Skocz do zawartości

ROMA - delta Oph (2.7mag) 8.07.10 - najlepsze zakrycie planetoidalne w historii


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

8 lipca 2010 mieszkańcy Europy bedą mogli obserwować najatrakcyjniejsze zakrycie planetoidalne od początku prowadzenia tych obserwacji.

Planetoida (472) Roma zakryje gwiazdę delta Oph o jasności 2,7 mag !!!

Niestety pas zakrycia przechodzi poza granicami Polski, ale dość blisko. Na pewno i u nas będa organizowane wycieczki grup obserwacyjnych na pas zakrycia. Na razie wstępna efemeryda tego zjawiska:

 

roma.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie niewtajemniczonego - na czym polega wyjątkowość tego zakrycia (poza tym, że jasna gwiazda zostanie zakryta) ? domyślam się, że bardziej naukowe znaczenie, bo wizualnie to chyba fajerwerków nie będzie?

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Organizujemy powoli busa. Cena, miejsce zależy od ilości chętnych.

Tak więc do połowy czerwca czekam na zgłoszenia, kto chętny?

 

Paweł Maksym

 

 

 

 

Paweł jestem zainteresowany takim wyjazdem :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytanie, bo nie znam Cię Alien jako obserwatora zakryciowego - jak chcesz rejestrować owe zjawisko?

 

 

pytanie niewtajemniczonego - na czym polega wyjątkowość tego zakrycia (poza tym, że jasna gwiazda zostanie zakryta) ? domyślam się, że bardziej naukowe znaczenie, bo wizualnie to chyba fajerwerków nie będzie?

 

Poprzeglądaj dział zakryciowy, wszystko zostało już napisane. :szczerbaty:

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poprzeglądaj dział zakryciowy, wszystko zostało już napisane. :szczerbaty:

 

Paweł

 

 

Zaiste Pawle odpowiedź godna popularyzatora astronomii miłośniczej. Aż mnie zatkało z wrażenia.

 

Pozdrawiam.

 

spokojnie koledzy. po prostu nigdy zakryciami się nie interesowałem i tak na szybko zapytałem, bo z tego co pisał Janusz to zakrycie to będzie najatrakcyjniejsze od początku takowych obserwacji. owszem, mógłbym przebrnąć przez wszystkie wątki zakryciowe , ale krótkie wyjasnienie i nakierowanie na właściwy tor by się przydało.

 

pozdrawiam

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie koledzy. po prostu nigdy zakryciami się nie interesowałem i tak na szybko zapytałem, bo z tego co pisał Janusz to zakrycie to będzie najatrakcyjniejsze od początku takowych obserwacji. owszem, mógłbym przebrnąć przez wszystkie wątki zakryciowe , ale krótkie wyjasnienie i nakierowanie na właściwy tor by się przydało.

 

pozdrawiam

 

adam

 

Podesłałem na PW podlinkuję i tu i tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie być gołosłownym.

Nasi koledzy z Niemiec i Holandii są z nami w stałym kontakcie. Pomogą nam w zorganizowaniu wyjazdu. To gdzie staniemy zależy od tego, która z grup weźmie nad nami piecze.

Zasadniczo dyskutujemy rejony Hamburga i Bremy. W przypadku złej pogody u Niemców, ratunku możemy szukać u kolegów z Holandii.

 

pas_propozycja_1.jpg

 

Jak powstaje taki pas? Rysunek wszystko wyjaśni - jak nie zerknij na punkt 10 poniżej

 

asteroidal_pas_powstawanie.gif asteroid-size-shape-determination.jpg

 

 

Na co się nastawiamy i garść innych informacji:

1. celem jest dokładne wykonanie profilu asteroidy w danej fazie (na zasadzie wyjaśnionej na rysunku powyżej, taki profil możesz zobaczyć też Tu i Tu - każda z cięciw to po prostu zaobserwowane zakrycie)

2. inna grupa zajmie się (co jest w trakcie organizacji) fotometrią asteroidy tuż przed jej złączeniem z gwiazdą i tuż po tym

3. dalej znając profil, znamy wielkość - znając jasność i profil możemy policzyć albedo asteroidy

4. gdy poznamy albedo, możemy (mając krzywą blasku) pokusić się o wymodelowanie kształtu asteroidy Roma - tutaj liczymy pomagać będzie kol. Michał Drahus

5. zasadniczo zależy nam na obserwacjach video ale i wizualne mają ogromną wartość

6. dla pewnej grupy obserwatorów SOPiZ może zapewnić wizualną służbę czasu a nawet insertery - warunkiem było by osiadanie urządzenia na które nagramy zjawisko

7. ponieważ będzie to wyprawa zagraniczna trzeba zapewnić sobie pełną samodzielność stanowisk - nie liczmy, że ktoś da kabel z prądem przez płot jak u nas to bywa

8. każda pomoc się liczy, może chcesz tylko zobaczyć jak wygląda wyprawa? ok. ale będziesz kierowcą?

9. poszukujemy osób ze sprzętem do fotometrii by wykonały pomiar jasności asteroidy przed złączeniem i po, zadanie nie łatwe bo asteroida 13.4 mag a gwiazda 2.7 mag ale przy odpowiednim sprzęcie do zrobienia

10. teoretycznie przydać może się nawet nagranie zakrycia webcamem - może mieć sporą wartość np. na brzegach pasa do dokładnego wyznaczenia gdzie asteroida dokładnie się kończy. Bo musimy sobie wyobrazić, że asteroida rzuca cień na Ziemię ale źródłem "światła" jest gwiazda zakrywana czyli mechanika podobna jak w zaćmieniach Słońca, i taki webkamowiec może nam dać odpowiedź gdzie dokładnie był brzeg - tak jak udało się zrobić to

gdy zarejestrowaliśmy zakrycie trwające ułamek sekundy! Tak więc informacja czy w danej lokacji zakrycie było i ile trwało jest bardzo cenna.

11. zasadniczo poza kształtem asteroidy taka obserwacja pozwala wykonać bardzo precyzyjną astrometrię skałki, bo jej pozycja w tej sytuacji będzie dokładnie tak dobrze znana jak pozycja samej gwiazdy (a ta jest jasna ma świetnie poznaną pozycję), tak więc nie dość, że poznamy jej (skałki) rozmiar, profil, może kształt 3d to jeszcze będziemy lepiej wiedzieli jak porusza się w przestrzeni

 

Zachęcam więc do zainteresowania się tematem, to może być świetna okazja by zapisać swoje nazwisko zarówno w MPC (centrum Unii Astronomicznej zbierające informacje o małych ciałach US) to jeszcze zostać współautorem artykułu, jaki na 100% powstanie po tej obserwacji.

 

Warto zrobić coś dla wiedzy o tych wspaniałych obiektach tym bardziej, że to nie trudne!

 

A na zachętę grafika:

 

asteroid-occultations.jpg

 

Kto chce być lepszy swoim refraktorem 7 cm niż VLT?

 

Oby pogoda dopisała.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępne informacje jakie dostałem po rozmowie z naszymi kolegami dr Brednerem i Ruttenem są takie. Zapraszają nas do grupy Holendersko Niemieckiej jaka szykuje stanowiska pod Bremen. Dojazd z Polski autostradą A2 Warszawa - Dortmund (Warschauer Allee).

Potencjalne miejsce zbiórki wstępnie zapowiedziano na drodze A57 w okolicy Goch dokładnie w miejscu o nazwie Kalbecker Forst w lokalnym motelu.

Na dzień dzisiejszy w grupie tej udział bierze 22 Holendrów i spora ilość Niemców. Szczegółów co do stanowisk nie ma bo za wcześnie, ale nie spodziewajmy się tego co u nas (że ktoś załatwi, że będziemy stali np. na podwórku u lokalnego sołtysa...) pewne jest to co pisałem wyżej, że trzeba mieć swoje zasilanie - to pewne.

 

Na obrazku poniżej niebieska linia to brzeg pasa (strzałki wskazują kierunek do centrum pasa), czerwona strzałka pokazuje potencjalne miejsce zbiórki.

 

goch_miejsce.jpg

 

Na razie toczy się jeszcze dyskusja nt. pozycji gwiazdy, bowiem od tego zależy dokładny przebieg pasa i ew. możliwości jego dryftu.

 

Czekamy więc na ostateczną efemerydę.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pytacie więc odpowiem co mamy do dyspozycji.

W obwodzie jeśli chodzi o służbę czasu są do ew. wykorzystania dwa dodatkowe insertery, co najmniej 4 zegary bijące sygnał akustyczny DCF w tym przynajmniej 2 z anteną aktywną (działają nawet pod liniami wysokiego napięcia). Znalazła by się też dodatkowa kamera może nawet dwie do rejestracji.

Co więc potrzeba zestaw wideo musi się składać z insertera, kamerki, rejestratora, źródła zasilania i kabli. Minimalny zestaw wizualny musi się składać z zegara akustycznie podającego sygnał wzorcowy oraz rejestratora dźwięku.

Oczywiście pamiętajmy o teleskopie - choć w zasadzie w przypadku takiej gwiazdy to nawet lornetka styknie... a jak trafić w dobre warunki i być w centrum pasa to i gołe oko...

 

Oczywiście liczę na naszych kolegów zakryciowców ale i z otwartymi ramionami czekamy na nowych!

 

Robimy wszystko by ustalić, który pas zakrycia jest "bardziej prawidłowy", bo jak się okazuje mamy tutaj pewne rozbieżności wynikające z sposobu liczenia ruchu własnego gwiazd. Koordynacją wszystkiego zajmują się koledzy z Niemiec, staniemy tam gdzie należy zgodnie z ich sugestiami - oczywiście strona Polska bierze czynny udział w dyskusji na temat logistycznego jak i merytorycznego przygotowania obserwacji. Nie ma więc obaw, że "źle staniemy". Na dzień dzisiejszy dyskusja zmierza w kierunku takim by obserwatorzy mało doświadczeni znaleźli się w rejonach gdzie zakrycie wg. obu efemeryd będzie najdłuższe (najłatwiejsze). Co do reszty, to sugestia centrali IOTA jest taka by ryzykować, tzn. w przypadku braku porozumienia osób liczących efemerydy doświadczeni obserwatorzy byli tak rozdystrybuowani, by pokryć "oba pasy". Oczywiście jest sugestia by najmniej pewne miejsca obstawili obserwatorzy "lokalni" tak by Ci co jadą tysiąc kilometrów nie wrócili z pustymi rękoma. Należy jednak podkreślić, że w takim przypadku negatywna obserwacja (nie zniknięcie gwiazdy) może mieć astrometrycznie większe znaczenie, niż dobrze zmierzony czas zakrycia. Bo wtedy możemy się dowiedzieć który z dyskutowanych katalogów miał rację co do ruchu własnego gwiazdy FK6 czy HIP2.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś się zaiste wybrał z nami to postaramy Ci się złożyć zestaw tak byś miał służbę czasu, nagrania webcamowe mają wartość pomocniczą na ten moment myślmy o wystawianiu stanowisk wyposażonych w pełne oprzyrządowanie.

 

Poniżej zdjęcie pokazujące jak takie stanowisko może wyglądać...

 

stanowisko.jpeg

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to wybieram się na tę obserwację do Szwecji. Lecę do Kristianstad i będę się rozstawiał na zaznaczonej drodze na mapie.

Mam nadzieję, że pas nie przesunie się zbyt daleko, bo bilety już kupiłem i jadę rodzinnie.

 

roma_mapa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę, jak będzie wiadomo w miarę dokładnie, którędy leci pas zakrycia. Ewentualnie czekam na propozycję z Waszej strony - gdzie ja mam stanąć. Będę dysponował transportem i mam pewny luz jeśli chodzi o moją lokalizację. Będę także patrzył na pogodę i pojadę tam, gdzie będą większe szanse na pogodę. Tak więc na razie czekamy na dokładne wyniki pomiarów astrometrycznych.

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już astrometria samej asteroidy niewiele zmieni, od roku jest Roma na widelcu (zresztą omawiałem to na ESOP), teraz toczy się spór kalkulacyjny odnośnie tego, któremu katalogowi gwiazd ufać oraz jak liczyć szerokość pasa.

 

Zacytujmy Jana Manka:

 

"Partial phases may be 1.9 seconds long, but I disagree with total duration of light change on central line which should be only ~7.5 seconds.

 

As the original duration 5.6 seconds was calculated assuming pointlike star, the light change starts/ends when _radiuses_ are in contact, that is event fully starts 1/6 of duration earlier and fully ends 1/6 of duration later (0.85+5.6+085=7.5 seconds).

The maximum total occultation should last 5.6-(2x0.85)=3.7 seconds only.

 

(...)

 

The path for total occultation should be _thinner_ in total by 1/3 of width (1/6 of each side) and thus should be only 37 km wide. [nie zaś jak większość interpretuje 56km, bo to liczone jest dla punktowej gwiazdy - przypis PM]"

Jak więc widać gdy chodzi o taką kampanie to "spór" zaczyna wchodzić w szczegóły takie jak ile będzie trwało dokładnie zakrycie całkowite, dochodzi więc do rozpatrywania gwiazdy jako nie punktu a obiektu będącego tarczką. Jest to istotne gdy do tak ważkiej akcji wchodzi wielu niedoświadczonych obserwatorów - trzeba ich dobrze postawić (nie skazać na brak zakrycia lub zakrycie trudne do interpretacji) bo zauważenie "brzegówki asteroidalnej" gwiazdy nawet 2,7 mag wizualnie jest trudne co najlepiej udowadnia wałkowane przez moją osobę wideo z chyba najkrótszego nagranego zakrycia gwiazdy przez asteroidę:

 

 

Dodam, że po tej obserwacji wróciliśmy do domów z przekonaniem, że nie było zakrycia - bo patrząc na monitor rejestratora nie widzieliśmy tego zjawiska!!! Dopiero jak zacząłem ładować to do Avida zauważyłem blik, a potem Limovie rozwiało moje wątpliwości... wizualnie, w terenie, w trakcie obserwacji, nawet na monitorze było to nie do wyłuskania.

 

Dlatego też musimy to ważko przygotować.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.