Skocz do zawartości

Pytanie do znawców


andrzej 30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do kogoś kto się bardziej zna niż ja chcę kupić teleskop chodzi o takie amatorskie obserwację w wolnych chwilach a z czasem może kto wie coś więcej.Do tej pory obserwowałem niebo za pomocą lornetki ale "w miarę jedzenia apetyt rośnie" Sam nie wiem co wybrać na początek, co powiecie o tych

Teleskop Sky-Watcher SK909 EQ3-2

Teleskop Celestron AstroMaster 130EQ-Motor Drive

który będzie lepszy dla początkującego zdaję sobie sprawę z tego że tanim teleskopem wiele nie zobaczę, ale myślę że narazie mi to wystarczy nie chciałbym wydawać za dużo na początek. Może jakieś inne propozycję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale te co wskazałeś niewiele mniej miejsca zajmują w domu. A jakim budżetem dysponujesz ? Może jest ktoś z twojej okolicy to mógłbyś sobie zobaczyć i porównać telepki którymi dysponują.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w moim przypadku to odpada na moje obserwację muszę zawsze wyjeżdżać za miasto, wielkość tego teleskopu i montaż Dobsona były dla mnie uciążliwy

 

To bardzo kiepski argument, aby wybrać teleskop na paralaktyku zamiast Dobsona. Statyw swoje waży i głowica też swoje waży (przeciwwagi!). Montaż paralaktyczny należy wybrać, jeśli

- koniecznie chcesz mieć mikroruchy

- lubisz komfortową pozycję przy obserwacji (statyw regulowany na wysokość, możliwość obrócenia tuby w obejmach)

- masz zamiar pobawić się w avikowanie planet

- prowadzisz obserwacje z ciasnego balkonu

 

Natomiast nie zgadzam się, aby Dobson zajmował więcej miejsca lub aby był bardziej kłopotliwy w transporcie. Radzę to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 6" kosztuje w tej chwili Delcie 869zł, w komplecie dostaniesz dwa przyzwoite Plossle (w innych teleskopach zwykle Kellnery albo jeszcze coś gorszego). Widziałeś te teleskopy na żywo? Jak rozstawisz refraktor 90/900 na EQ3-2 to gniew małżonki masz gwarantowany bardziej, niż w przypadku Dobsa. To nie jest tak, ze koniecznie chcemy Cię namówić na telekop na montażu Dobsona. Po prostu uważam, że argument "bo jest za duży" jest zupełnie nietrafiony.

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie obserwują planety Dobsonami i jakoś z tym żyją. Oczywiście nigdy nie będzie to tak komfortowe jak porządny montaż paralaktyczny z mikroruchami. Z drugiej strony tanie montaże paralaktyczne mają jedną ogromną wadę - niemiłosiernie się trzęsą, szczególnie gdy siedzi na nich jakaś długa tuba (np. długoogniskowy refraktor).

 

Jeśli chcesz obserwować z balkonu to Dobson może sprawiać problemy, o ile będziesz chciał go postawić na podłodze, bo będzie zahaczał o barierkę - polecam ten link. Rozwiązaniem może być jakiś stolik, który będziesz wynosił i na nim stawiał teleskop. Na balkon najlepszy jest teleskop z krótkim tubusem - Newton 130/650, 150/750 albo Maksutow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z doswiadczenia wiem, ze tani teleskop (130/900) na EQ2 zajmuje wiecej przestrzeni niz Synta 8"

planety mozna obserwowac ale komfort zalezy od tego jakie mamy powiekszenie i pole widzenia okularu

powieksznie rzedu ponad 200 i tani okular raczej sie nie sprawdzi

 

synta 8 rozsuwana

pod tym linkiem jeszcze przez 2 dni mozesz zobaczyc jak wyglada skladana Synta8 i ile miejsca zajmuje

(nadmienie tylko, iz nie mam z ta aukcja nic wspolnego, chce tylko obalic mit o ogromnych gabarytach Synty8)

pozdo

 

PS: jesli z kasa u Was krucho to tym bardziej nie stac Was na kupowanie badziewia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy teoretycznie można zamocować synte 6" na jakimś innym montażu i czy to by się sprawdziło

 

Teoretycznie można, tyle że jest to działanie pozbawione sensu, bo po co płacić za teleskop na montażu Dobsona tylko po to, żeby zaraz dokupić do niego inny montaż. Newton 150/1200 jest dostępny fabrycznie na montażu EQ3-2, który jest do niego nieco za słaby, a poza tym przekracza Twój budżet:

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/21_34_37/products_id/2842

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.