległość.

 

Jeśli ktoś ma Kashmira to może się pobawić.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie prośba do kogoś kto ma opanowanego Kashmira o zrobienie takiej symulacji o której pisze Rafał :) Najlepiej na podstawie pierwszego zdjęcia nad Babią, wtedy samolot był najbardziej oddalony od Radiostacji

ss.jpg

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się ale jednak nie potrafię wykonać drugiego pkt. instrukcji :rolleyes: Jak sprawdzić profil na 400km skoro jego granicą jest ten wirtualny punkt nad górami ? :rolleyes:

 

przechwytywanieov.jpg

 

Hmm, zapomniałem o tym.

 

A gdybyś wygenerował symulację dla jakiegoś dalszego punktu, oddalonego o 300km leżącego na linii radiostacja-samolot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zapomniałem o tym.

 

A gdybyś wygenerował symulację dla jakiegoś dalszego punktu, oddalonego o 300km leżącego na linii radiostacja-samolot ?

Zagadką jest właśnie gdzie jest ten ów punkt-samolot :szczerbaty: Umieściłem go na zboczu Babiej bo to wynika ze zdjęcia. Skąd mam wiedzieć gdzie i na jakiej wysokości umieścić go 300km dalej ?

Metoda jest słuszna z tym punktem ale potrzebny jest faktycznie profil z możliwością rozciągnięcia tej linii przechodzącej przez nas punkt dużo dalej aż do osiągnięcia pułapu 10tys metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest pytanie do osób które siedzią w spootingu. Co lata rano co niedzielę z płd na płn? Wtedy jedna sesja rankiem przed flightradar24.com i wszystko by było wiadome :)

Hehe to może być bardzo dużo różnych samolotów i niekoniecznie to musi być ten który leciał wtedy. Dwoma równoległymi korytarzami mogą lecieć i skąd wiadomo który to był ? ;)

 

samolotsymula.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe zobaczyć obłok samolotu z 300 km? vrg czy znasz już może ile kilometrów od wieży był oddalony ten samolot? :) Bo widzę udało Ci się zrobić fajną symulacje

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.