Skocz do zawartości

10x50


Ati

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam starą lornetkę produkcji rosyjskiej 10x50. Lorneta posiadała strasznie rozmyty obraz i pomyślałem że może to być wina strasznie zabrudzonych soczewek. Jako że lornetka i tak już do obserwacji się nie nadawałe ze względu na rozmyte obrazy postanowiłem że ją rozbiore i przeczyszcze soczewki. Kiedy juz pozbieralem lornete do kupy to co widze?????????????????????? :?: :?: Lorneta daje bardziej wyraźne obrazy jednak tych obrazów jest aż dwa :!: :!: :!: Widze po prostu podwójnie :!: :!: Nie o to mi chodziło......Czy ktoś może dokładniej przybliżyć mi to jaki błąd popełniłem czy co???????? 8) 8) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym błędem było jej samodzielne rozebranie, dobrze że to opisałeś to będzie dobrą przestrogą dla innch kolegów "grzebackich".

Teraz lornetka wymaga zjustowania w serwisie a wystarczyło ja oddać do czyszczenia środka w serwisie i nie rozjustowali by jej oraz taniej by wyszło w sumie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po to właśnie jest kolimacja, że "obudowa" na której się trzyma obiektyw (lub lustro w Newtonach) nigdy nie będzie idealnie prosta i trzeba też ruszać samym elementem optycznym aby był ustawiony idealnie równo na osi, a tego "na oko" nie zrobisz.

Coś czuję że mącę więc inaczej to napiszę: Jeżeli ludzie by robili coś takiego że po prostu szkiełko wpasowujesz w odpowiednie miejsce to może byś zrobił 1 albo 2 takie obudowy, ale jak przyjdzie zrobić 100 000 to przecież nie wyprodukujesz za każdym razem idealnie prostej obudowy. I właśnie do tego jest element który pozwala na kolimację po to aby "zrekompensować" krzywą obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po to właśnie jest kolimacja, że "obudowa" na której się trzyma obiektyw (lub lustro w Newtonach) nigdy nie będzie idealnie prosta i trzeba też ruszać samym elementem optycznym aby był ustawiony idealnie równo na osi, a tego "na oko" nie zrobisz.  

Coś czuję że mącę więc inaczej to napiszę: Jeżeli ludzie by robili coś takiego że po prostu szkiełko wpasowujesz w odpowiednie miejsce to może byś zrobił 1 albo 2 takie obudowy, ale jak przyjdzie zrobić 100 000 to przecież nie wyprodukujesz za każdym razem idealnie prostej obudowy. I właśnie do tego jest element który pozwala na kolimację po to aby "zrekompensować" krzywą obudowę.

 

Zresztą w tej lornetce było tak wszystko dopasowane że nie sosób "inaczej" wsadzić soczewki nawet na hama wciskając 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dobry tekst z tym kolimowaniem 26x70. Ciekawi mnie czy BPC 20*60 (Tento, Kronos) i BPC 10x50 mają podobnie rozwiązany sposób kolimacji ??? Pytam dlatego, bo moge kupić uzywaną BPC 20x60 Tento ale nie wiem na ile jest dobrze skolimowana, i czy w razie "niemca" dało by się ją domowymi sposobami wyleczyć z jakiegoś zeza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.