Skocz do zawartości

Filtr podczerwienie


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem w sieci filtr podczerwieni pochodzący z oświetlaczy noktowizorów. Filtr ten podobno w ogóle nie przepuszcza widzialnego widma podczerwieni a jedynie zakresu wyższe. Zastanawiam się czy taki filtr można byłoby wykorzystać przy fotografowaniu Słońca i z jakim skutkiem, no i czy dodatkowo należy przy takiej fotografii korzystać z filtrów typu folia Baadera czy może wystarczy jedynie ten filtr podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noktowizory nie są projektowane pod kątem patrzenia na Słońce więc ten filtr pewnie by tego nie wytrzymał a i fotografowanie w podczerwieni wiele nie da.

 

Ten filtr nie pochodzi z noktowizora tylko oświetlacza czyli takiej latarki emitującej światło podczerwone nie widoczne dla ludzkiego oka, co do wytrzymałości hm jest to filtr o średnicy 17 cm więc montowałbym go na aperturę teleskopu i tu raczej powinien wytrzymać - chyba  :szczerbaty:. Co do fotografowania Słońca w podczerwieni to chyba Hans pokazał że może to wiele dać. Pytanie czy wystarczy do tego zwykły amatorski teleskop, lustrzanka lub webcam i taki filtr?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha , no teraz brzmi lepej: " fotografowanie w podczerwieni z tym filtrem wiele nie da". Cenne info. Znasz te filtry? Możesz powiedzieć coś więcej o ich specyfikacji? IR chodzi i za mną, jestem zainteresowany wszelkimi danymi w tym temacie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riklaunim, stwierdziłeś że to szerokopasmowy filtr na bliską podczerwień sugerując , że nic z tego nie będzie. Skąd czerpiesz takie informacje? Na razie z etapu " fotografowanie w podczerwieni wiele nie da" przeszliśmy w kilka minut do etapu " fotografowanie w podczerwieni z tym filtrem wiele nie da" i wygląda na to, że za kolejne kilka minut, nawet tego nie da rady obronić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem trochę w sieci i znalazłem m.in. coś takiego jak halogenowy promiennik podczerwieni wykorzystywany przy monitoringu. W specyfikacji było napisane, że posiada on filtr 850 nm, podejrzewam, że wspomniany przeze mnie filtr może mieć podobne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ważne pytanie, czy stosując filtr przepuszczający podczerwień w paśmie powyżej 700 nm konieczne jest też stosowanie folii Baadera? Dla większości z Was odpowiedź na to pytanie to oczywista oczywistość ale dla mnie niestety nie więc się wolę upewnić  :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa na pewno warto zacząć z folią, bo ten "filtr" ma nieznane parametry i może być trochę za słaby na Słońce w teleskopie. Będzie widać po czasach ekspozycji w webcamie. Powinny być dość krótkie, a obraz jasny - przy przepuszczaniu odpowiedniej ilości słonecznego światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo niebezpieczny filtr, tłumi wszystko co widzialne, a przepuszcza całą podczerwień, chodzi o to żeby w nocy oświetlić teren światłem nie widzialnym dla człowieka i widocznym dla noktowizora. Noktowizor widzi podobnie do czarno-białej kamery daleko poza zakres widoczny przez człowieka w stronę podczerwieni.

 

Nie radzę przez niego spoglądać na Słońce. Jeśli założysz go do kamerki możesz zniszczyć filtr podczerwieni na matrycy który dla podczerwieni jest czarny i zostanie mocno rozgrzany zwierciadłem 17cm. Może się stopić gumowa lub plastikowa uszczelka utrzymująca ten filtr na matrycy.

 

Spalisz sobie matówkę w lustrzance, bo będzie ci się wydawało że obraz jest ciemny. A potem patrząc dalej poparzysz siatkówkę.

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.