Skocz do zawartości

MTO na Teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że temat stary jak świat.

 

Mam MTO 11CA i chce to tanim kosztem na teleskop przerobić. Mam kilka pytań do tematu

Możecie mi podać jakieś niedrogie rozwiązania?

może wersja bez złączki 90* (tańsza) ?

a może nie ... ?

Czy dam rade zamontować MTO do żurawia Porucznikowego i jak to się będzie zachowywać, to chyba pytanie do ludzi z wyobraźnią :) jak by się dało to nie potrzebna złączka kątowa, czyli nie trzeba przeogniskowywać i światłosiła zostanie f10 ?

Aha i jeszce jedna wątpliwość, jak najlepiej czyścić szkła (przód i tył) bo mam tłuste smugi które nawilżoną ściereczka nie zeszły do końca bo byłem chyba zbyt delikatny.

Wiem, że dużo odpowiedzi na moje pytania bylo już gdzieś tam np. na teleskopy.pl ale niestety nie działa!

 

Przy okazji pozdrawiam wszystkich ludzi z astrospedu w Jeziorach !!!

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTO na Żurawia to nieporozumienie bo ten zrestaw ma za małą sztywność do obserwacji teleskopem, do lornetki to co innego i żuraw jest prima!!!

MTO wymaga solidnego drewnianego lub sztywnego Alu statywu z zamkniętych, grubych profili !!!

Najtaniej wyjdzie ze złączką prostą 1,25 lub 2" i obejdzie się bez przeogniskowania.

Całe szczęście że nie mieszkamy na równiku i nie mamy planet w zenicie !!!

MTO to sprzet głównie planetarno, gwiazdowo, księżycowy a z 2" okularami o dłuższej ogniskowej na wprost i mgławice będą w nim ładnie wyglądały. ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menisk wytrzyj suchą nie używaną lub wypraną szmatką

bawełnianą, chuchając na powierzchnię szkła(nie dmuchać, bo naplujesz) Załóż na stałe filtr UV z kompletu

jaki powinien być w zestawie. Zakurzone powierzchnie

czyść  miękkim pędzlem, tylko do tego używanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją lornetke to przecieram raz poraz czystą bawełnianą szmatką i nic sie nie dzieje, ale z tego  widze że czyszcenie MTO to inna bajka.

 

a powiedzcie mi czym jest pokryte ta (nie wiem jak to się fachowo nazywa) szybka na wylocie MTO , ma filetowawy odblask, to można zetrzeć przy czyszczeniu i jakie to ma znaczenie?

 

nie dziwcie się moim pytaniom, ale jako laik w MTO chce jak najlepiej się opiekować tym sprzętem :)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wlasnie Leszku moze wiesz dlaczego filtr UV zalozony na MTO polepsza obraz?  W zeszlym roku, po informacji od Ciebie nakrecilem filtr i faktycznie obrazy byly bardziej kontrastowe  ??? :) I zeby to dotyczylo jasnych obiektow jak planety ale rowniez tych niewielu DSow, ktore mozna obserwowac MTO :P:)

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTO jako Maksutow Cassegrain ma korekcję multispektralną i prawidłowo skorygowany fiolet i nawet bliski nadfiolet dlatego nie rozumiem dlaczego z filtrem UV o krotności 1,4x obraz miałby być lepszy w Astro, zakładałem kiedyś po kolej wszystkie 3 liltry i obraz tylko sie pociemniał na galaktyce M81 i M82 a na Jowiszu pojawiał się odblask na brzegu pola widzenia okularu, którego bez filtru nie było ???

Co innego widoczki ziemskie gdzie odcięcie nadfioletu silnie rozpraszanego przez brudy w atmosferze niejako wyostrza odległe obiekty na horyzoncie ;D

Obraz Jowisza z filtrem przed obiektywem był mniej ostry i taki mdły jak przez nie najlepszą szybę okienną z tańszych nowych okien :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja sie zgadzam, nie znalazlem zadnych racjonalnych powodow, zeby filtr UV z MTO polepszal astro obrazy :-/, ale pamietam w zeszlym roku latem w czasie pelni obserwowalem sobie M31 (no bo co mozna oprocz lysego :P ). I tak bez filtra to byla mgielka, z filtrem zyskiwala konkretniejsze ksztalty :-/ Moze to efekt pociemnienia tla nieba, niezle rozswietlonego przez ksiezyc  ???.

A moze to efekt placebo  :-[ :-[ :-[ ?

Uzywalem MTO przeogniskowanego ze zlaczka M42/2/1,25 i okularem Soligora 32mm...

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Januszu, czym się różni orócz tego że 2'' i 1,25''

Złączka okularowa, projekcyjna Astrokrak M42x1/1,25"/M42x1 od Złączka okularowa prosta M42x1 / 2"

 

Czyli powinienem zapytać inaczej  jaka jest różnica między złączka projekcyjna a złączka prosta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złączka prosta to nakręcana na MTO tulejka z utwardzonego szafirem i wyczernionego galwanicznie duralumninium do której wkładamy okular z boku blokowany śrubką dociskową a projekcyjna jest dodatkowo na końcu wzbogacona o męski gwint M42x1 umożliwiajacy z zestawem pierścieni pośrednich lub mieszkiem makro wykonywanie projekcji okularowej np do fotografii planetarnej czy lunarnej ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie

 

Niestety musze Ci powiedzec ze wersja bez zlaczki 90st to nieporozumienie. W pierwszych dniach posiadania MTO nie mialem jej i niestety obserwacje obiektow powyzej 60st to byla meczarnia. Dlatego kupilem zlaczke u P. Janusza (tylko pamietaj ze powinienes wybrac taka ktora mozna dowolnie obracac w gniezdzie - chodzi o to zeby gwint na MTO nie determinowal ustawienia zlaczki) Ale P. Janusz bedzie wiedzial o co chodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Jeśli nie znasz mojego rozwiązania dla MTO to proponuję zajrzeć tu: http://www.lx-net.prv.pl/mto1.htm . Ja należę do tej grupu astronomów, którzy nie są tak bardzo zawzięci na sterczenie przy rurach ale nieco bardziej interesują mnie konstrukcje przydatne w astronomii. To rozwiązanie dla MTO  powstało z inspiracji produkcją Mead-a i Celestron-a po przygodach z Uniwersałem. W tej chwili ten skromny napęd jest moim 'królikiem doświadczalnym' przy testowaniu układów sterujących i oprogramowania do systemu goto. Wszyskie obserwacje i błędy tu wykryte są niezwykle porzydatne na większych konstrukcjach !. Przekładnie jakie mam w tej chwili pozwalają mi na dokładność sterowania rządu 30 sek. łuku na 1 krok sterowania. Wkrótce powiększę rozdzielczość 4-krotnie do ok. 8 sek. łuku na jeden krok. Do obserwacji wizualnych ta dokładność wystarcza aż nadto, do fotografii CCD też ale z krótkimi czasami naświetlania. Stanowczo popieram głosy, że praca bez złączki kątowej jest w przypadku MTO nieporozumieniem. Szkoda, że po zastsowaniu złączki 'robi się ciemniej'. Może Janusz wymyśli coś na kompensację tego zjawiska ? Byłbym pierwszym chętnym a sądzę, że nie zabrakło by następnych.

L.Jędrzejewski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Leszku gratuluje udanej konstrukcji i podziwiam zapał z jakim Pan to realizuje !!!

 

Włanie przed chwilą wróciłem z dworu "na tarczy" :)

 

chciałem nagrać sobie jowisza i saturna Vestą CCD no się przeliczyłem, gdyż nie mogłem wcelować planetami w kadr na monitorze :( kilka razy mi mignął na monitorze przy szukaniu i to wszystko.

I to nawet stabilny drewniany statyw nie pomaga, stąd wniosek, że szukacz niezbędny.

 

a złączka katowa to mój następny zakup i okulary  8)

 

mam pytanko Jak sie kolimuje MTO ?

 

i czy mto jest podatne na rozkolimowywanie sie, np poprzez transport jakieś nieprzewidziane szturchniaki itp.?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.