Skocz do zawartości

Lornetka 100mm + okulary zoom


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się na kupnem lornetki tej lub tej (obie wydają się być tym samym produktem). Jest to lornetka 100mm i łamana pod kątem 90st. z wymiennymi okularami w standardzie 1,25". I ta wymienność dała mi impuls do rozważenia opcji włożenia w nią Hyperionów Zoom 8-24mm - jeden zestaw zamiast trzech + płynny zoom w szerokim zakresie. Wg Garret Optical (TS nie podaje tych danych) ogniskowa to 610mm, czyli na długim końcu miałbym 25x a na krótkim 76x. Czy te 76x to nie za dużo? Kwestie jasności, pola itp wynikających z powiększenia są oczywiste - chodzi mi np. czy przy takim powiększeniu nie będzie problemów z kolimacją? Ew. jaki inne problemy mogą się pojawić?

 

Kolejna sprawa to obiektyw. Garret podaje "2 Elements, 1 Group" co oznaczać może achromat jak i ED, natomiast TS opisuje obiektyw jako "semi-APO" co sugeruje coś a-la ED (ale pewnie nie jest to ED, bo by napisali wprost). Czego można się spodziewać? Chyba nie achromatu?

 

No i na koniec jeszcze jedna sprawa: na czym to powiesić? Wolałbym uniknąć montażu widłowego (dodatkowe kg), ale łatwo nie będzie - sama lorneta to 6,9kg. Może Goliat (tylko skąd go wziąć)?

 

 

EDIT:

Przypomniało mi się :Boink:, że mam porucznikowy statyw w wersji zmodyfikowanej - czy po dołożeniu dodatkowej przeciwwagi - pociągnie taki sprzęcior?

Edytowane przez starczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbierałem lornetę APM 100mm SEMI-APO 20-40x /45*.Obiektyw na wlocie dublet,ze szczeliną powietrzną(podkładka grubosci parę mm).W odległości ~150mm,trzecia soczewka rozpraszajaca,o srednicy ~47mm.

Przy tej lornecie piszą ED:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2590_APM-ED-Gro-fernglas-25-50fach---100mm---45--Einblick.html

Przy tej lornecie też mogą byc okulary standardowe 1,25",ale jednak nie wszystkie ostrzą,bo mają płaszczyznę ogniska za głęboko.

Przy tej lornecie TS 100mm/90*,którą podałeś,dobrze by było sprawdzic,czy pryzmaty są wystarczająco duże?Czy żrenica wyjściowa nie jest przycięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź z TS, że Hyperiony są za szerokie dla 95% użytkowników - trzeba mieć spory rozstaw oczu. Zapytałem, również o jakość obiektywu i gość z TS napisał, że jest porównywalny z Megrezem 88. Szkoda, że te Hyperiony mogą być za szerokie - może uda się gdzieś dwa "przymierzyć" i sprawdzę czy chociaż dla mnie jest OK...

 

Pepinie, wiesz może do ilu kg Goliat daje radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co producenci deklarują, jednak z mojej praktyki zarówno z porucznikiem jak i goliatem wynika, że na obu możesz powiesić taką lornetę. Porucznika sam obciążałem 5 kilogramami sprzętu i 4 kg dodatkowej przeciwwagi. Przypuszczam, że i ponad 10 kg na każdym końcu by wytrzymał bez problemów. Z kolei goliat jest tak solidny, w sensie grubości i wagi elementów, że 7 kg nie zrobi na nim żadnego wrażenia. :Elefant:

Może po zakupie lornety będziesz chciał spróbować obu? :glodny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.