Skocz do zawartości

M101 i kalibracja sprzętu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Męczę ten obiekt - M101 - z uporem maniaka. Za każdym razem, jakie bym zdjęcie nie wystawił - zawsze mam problem z kolorem. Nie tylko tego obiektu z resztą. Zgodnie z opisem Adama i tutorialami na Astrodon zrobiłem sobie kalibrację swojego zestawu na gwiazdach G2V. Zrobiłem pierwszy raz, zrobiłem drugi, trzeci... 4 i 5. W sumie 5 pomiarów na różnych gwiazdach, na różnych wysokościach. Wyniki zawsze podobne, ale za każdym razem jak przyszło składać zdjęcie według tych wskaźników, okazywało się że jest za dużo czerwonego. Co ciekawe - problem ten nie występował przy krótkich ekspozycjach czy też gdy składałem na przykład 2 klatki, a nie 20 (jak w przypadku M101).

 

By nie przedłużać - kalibracja z tymi gwiazdami G2V nie jest - przynajmniej w moim przypadku - taka prosta. Może czułość kamery ma tutaj znaczenie - nie wiem. W każdym bądź razie Light Pollution oraz ilość składanych klatek danego kanału R, G lub B ma bardzo istotne znaczenie dla współczynników. Dopiero dzisiaj zrobiłem w Excelu cały arkusz, który na bazie różnych współczynników, określonych proporcji i danych z Maxima liczy mi prawidłowe wartości eliminując (na tyle, ile się da) wpływ LP. Cały dzień mi nad tym zeszło, może kiedyś napiszę mini-artykuł, jak to dokładnie wygląda. Myślałem nad tym długo, liczyłem kilkanaście razy i to musi działać :) Sprawdzałem na 3 gotowych zdjęciach i rezultaty są według mnie fantastyczne. Czy można prościej? Pewnie tak, ale po prostu nie wiem jak (nie potrafię, a wujek Google wiedzy mi nie dostarczył mimo uporczywych poszukiwań).

 

Konkrety: poniżej moje "stare" zdjęcie M101, jeśli chodzi o Luminancje. Kolor jest nowy w 60%, robiony w bardzo dobrych warunkach (pod Częstochową). 20x300 sekund RGB i około 50-60 klatek po 400 sekund L. Kolor jest nie ruszany - dokładnie taki, jaki wyszedł mi według policzonych współczynników. Podciągnięta mocno Saturacja - celowo. Po prostu tak lubię :)

 

Załączam też drugie testowe zdjęcie. Co ciekawe - jest to TYLKO 3x300 sekund RGB (bez luminancji!) w bardzo przeciętnych warunkach (zdjęcie z wczoraj - niska przejrzystość i jakiś cirrus w powietrzu). Niesamowite ile można tą kamerą uzyskać w tak krótkim czasie - przynajmniej ja się nie mogę nadziwić :) Kolor uzyskany również tą samą metodą, co w M101 - żadnych ruchów na krzywych. Bloomów nie usuwałem, bo to tylko test i wstęp do większego "projektu".

 

Z "drżącą ręką" pytam: czy te kolory są w porządku? Podobają Wam się? Czy też moja "dziwna" metoda uzyskiwania prawdziwego i dobrego koloru idzie do kosza/przeróbki? :) Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

M101_FINAL.jpg

ic6888_test.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu nie da się powiedzieć, czy Twoja wersja ma już naturalne kolory, bo wystarczy zajrzeć na google, żeby zobaczyć jak różne wersje są spotykane, a wzorca chyba brak ;)

Osobiście mógłbym powiedzieć, że troszkę "za ciepło" Ci to wyszło, ale równie dobrze moge nie mieć racji i może się okazać, że masz fotkę idealnie trafioną w kolor, więc powiem tylko tyle, że mi się taka kolorystyka podoba :)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Tak, jak już mówiłem, ja nie miałem problemu z balansowanie koloru z tej kamery. Jeżeli robisz wszystko dokładnie wg mojego wzorca, to powinno być ok. No chyba, że Twoje niebo jest drastycznie gorsze od mojego. Głównym problemem jest LP, a konkretniej, gradient LP. Tzn. w czasie sesji obiekt przechodzi przez warstwy zaświetlenia o różnej temperaturze barwowej, przez co taka kalibracja będzie faktycznie trudna.

 

Jaki wagi kanałów wyszły ci po wyliczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wagi kanałów wyszły ci po wyliczeniach?

Nie wydaje mi się, żebym miał bardzo zaświetlone niebo. Problemem jest to, że im dłuższy czas naświetlania lub im większą ilość klatek składam, to tym więcej czerwieni i zieleni mam na zdjęciu, a redukuje mi się niebieski.

 

Wyjściowe wagi RGB to: 0,66; 1; 1,35. Tymi współczynnikami składane jest zdjęcie wyżej NGC6888. Na 100% prawidłowe, bo mierzyłem na 5 różnych gwiazdach i wyniki bardzo zbliżone (+- 0,1 max). Niemniej, po złożeniu kilku klatek 300sek.(np. 20xR, 20xG i 20xB) wagi te nie mają najmniejszego sensu. M101 wyżej składana jest z wag: 0,47; 0,94; 1,9. Dłuuugi artykuł musiałby powstać skąd się te wagi wzięły. W skrócie: Maxim podaje sporo fajnych współczynników i informacji na temat zdjęć. Poskładałem sobie różne zdjęcia po 2, 4, 8, 10, 12... 20 x RGB i pomierzyłem parametry tła, maksymalną jasność (?) - intensity - gwiazd w RGB etc. Fajnie wyszły mi zmiany w stosunku do wyjściowych wag 0,66; 1; 1,35 (jakąś funkcją matematyczną pewnie można by to opisać). Ilość klatek ma wielkie znaczenie, jeśli chodzi o te współczynniki - przynajmniej mnie tak wyszło i ma to sens.

Kalibrację robisz na 1-4 sekundowych zdjęciach. Jak naświetlasz 20x300 sekund, to LP ma wpływ nie tylko na tło, ale też na kolor, jaki dają gwiazdy i obiekty fotografowane. Trzeba to skorygować odpowiednio.

Zainteresowanych zapraszam chyba bardziej na PW - ewentualnie w wolnej chwili dokładniej opiszę całość, jeśli będzie ktoś tym zainteresowany :P

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna, skasował mi się post. No nic, chciałem tylko dodac, ze może obczaj CCDAutopilota z jego RGB Ratio z automatu. Filmik na stronie CCDWare opisuje co i jak w dziale New Tools. Moze warto wypróbować tak dla pewności jaki wynik otrzymasz i czy jest zgodny z Twoimi pomiarami.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna, skasował mi się post. No nic, chciałem tylko dodac, ze może obczaj CCDAutopilota z jego RGB Ratio z automatu. Filmik na stronie CCDWare opisuje co i jak w dziale New Tools. Moze warto wypróbować tak dla pewności jaki wynik otrzymasz i czy jest zgodny z Twoimi pomiarami.

Powodzenia.

Poszukam, nie wiedziałem że w tym programie jest coś takiego.

Odnośnie "zgodności" z pomiarami... astrofotografia to bardziej sztuka, przynajmniej dla mnie. Bardziej chodzi mi o uzyskanie ładnego, efektownego i dobrego kolorystycznie zdjęcia niż dokładne odwzorowanie. Subiektywnie, wydaje mi się że te dwa przykłady wyżej są "OK" pod względem koloru - nikt nie pisze, że kolory są "pojechane" w jakąś stronę, więc zakładam że jest dobrze B)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.