Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy przy kupnie nowego teleskopu do 600zl!!!!!


szymix224

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do wszystkich doświadczonych astronomów.... Mianowicie nie wiem jaki teleskop byłby dla mnie najlepszy w cenie max 600zł, oczekiwałbym żeby dosyć wyrażnie było widać obiekty takie jak saturn, mars, niektore galaktyki, mgławice lub chociarz 1 lub 2 z tych rzeczy. Jestem zupełnym amatorem i jescze nie wiem czy mnie to wciągnie, lecz jak obserwuje te wszystkie zdjęcia przez was robione to coraz bardziej mnie to pociąga. Pozdrawiam i z góry dziekuję zza pomoc ...... Szymon :astronom: :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem doświadczonym bo patrzyłem jedynie przez tubus(lunetę) "pożyczony" z teleskopu Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3. Akurat nie moge ci z czystym sumieniem polecić tego teleskopu bo teraz zauważyłem że on jest oferowany bez Barlowa - czyli jednak 180x nim - bez dokupienia czegoś - nie osiągniesz. Jedynie 90x. Do mgławic i gromad więcej na ogół nie potrzeba (czasem lepiej mniejsze) ale Mars, Saturn to by sie przydało.

To nie znaczy, że on jest zły. Za dokładnie 600 zł to trudno o dużo lepszy :)

 

Opiszę co widziałem przy powiększeniu 180x. Księżyc już ukazuje kratery i niewielkie (bo z daleka) górki. Co do Marsa to ściągnij sobie program stellarium i ustaw powiekszenie 180x i zobacz jak wygląda. Duży to on nie jest. Frajda płynie po dużej części z (NIEŁATWEGO za pierwszym razem ale z czasem coraz coraz :)) znalezienia gromdki np M44 lub mgławicy względnie galaktyki np M31 (i wiedzy co to jest naprawdę UFF) a nie z jej ogromu czy barwy. Co nie znaczy że M44 nie jest ładna - mi się podoba. Są oczywiście i inne Messiery.

 

Pamietaj że mapki tu są do wydrukowania za darmo! ale bedziesz potrzebował czerwonego światła - poszukaj [szukaj] na forum i w celestia.pl

 

I poczekaj na kolejne posty - tym się nie sugeruj!

 

Pozdrawiam.

 

p.s.

Bardzo mało danych wpisałeś o sobie (miejscowość itp) to utrudnia odpowiadanie(warunki obserwacji)! (mnie prawie zniechęciło). W zasadzie to od tego p.s. powinienem zacząć i na nim skończyć :D

 

p.s.2

Moim znajomym (co mnie zdziwiło) w omawianej tubie Księżyc bardziej podobał sie w powiększeniu 90x (niz w 180x) mimo że był zdziebko za jasny i 2 x mniejszy. Może chodziło o ich młode(chłopak) oraz kobiece(jego Mama) oczy? Czy ktoś spotkał się z takim zjawiskiem odnośnie Łysego?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy mieszkasz w dużym (zaświetlonym) mieście, czy poza miastem.

Jeśli w mieście, to musisz określić czy masz możliwość robienia wypadów pod ciemne niebo (samochód).

Większa ilość informacji odnośnie miejsca i warunków obserwacji pozwoli nam udzielić bardziej konkretnych porad.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak obserwuje te wszystkie zdjęcia przez was robione to coraz bardziej mnie to pociąga

 

Słowo przestrogi: nie licz na to, że przykładając oko do okularu zobaczysz to, co na zdjęciach, szczególnie teleskopem za 600zł. Klisza lub matryca CCD ma pewną ogromną przewagę nad ludzkim okiem: naświetlając ją dłużej uzyskamy jasniejszy obraz, podczas gdy od długiego wpatrywania się w okular obraz nie staje się jaśniejszy, niestety. To chyba najczęstsza przyczyna rozczarowania amatorską astronomią: oczekiwanie, że tanim teleskopem zobaczymy to, co widać na najlepszych zdjęciach, wykonanych sprzętem za wiele tysięcy przez bardzo doświadczonych ludzi. Jeśli chcesz wiedzieć, co naprawdę masz szansę zaobserwować, polecam stronę http://www.asod.info bądź dział "Szkice obserwacyjne" na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji do wyboru jest kilka. Najlepiej gdybyś po prostu przejrzał ten dział, bo podobnych tematów przewija się kilka tygodniowo.

 

Z tego co piszesz, wnoszę, że oczekujesz sprzętu, który pozwoli na obserwację jak największej ilości obiektów.

Biorąc to pod uwagę, wybrałbym Syntę 6 lub 8. Warto rozważyć również oferty sprzętu używanego.

 

W podobnym rejonie cenowym znajdziesz też newtona o aperturze 130 mm na montażu paralaktycznym.

Montaż taki niesie ze sobą nieco wyższy niż w przypadku dobsona komfort obserwacji, jednak na początku może sprawiać trudności w obsłudze.

Montaże tego typu są droższe niż dobsony, zatem aby zmieścić się w przedziale cenowym, będziesz zmuszony zakupić mniejszą tubę. Niestety jej możliwości obserwacyjne będą niższe niż w przypadku Synty 6 lub 8 na dobsonie.

 

W podanym przez Ciebie przedziale cenowym mieszczą się również niektóre modele refraktorów, jednak są one ciemniejsze od reflektorów (teleskopów newtonowskich), w związku z tym najlepiej sprawdzają się przy obserwacji Księżyca, planet, czy najjaśniejszych punktów głębokiego nieba. Zatem w porównaniu ze wspomnianymi Syntami, ilość obiektów dostępnych dla refraktorów będzie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co piszesz, wnoszę, że oczekujesz sprzętu, który pozwoli na obserwację jak największej ilości obiektów.

Biorąc to pod uwagę, wybrałbym Syntę 6 lub 8. Warto rozważyć również oferty sprzętu używanego.

 

W podobnym rejonie cenowym znajdziesz też newtona o aperturze 130 mm na montażu paralaktycznym.

Montaż taki niesie ze sobą nieco wyższy niż w przypadku dobsona komfort obserwacji, jednak na początku może sprawiać trudności w obsłudze.

Montaże tego typu są droższe niż dobsony, zatem aby zmieścić się w przedziale cenowym, będziesz zmuszony zakupić mniejszą tubę. Niestety jej możliwości obserwacyjne będą niższe niż w przypadku Synty 6 lub 8 na dobsonie.

 

 

 

 

Sorki że wypowiadam się w tym dziale ale co do powyższego, to widziałem ten teleskop < 130mm na EQ2> i zbyt stabilny to on nie jest, przypuszczam że montaż zabiłby tu zapał prawie każdego do astro. Właściwie to oglądałem też 90/900 na EQ2 i doszedłem do wniosku <może błędnego, bo jestem początkujący> że jest to malutkie jak pod taką tubę.

Zresztą co do tego 130mm na eq2 to było już masę tematów i chyba nikt pozytywnie się nie wypowiedział o tym.

To tak tylko tyle, nie chciałbym broń boże doradzać kupującemu bo są forum inne osoby które mają odpowiednią do tego wiedzę, powiem tylko tak: przemyśl dobrze zakup, a zanim kupisz to zapoznaj się z różnicami poszczególnych typów teleskopów i montaży. A co do zdjęć, zdjęcia to co innego niż patrzenie w okular, normalnie nie widać kolorów gdy patrzymy, wychodzą one dopiero na zdjęciach. W tym dziale jest mnóstwo podobnych tematów, przejrzyj ;)

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się, że "nikt się pozytywnie nie wypowiada" o Newtonach 130mm na EQ2, skoro na Celestii w dziale "teleskop za jak najmniej" w przedziale 600-700zł z czterech polecanych modeli dwa to Newtony 130mm na EQ2: http://celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej.

 

Newton 130mm na EQ2 występuje w dwóch wariantach: ogniskowa 900mm (f/7) i ogniskowa 650mm (f/5). Ten drugi jest wymagający dla okularów, ale za to tuba jest naprawdę krótka, co czyni go poręcznym (nadaje się nawet na ciasne balkony) i ogranicza drgania montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przepraszam może napisałem bzdurę, aczkolwiek po kontakcie z tym teleskopem, stwierdziłem że mój 70mm na EQ1 był bardziej stabilny od tego. Teleskop jest ok ale chodzi o montaż. Jak obraz będzie niewiarygodnie drgać to od razu zniechęci. A już przy tym zestawie, trzeba było mieć cierpliwość.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.