Skocz do zawartości

Obserwacje samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

We wtorek powalczyłem z ED80, ale to tylko 600mm więc wychodzą maleństwa.

 

B747 Korean:

 

 

B747 Qantas - to z mojej lokalizacji maksymalna odległość od celu, jakieś 80km, korytarz nad Piłą/Trzcianką:

 

 

Reszta to drobnica A320 i B737. Jedynie większy Turkish:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast wczoraj z Warszawy bez trudu, przy pomocy lornetki obserwowałem przelot Boeinga 380 lecącego nad Tomaszowem Mazowieckim. Odległość 95 km. Dla mnie to rekord. Do wczoraj bym nie uwierzył, że to możliwe...

Frugoslaw

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj widziałem samolot w odległości ok. 180km. tuż przed wschodem Słońca na tle porannej zorzy, lecz nie zdołałem go sfocić (grypa) Leciał ok. pół stopnia nad horyzontem.

Ze dwa lata wcześniej obserwowałem w tym miejscu samolot lecący jeszcze niżej, jakieś 1/4 stopnia, tylko że wówczas nie miałem Flight Radaru do pomocy w ustaleniu odległości.

Trzeba będzie zapolować fotograficznie na tak odległy przelot mimo że ruch samolotów na tym odcinku horyzontu jest znikomy. Zakładam że dystans 300km. przy dobrej

widzialności tuż nad horyzontem (na równinach) i wysokości przelotowej samolotu conajmniej 10 tyś. m. jest możliwy do zaliczenia. Wczoraj z kolei widziałem po południu na

kierunku NNE samolot w odległ. ponad 100km. (bino 25x100) nieco na północ od Brześcia (obserwacja z Lublin-Poręba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie obserwacje przed wschodem słońca są najlepsze bo samolot widać z bardzo daleka. U mnie mimo zabudowań dookoła samoloty lecące w porannej azjatyckiej fali widać już jak są nad Tarnowem. Gdybym był wyżej to byłoby to jeszcze dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z kolei mój potwierdzony rekord, to samolot przelatujący nad Gliwicami który śledziłem aż do samego Wrocławia (ok. 145 km) z poziomu ulicy w centrum miasta, w godzinach popołudniowych! :) Sądzę ze świtem lub zmierzchem z wysokiego obiektu pobiłbym ten rekord.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś tuż przed wschodem (z częstochowy) w brzasku czerwonego nieba dojrzałem przez lornetkę tuż nad horyzontem malutką smugę samolotu, włączyłem flightradar i był tam tylko jeden samolot mniej więcej nad Lwowem - ok 360 km!! Nie wiem czy to możliwe? Od razu pożałowałem, że nie mam na popołudnie do roboty bo jechałbym na Dobromierz po poprawkę Tatr no i Babią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś tuż przed wschodem (z częstochowy) w brzasku czerwonego nieba dojrzałem przez lornetkę tuż nad horyzontem malutką smugę samolotu, włączyłem flightradar i był tam tylko jeden samolot mniej więcej nad Lwowem - ok 360 km!! Nie wiem czy to możliwe? Od razu pożałowałem, że nie mam na popołudnie do roboty bo jechałbym na Dobromierz po poprawkę Tatr no i Babią :)

Sądząc po ostatniej naszej analizie samolotu z Radiostacji, to stwierdzę iż jest to możliwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilka dni temu w Sączowie. Ale nie w celach DO. Zupełnie przy okazji złapałem kilka samolotów startujących z Pyrzowic. Teraz sobie myślę że trzeba tam wrócić albo co więcej podjechać gdzieś jeszcze bliżej lotniska ;)

 

dscf6962enterairboeing7.th.jpgdscf7003lotembraer175hd.th.jpgdscf7010wizzaira320hdr.th.jpgdscf7194starairlinesfok.th.jpgdscf7214cargojetb767hdr.th.jpg

Kolejno: Enter Air 737-400, LOT Embraer 175, Wizz Air A320, Star Airlines Fokker 100 i Cargojet B767. Nic specjalnego.

Kilka dni temu nad Katowicami ktoś trenował akrobacje na Extra 300L. Bardzo daleko od punktu obserwacji ale uwiecznić się udało.

DSCF6693.JPG DSCF6707_2.jpg DSCF6708_2-HDR.jpg DSCF6712_2-HDR.jpg

 

Mam też kolekcję Boeingów 747 z ostatniego miesiąca, które nad Zagłębiem są raczej rzadkością.

DSCF4846 Kalitta Air 747-446 (BCF)-HDR.jpg DSCF6555 El Al Israel Airlines Boeing 747-458 (B744) 10363 m-HDR.jpg DSCF6459 Korean Air Boeing 747-4B5 (B744)Boeing 747-4B5 (B744).JPG DSCF6566 Korean Air Boeing 747-4B5 (B744) 11582 m.jpg

Kolejno Kalitta Air, El Al Israel i dwa razy Korean.

Na koniec jeszcze ładny 777 Alitalii z Tokyo do Rzymu na 12500m.

 

100_5920 (Boeing 777-243ER B772 Alitalia 12tys m Tokyo-Rome)-HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi się zaobserwować chińskiego Jumbo 747 z odległości 187km. kiedy zbliżał się do granicy z Białorusią. Zrobiłem też fotkę na chwile przedtem nim zniknął mi ostatecznie za budynkiem. Powierze jest nagrzane dlatego nisko nad horyzontem obraz jest silnie rozmywany. Śledziłem go przez SkyMastera 25x100 od mniej więcej Wołomina.

Bez nazwy 1bc.JPG

IMG_1688b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskałem lepszy wynik przed chwilą. Zdolałem obserwować ślad kondensacji samolotu aż do Białegostoku. Zdjęcia nie robiłem, zależało mi na tym by wizualnie wytrwać do chwili kiedy kondensacja zleje się z tłem nieba, co nastąpiło w odległości ok.210km.

 

Ps. Warunki się poprawiają. Do godziny 14 widziałem jeszcze dwa inne samoloty (smugi kondensacyjne) z odległości 200 km. obydwa w rejonie Łucka na Ukrainie.

Bez nazwy 1c2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś ciekawą obserwację :)

Najpierw przeleciały tą samą ścieżką w odstępie kilku minut dwa identyczne Boeingi 777-31H (B773) linii Emirates, pierwszy z Amsterdamu, drugi z Dusseldorfu - oba do Dubaju.

DSCF8612 Boeing 777-31H (B773) Dusseldorf Dubai Emirates 10668m_crop.jpg

Kilkanaście minut później tą samą ścieżką przeleciał kolejny Emirates, również do Dubaju, z tym że nieco większy kaliber - A380 :banan:

DSCF8615 Airbus A380-861 (A388) Manchester Dubai Emirates 11887m_crop.jpg

 

Co oni tam w Dubaju jakieś big party mają czy o co chodzi ? :szczerbaty:

Swoją drogą to mój pierwszy super jumbo, wszystkie które latają nad Polską zbyt daleko jednak ode mnie. Tym razem miałem farta. Około 35 km od miejsca obserwacji, B777 był nad Koziegłowami, A380 jeszcze trochę dalej na wschód. HS 10 daje rade ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie ale na www.flightradar24.com jest nad mapą po prawej coś takiego jak "Live" i jest podana godzina, po kliknięciu w to można cofnąć loty tzw "Playback" z 14 ostatnich dni! (tylko uwaga czas jest cofnięty o 2 godz UTC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz skorzystałem ze strony z radarem (akurat wersja http://www.wykop.pl/...ego-nad-polska/) i nie wiedziałem, że smugi samolotów mozna dostrzec aż z takiej odległości. Około 14-tej gołym okiem sledziłem z Zielonej Góry smugę samolotu, który znikał nad Dreznem (ok.160km), a wieczorem, przy zachodzącym słońcu było widać, jak wznoszą się samoloty nad lotniskiem w Berlinie (150-160km). Dzisiaj, mimo słońca, zgodnie z radarem dojrzałem lecący samolot, ale nie pozostawiał za sobą smugi kondensacyjnej, tj. być może po prostu jej nie było widać. Ciekawe od czego to zależy.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dojrzałem lecący samolot, ale nie pozostawiał za sobą smugi kondensacyjnej, tj. być może po prostu jej nie było widać. Ciekawe od czego to zależy.

Od wysokości na jakiej leci. Z wysokością z kolei związana jest temp. powietrza i właśnie dlatego tylko na pewnych wysokościach dochodzi do kondensacji pary wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.