Skocz do zawartości

90/900 na EQ3-2 ?


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim ;)

 

Ostatnio poważnie zastanawiałem się nad zakupem nowego sprzętu do obserwacji. Nie chcę mieć drugiej Synty ze względu na to, że mi wadziła - jej gabaryty zbytnio się dla mnie nie nadawały. Mimo, że widoki były przepiękne (aż łezka się w oku kręci). :ermm: .

 

Dlatego też zastanawiałem się nad Sky-Watcherem 90/900 na EQ3-2 .

 

Wybrałem go, ponieważ tuba tej średnicy i ogniskowej wystarczy mi w zupełności do obserwacji. Zależy mi bardziej na obserwacjach gromad gwiazd i Układu Słonecznego niż mgławic, chociaż ich nie wykluczam. Później chciałem wzbogacić montaż o napęd i posadzić na nim swoją lustrzankę, coby spróbować sił w astrofotografii ;).

 

Na początku wykorzystałbym te okularki, które są dołączone.

 

Co o tym myślicie? Czy może osobno kupić tubę i osobno montaż?

 

Pozdrawiam ;)

 

PS

W grę wchodzi sprzęt używany. Zakup planuję na koniec czerwca (w ramach nagrody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio poważnie zastanawiałem się nad zakupem nowego sprzętu do obserwacji. Nie chcę mieć drugiej Synty ze względu na to, że mi wadziła - jej gabaryty zbytnio się dla mnie nie nadawały. Mimo, że widoki były przepiękne (aż łezka się w oku kręci). :ermm: .

 

Dlatego też zastanawiałem się nad Sky-Watcherem 90/900 na EQ3-2 .

 

Wybrałem go, ponieważ tuba tej średnicy i ogniskowej wystarczy mi w zupełności do obserwacji. Zależy mi bardziej na obserwacjach gromad gwiazd i Układu Słonecznego niż mgławic, chociaż ich nie wykluczam.

 

jeden z kolegów niedawno dokonał podobnej zamiany sprzętu - 4" achromat zamiast 8" dobsona: http://forum.astropolis.pl/topic/31216-teleskop-do-ksiezyca-i-planet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety naped Sky-Watchera do EQ-5 wymaga drobnej przerobki, by zamocowac go na MON2. Oryginalne urzadzenie Bressera jest troche drozsze. Nie wiem, ja sprawa sie ma z MON1. Najprawdopodobniej bedziesz musial poszukac oryginalu Bressera badz dokonac modyfikacji napedu dedykowanemu EQ 3-2.

Naped w obu osiach Sky-Watcher zainstalowany na montazu MON-2.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba te teleskopy prezentują podobną klasę i jedyna istotna różnica to właśnie statyw. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by kupić SW ze stalowymi nogami, a wtedy nawet cena będzie zbliżona i obejdzie się bez kombinacji z napędem. W żadnym szanującym się sklepie nie powinno być z tym problemu

 

potwierdzam, że aluminiowy statyw EQ3-2 jest najsłabszym elementem zestawu jednak przy fotografowaniu z krótką ogniskową to raczej bez znaczenia. Robiłem fotki na EQ3-2 z ogniskową 135 mm i czasem naświetlania 90 s i udawało się zrobić nieporuszone gwiazdki, a ważniejsze było ustawienie na biegun. W wizualu jest nieco gorzej bo przy dużych powiększeniach chwiejność statywu zaczyna przeszkadzać. Z długim refraktorem może być nieco gorzej bo ramię jest większe (ale waga mniejsza)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.