Skocz do zawartości

Warszawskie trolle, jedziemy coś polukać?


GuMoWy

Rekomendowane odpowiedzi

Udało się, udało! Pierwszy raz byłem w tym miejscu w większym gronie i na pewno nie ostatni. No i zadebiutowałem w roli lornetkowego szukacza do dobsona z laserem :Loveit: To była DO Titanium 8x56ED, ma pole 7.25 stopnia i do swobodnego błądzenia po niebie bez statywu nadaje się doskonale. Następnym razem będę miał ją ze sobą, to możesz się dokładniej przyjrzeć. Choć przy obecnej cenie nówki 1290zł, raczej bym wybrał wersje nie-ED.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie udane spotkanie.

Niebo całkiem niezłe, jak na bezpośrednie sąsiedztwo Warszawy.

Paweł, do porównania lornetek dorzucam jeszcze Nikona Action EX 10x50, cena 550-600; jest stosunkowo lekka (1 kg), co pozwala na penetrowanie nieba bez nadmiernego drżenia rąk.

 

do następnego spotkania,

b.

ps. nie wykluczam, że dziś ok. 21.00 na chwilę z samą lornetką podjadę popatrzeć trochę, bo takich ładnych nocy to u nas za często nie ma.

 

 

Edytowane przez bjs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie rozstawiłem się na balkonie i fakt noce w ten weekend to rzadkość. a co sądzicie o http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_124&products_id=465&lunety=Lornetka_FUJINON_7x50_WP_-_XL?

bo generalnie straszą że żrenica powinna być 5 mm a to juz oznacza 10x a ja chciałem czystą przeglądówkę

 

PS potwierdzam jak by ktoś potrzebował "szukacza" do LB 10" polecam kolegę Kefirexa z czystym sumieniem :)

Edytowane przez paulianuss
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscówka fajna, i koledzy bardzo sympatyczni, na pewno spotkamy się tam jeszcze nie raz. Bardzo dziękuję za podpowiedzi, wskazówki i lekcje dot. położenia obiektów - :respekt:

Paweł, ta moja lornetka to był właśnie Nikon Action Ex 10x50. Chyba najlepiej podjedź do nich do sklepu i porównaj obie na żywo, szczególnie abberację chromatyczną, a i co może będzie dla Ciebie ważne - ustawianie ostrości w Nikonie jest centralne + korekta na prawym okularze, a w tej którą wskazałeś, ostrość ustawiana jest na każdym okularze z osobna.

btw. laser też już nabyłem, sprawdza się wyśmienicie :dobrze:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś, aby z lornetką przypomnieć sobie położenie różnych obiektów. Niebo było wspaniałe. Chyba w tym miesjcu jeszcze takiego nigdy nie miałem. Urządziłem sobie niezły maraton po emkach i i innych gromadkach. Nawet Galaktykę Bodego byłem w stanie zlokalizować, co nie jest zwykle możliwe, bo jest nad Warszawą i łuna w tym rejonie nieba zawsze przeszkadza.

W ciągu 2 godzin idąc po mapce w Stellarium byłem w stanie podziwiać M22, M28, M8 (Laguna), M20 (Trójlistna koniczyna), M21, M23, M24, M25, M18, M17 (Omega), IC 4703 (Mgławica Orze), NGC 6604, M11 (Dzika kaczka), w Wężowniku M10, M12, IC 4665, w Orle NCC 6633, IC 4756, w Strzale M71, a wyżej M27 (Hantle), w Łabędziu M29, potem M15 i M2, M31, a także Galaktyka w Trójkącie IC 143, obok NGC 752 i M34, a dalej oczywiście gromada podwójna w Perseuszu NGC 884 i NGC 869; ledwie ledwie, ale do zlokalizowania M82 (Galaktyka Bodego); nie udało się jednak w tym miejscu złapać M3 - chyba z powodu łuny nad Warszawą, za to piękna była dzisiaj M13 w Herkulesie i na koniec piękne jak zawsze Plejady M45; przegapiłem M92, a z pewnością też była dzisiaj do trafienia.

Kilka ostatnich nocy to rzeczywiście wyjątkowe okazje w naszym klimacie.

Może jeszcze podobne się nam trafią w najbliższym czasie, zanim chłod i wilgoć nas przydławia.

I super, że znalazło się znowu kilka osób, które pojawiają się na tej miejscówce. Co kilka par oczu to nie jedna, no i sprzętu różnego trochę. Przy okazji, dzięki wielkie dla Pawła za wysiłek i udostępnienie swojej 10" armatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś Bój Się Andromedy :) nasz DS'owy wymiatacz tylko żałować że się nie ruszyłem z domu ZAZDROŚĆ mnie ogarnęła ja z balkonu się gimnastykowałem ale też kilka Emek wypatrzyłem. W zasadzie to jest pewien zgrzyt bo 10" spokojnie wyciąga większość Emek tylko przy zaświetlonym niebie nie ma się jak odnieść do gwiazd bo ... ich nie widzę stąd mój ostry zwrot ku lornetce.

 

Przy mojej delikatnie mówiąc pobieżnej znajomości nieba spotkanie z Wami ma niezaprzeczalny walor edukacyjny. O naprowadzaniu przez lornetkę nie wspomnę bo to trzeba przeżyć na żywo! Jak mnie Kefirex na hantle naprowadzał czułem się jak kanonier baterii na Helu. Panowie spotkanie była to czysta przyjemność. W przyszły piątek mam 10tą rocznice ślubu i wybywam z tej okazji z małżonką na weekend bezdzietny ;) (muszę mieć tą lornetkę jak ma jeszcze być kilka takich nocek). ale za dwa tygodnie oby pogoda była bo się napaliłem na tą lornetkę to jednak jest inna bajka i pozwala nabrać lepszej orientacji. oczywiście z "armatką".

 

PS z moim laserkiem zaczęło się dziać tak że jak chwilkę pobędzie na zewnątrz (dziś było 15 st) traci moc jak go zagrzeje w dłoniach odzyskuje czy u was też tak się dzieje czy to normalne czy mam go reklamować słyszałem ze te laserki są wrażliwe ale aż tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj tylko dałem radę wyskoczyć przed północą na 1.5h na taras i rzeczywiście niebo było przepiękne. Jak zwykle z TS15x70. Pobuszowałem głównie po gromadach otwartych w Perseuszu. Ale też padły jak zwykle chichotki, M33 widoczna na wprost. Obok M31 znalazła się M32 widoczna od razu, a 110 jako słabiutki duszek zerkaniem. Nie wiem, bo być może tylko się sugeruję, ale w Łabędziu zerkaniem dostrzegłem zarys Ameryki północnej i wschodniego Welonu. A ode mnie to nieczęsty łup.

 

W przyszły weekend stety/niestety będę oddawał się swojemu drugiemu hobby w postaci maratonu we Wrocławiu, więc na pewno nie dołączę.

 

Ja mam zielony laser tylko 5mW, ale z tego co pamiętam, to w temp. może 10st zachowywał się bardzo podobnie, więc to raczej ich cecha. Na którmś z forów czytałem, że lasery sprzedawane przez Astrokraka są wcześniej sprawdzane w niskich temperaturach, ale też są odpowiednio droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to co ja mam zakupić w sensie lornetki bo wszyscy mówią że poręczny standard 10x50 pod warszawe jest najlepszy przeglądałem i http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1574&lunety=Lornetka_Olympus_10x50_DPS_Ihttp://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1574&lunety=Lornetka_Olympus_10x50_DPS_I to mi się spodobało parametrami i ceną no i waga 850 g bardzo fajna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego Olympusa, ale jak sam kiedyś szukałem poręcznej lornetki, to najczęściej niska waga szła w parze z gorszą jakością (więcej plastiku). Myślę, że pod Warszawę 10x50 to takie optimum i chyba ludzie mają rację wybierając Nikona Action EX (droższa opcja) lub VII/Aculon (tańsza). To chyba taki bezpieczny wybór.
Ja ostatecznie wziąłem Deltę 8x56, bo chciałem jej używać do obserwacji z ręki (mniejsze powiększenie) i brać ją na wyjazdy pod ciemne niebo (większa źrenica wyjściowa). Z tych wyjazdów jakoś na razie nic nie wyszło, ale nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym skąpił :) tylko waga jednak robi swoje ale z rzeczy polecanych na lata po analizie zostały mi dwie a nawet trzy

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-extreme-10x50-ed,d2878.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-william-optics-10x50-ed,d784.html tą nawet porównują do fujinona ale ponad 1,5 kg

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-vixen-ultima-9x63zcf,d550.html tu źrenica może być za duża

generalnie pod warszawę bo na ciemne niebo jakoś na razie straciłem nadzieje ;(

 

sorki za offtop bo my tu o spotkaniach zazwyczaj rozmawiamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem się do William Optics 10x50 i dawała bardzo dobry obraz, ale 1.6kg przy założeniach obserwacji z ręki ją wykluczało. To solidny sprzęt, ale straszna "cegła". Co innego pod statyw, wtedy to jak najbardziej.

DO Extreme jest również świetna. Moja TS15x70 jest tej samej konstrukcji (chyba nawet wyjeżdżają z tej samej fabryki) i jest na prawdę wytrzymała. Recenzje tej serii DO były w Astronomii Amatorskiej jakieś dwa numery temu. Jak chcesz, to ci zeskanuję i prześlę na priv. Chyba nie naruszę w ten sposób praw autorskich. Ale tu znów mamy 1.6kg.

Vixena nie znam.

I tu idąc podobnym tokiem myślenia doszedłem do DO Titanium. Obrazy i mechanika zauważalnie gorsze, niż pierwsze dwie powyżej, ale poręczność bez porównania lepsza.
Pamiętam, że wtedy porównywałem Titanium z Nikonem EX i ta pierwsza dawała jakiś taki bardziej krystaliczny obraz. Chociaż to raczej subiektywne wrażenie, a może też i cechy testowanych preze mnie egzemplarzy.

Może przejedź się np. do Delty, bo mi bez problemu dawali różne lornetki do przetestowania przed budynkiem. Wtedy wybierzesz nie tylko model, ale i konkretny egzemplarz, bo rozrzut jakościowy bywa spory.

 

A co do ciemnego nieba, to swego czasu zastanawiałem się nad wyjazdem między Górę Kalwarię, a Czersk. Nie jest to dużo dalej od Wawy, ale na mapce zaświetlenia, którą znalazłem na którymś forum było tam o wiele lepiej, niż w okolicach Konstancina. Kiedyś jeździłem tam rowerem i można było bez problemu dostać się samochodem między pola. Choć we wrześniu, to Księżyc nie pozwoli na zbyt wiele. Ewentualnie można spróbować w ostatni wrześniowy weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetek do wyboru jest mnóstwo. Ja nie mam szerszych doświadczeń bo posługuję się tylko Nikonem 10x50. Na moje potrzeby podwarszawskiego nieba wystarcza. Ale prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie jest Janko. Ma cały arsenał. Może uda się go namówić na wypad pod Konstancin. Parę razy, w zeszłym roku, miałem okazję popatrzeć przez jego armaty i to pawdziwa frajda. Na dodatek zna niebo jak mało kto. Dzięki niemu dostrzegłem po raz pierwszy kilkanaście obiektow, które wczesniej nie były dla mnie osiągalne. A swoją drogą Janko ma miejscówkę z prawdziwym ciemnym niebem. W zeszlym roku zapraszał tam często wszystkich chętnych. Tyle, że to nieco dalej na wschód. I nie wiem czy nadal aktualne. Janko, co tam u Ciebie? Może wpadniesz pod Konstacin. Teraz spotykamy się nieco dalej na miejscowce nr 2. Namiary parę postów wyżej.

Byłaby okazja porównać parę różnych lornetek.

Warto przed zakupem popatrzeć przez to co inni już mają. Mam bowiem wrażenie, że dużo zależy od oczekiwań. Do zwykłej lokalizacji obiektów nie potzreba nadto wyrafinowanego sprzętu, ale jak chce się szukac w ich szczegółów, to już pewnie warto inwestowac w coś lepszego.

A tak wracając na ziemię, to pogoda chyba powoli siada i juz teraz warto korzystać z każdej dobrej nocy.

Pozdrawiam całe towarszystwo trolli.

 

 

 

 

 

Edytowane przez bjs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://mapa.targeo.pl/,23,21.4360300,51.9069600?l=6babddbbc10069c2 tak na logikę pola w srodku lasu powinny być fajnym miejscem koniecznie trzeba pod koniec września się wybrać może jeszcze ktoś chętny albo jakaś kontr propozycja. Trzeba by pojechać wcześniej na zwiad pod względem dojazdu więc i tak to robota na weekend ;)

 

co do lornetek strasznie mi się podoba ta WO 10x15 może przy założeniu że chcę nią obserwować przeglądowo a dodatkowo mieć sprzęt dobrej jakości do innych zastosowań. Myślałem też żeby stosować statyw foto z przejściówką tymczasowo aby poprawić komfort

Edytowane przez paulianuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś, wszystko jak najbardziej aktualne (może poza tą moją rzekomą znajomością nieba ;-). Przestałem tylko reklamować się z pozawarszawskimi wyjazdami ze względu na brak odzewu na kolejne propozycje. Jednak na miejscówce bywam i to często nie sam. Następnym razem jak będę planował - ogłoszę. Pod Konstancin też którejś nocki skoczę, jak nie będzie możliwości dalszej jazdy. A może pośrednio - za Otwock, jak kiedyś jeździliśmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie mam możliwości wyjazdu na więcej niż 3-4 godziny i dlatego nie korzystam z propozycji dłuższych (całonocnych) wypadów. Z tego też względu ograniczam się do tych miejscówek w okolicy Konstancina, bo na dojazd tracę niewiele i mam 2-3 godziny na niebo. Nie mogę poświęcić 2 godzin na dojazd i tyleż na powrót. Może w przyszłości będzie lepiej.

Swoją drogą dla osób z południa Warszawy wypad pod Konstancin jest możiwy nawet w każdej chwili, spontanicznie, jak już widać, że niebo jest OK; od Ursynowa/Wilanowa to raptem 15-20 minut. I cieszę się, że ostatnio bywa tam kilka osób. W towarzystwie zawsze ciekawiej, więcej sprzętu i różnych doświadczeń.

A zatem do zobaczenia, tu czy gdzies tam. Oby pogoda nam dopisywała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam, po zimowej przerwie ;) jeszcze lekko chłodnawo bywa w nocy :) ale meteorolodzy wieszczą rychły upadek zimy może to czas na atak z nasze strony? Jednak Konstancin pozostaje kompromisem: czas dojazdu/czas obserwacji i raczej będzie tu promowany (przynajmniej przeze mnie. Może jeszcze nie teraz ale za dwa - trzy tygodnie należy być gotowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam nadzieję, że zima odejdzie i znowu będzie okazja do spotkań na łąkach za Konstancinem.

Kolejne dwa weekendy jestem poza Warszawą, ale później na początku marca będę gotowy do wypadów nawet w ciągu tygodnia, jeżeli nie będzie zbyt zimno.

do zobaczenia

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest okno pogodowe na dzisiejszą noc. Wybieramy się na miejscówkę Mrozowa Wola / Polkowo, przy tej polnej drodze na południe od wsi. Będą lornetki, lorneta i duży teleskop. Mogę umówić się na spotkanie i poprowadzenie na drodze z Warszawy - Ursynowa, np. w Łochowie na stacji benzynowej lub gdziekolwiek indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś chętny na dzisiejsza noc (29 sobota) na obserwacje w Konstancinie? Dla mnie to idealna miejscówka - mogę dojechać rowerem (samochodu nie posiadam). Oglądam niebo przez lornetkę 15x70 ze statywem. Bardziej doświadczeni obserwatorzy ode mnie mile widziani ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.