Skocz do zawartości

Teorie dotyczące układów odniesienia w astronomii


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam literatury podającej, bez zbędnej teorii, wzory przejścia pomiędzy różnymi układami odniesienia w astronomii.

Szczytem marzeń byłyby wzory uwzględniające dodatkowo odchyłkę od układu odniesienia w jednym z systemów.

Cała ta aparatura matematyczna ma mi posłużyć do opracowania pewnych uproszczonych formuł pozwalających na sterowanie napędem Alt/Az za pomocą prostego sterownika aproksymującego dokładne rozwiązania dość dobrze w otoczeniu punktu startowego tak, aby możliwe było obserwowanie obiektu wizualnie w czasie kilkunastu, kikudziesięciu minut bez wleczenia ze sobą w teren komputera.

Jak coś wymyślę to pewnie się podzielę wiedzą.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli chodzi o odchyłyki (jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o błędy prowadzenia?) to można to uwzględnić wykorzystując prawo propagacji małych błędów. Wtedy jednak trzeba tą całą trygonometrię sferyczną troche jeszcze poróżniczkować.

 

Jakby co to służę pomocą na priva.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalne zasady przeliczania układów współrzędnych są mi znane od jakiegoś czasu, teraz bardziej zależy mi właśnie na uproszczeniach dokładnych wzorów i to w przypadku istnienia odchyłki od założeń idealnych. Zapewne istnieją też algorytmy na 'osadzenie współrzędnych teleskopu' np. w aktualnych współrzędnych Az/Alt lub Ra/Dec na podstawie 2 lub 3 punktów odniesienia. Taka procedura prawdopodobnie z definicji musi uwzględniać faktyczne ustawienie teleskopu a zatem stosowne korekty w formułach. W taki sposób mogą prawdopodobnie działać profesjonalne układy prowadzenia znanych firm. Czy nie znajdzie się takich formuł w zachodnich podręcznikach dla amatorów ? Niestety zbyt krótko zajmuję się czynnie astronomią aby takie poradniki znać i spotkać i stąd moja prośba do bardziej doświadczonych kolegów.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz siedze w Ostrowiku z dala od firmy i jej biblioteki, więc trudno mi zdalnie coś

poradzić. W przyszłym tygodniu wróce i poszukam. Jak Ci zależy na szybko, to napisz

do El_Capitano. On jest z tym na bieżąco, bo trygonometrtą sferyczną katuje swoich studentów :)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.